Dolomity, krásná krajina nejen pro lyžování

Mnoho Čechů jezdí do italských Dolomit na lyže, avšak zdejší kraj má své kouzlo v každém ročním období. Navštivte s námi kousek Dolomit, který oplývá nejen romantickými alpskými loukami, ale také vysokohorskými průsmyky či okouzlujícími jezery.

Jízda z Prahy sem trvá podle stavu dopravy asi devět hodin. Již při přejezdu Rakouska budete vyhlížet nádherné vrcholky hor. Přejedete-li Brennerský průsmyk, začnete sjíždět  do Itálie hlubokým údolím. První co vás nejspíše v Itálii zaujme je změna svodidel. Italové používají železná svodidla, která díky absenci povrchového nátěru jsou pokryta rzí. V Itálii jsou na rozdíl od Čech a Rakouska mýtnice. Na první si vezmete lísteček, který při sjezdu z dálnice odevzdáte a zaplatíte.

Krajina kolem Brixenu je hodně zemědělská a podél cest se nacházejí jabloňové sady. Jakmile uhnete z hlavní silnice, čekají vás úzké silnice s mnoha tunely. Hledáte-li poklidné ubytování v centru krásné přírody, zvolte údolí La Valle. Malebné údolí s pasoucími se stády, romantickým kostelíčkem známým z okouzlujících fotografií a farmami roztroušenými po údolí stojí z návštěvu. Naleznete tu nejen malý hotel, ale také mnoho apartmánů. Ve vesnici se nachází dva obchody se smíšeným zbožím a restaurace.

Horské průsmyky, která berou dech

Velkým lákadlem Dolomit jsou horské průsmyky, odkud lze vyrážet na snadnější tůry. Velkou výhodou je také poměrně velké množství horských chat, kde se lze občerstvit a při předchozí rezervaci také přespat. Průsmyky jsou oblíbené také mezi motorkáři a cyklisty. A která stojí za návštěvu?

Passo Falzaregro je křižovatkou hned tří cest a navíc se zde nachází lanovka na horu Picollo Lagazuoi. Nabízí výhled jako z pohlednice, mimo jiné také na ledovec Marmolada. Nedaleko se nachází také pohledné jezero Limmedes, na jehož hladině se zrcadlí nedaleký vrchol Averau. Níže pod Falzaregrem se nachází odbočka na fotogenické uskupení skal Cinque Torri. Vydáte-li se ještě dál směrem na Cortinu di Ampenzo můžete dojet na další zajímavé sedlo. tímto sedlem s několika horskými chatami je Passo Giau. Sedlu kraluje masiv Nuvolao. Za návštěvu stojí také Passo Gardena i nedaleké Passo Sella. 

Snad každý průvodce vás odkáže na sedlo Tre Cime, coby nejhezčí místo v Dolomitech. Těžko říci zda je opravdu nejhezčí, každé místo zde má své kouzlo, ale každopádně je Tre Cime tím nejnavštěvovanějším. Pokud sem vyrazíte, připravte se na vysoký poplatek ze výjezd ( září 2018 činil 30 eur) i zástupy ostatních turistů.

Hluboká i smaragdově modrá jezera

Nejen hory, ale také studená horská jezera stojí za vaši pozornost. Jedno z nich se nachází nedaleko Passa Falzaregra v Passu Valparola. Malé jezero v blízkosti silnice stojí za krátké zastavení. Toužíte-li po větším jezeře, vyrazte naopak k jezeru Braies. Jezero je hluboké a u nedalekého hotelu si můžete zapůjčit veslici a projet se po něm. Pěkná je také procházka kolem jezera. Smaragdově modrá hladina vás naopak čeká na jezeře Sorapis. Cesta k němu trvá asi dvě a půl hodiny a má střední náročnost. Nedaleko jezera se nachází horská chata.

Barvy ročních období

Zimní návštěva opravdu zaujme každého milovníka lyží. Dáváte-li přednost mírnějšímu počasí, naplánujte si návštěvu spíše na pozdní jaro či léto. Zejména v červnu rozkvetou horské louky všemi barvami a zahřejí každé srdce. V passu Giau můžete v průběhu června narazit na krásně rozkvetlé keříky podobné rododendronům (Pěničník rezavý) . Podzim zbarvuje všudypřítomné modříny do zlata. I když je začátek října kdy zlatavá barva dosahuje vrcholu deštivější, západ slunce s barevnou krajinou se nesmazatelně zapíše do vaší paměti a bude se vám připomínat během všedních šedých dní.