Cestovatelské seznamky jako fenomén dnešní doby?

Známe to všichni. Kamarádi se nám ožení, kamarádky se rozhodnou mít děti a ti zbylí se vymlouvají na čas, peníze nebo všechno dohromady. My pak najednou zjistíme, že nám sice zbývají dva týdny dovolené a plánů, kam bychom se chtěli podívat nespočet, ale nemáme s kým vyrazit.

Cestovat sám?

Pokud bych chtěla shrnout začátek 21. století v několika bodech, dříve či později bych se dostala i k fenoménu singles. Zdá se, že dnešní doba více než kdy dřív nahrává právě nevázanému životu bez partnerů, svateb, společného bydlení a samozřejmě i bez dětí, přičemž se lidé obvykle dělí na dvě skupiny – jedni singles odsuzují, druzí si naopak užívají všech benefitů, které život bez závazků přináší. Stále častěji se tak setkáváme s motivačními radami a články nabádajícími nás k tomu, jak si sami užívat veškeré aktivity, které máme spojené s partnerským životem, ať už se jedná o návštěvu kina, restaurace nebo právě cestování.

Single cestování se tak stává v podstatě další úrovní, kam až se tento „nepárový“ život dostává. Téměř zde nerozhodují destinace, pohlaví ani věk – ženy i muži cestují sami k moři, stejně jako do hor, single cestovatele potkáte na druhé straně zeměkoule, ale i při výšlapu na Sněžku a může jim být dvacet, stejně jako šedesát.

Právě nezadaní se však čas od času dostávají do situací, kdy by přece jen k sobě nějakého toho „travelparťáka“ chtěli, ať už proto, že si neumí představit, jak by na takovou single dovolenou mohli vyrazit, nebo je zrovna tenhle způsob cestování omrzel.

Fungují vlastně seznamky?

Přesně pro tyhle situace na internetu najdeme hned několik cestovatelských seznamek. A že seznamovat se přes internet je pasé? Zkuste to sami!

Stále největší sociální sítí, kde se můžete seznámit, je Facebook. Právě ten je také zaručeně nejspolehlivějším prostředníkem, jelikož jak sám říká „Facebook byl, je a bude zdarma“, nemůže se vám zde proto stát, že by po vás někdo chtěl vstupní příspěvek, nebo snad měsíční poplatky za užívání. Skupin, které sdružují cestovatele i turisty, zde najdeme nespočet, od regionálních skupin s několika desítkami členů, až po ty velké, jako je skupina „Cestování, spolucestování, cestovatelská seznamka“, kde je přes sto padesát tisíc členů! A to by v tom byl čert, abyste tam nenašli aspoň jedinou osobu na výlet ?.

Co tam chodí za lidi?!

Kdo vlastně na takové seznamky chodí? Jak už jsem dnešní dobu shrnula na začátku článku, do situace, kdy nemáme s kým strávit léto či dovolenou, se občas dostane každý z nás. Jen ne každému je lhostejné, pokud by měl svůj volný čas strávit sám, nebo dokonce zavřený doma. Na těchto seznamkách tak narazíte na věčné singles, lidi, kteří chtějí poznat nové přátele, nebo třeba cestovatele, kterým zrovna shořely všechny plány, a tak hledají nové možnosti.

A pokud se stále bojíte, že někomu jen naletíte, není nic jednoduššího, než se před plánovaným výletem zkrátka sejít a domluvit všechny podrobnosti hezky postaru bez použití dotykové obrazovky.

Vypadá to tedy, že seznamkám ještě definitivně neodzvonilo, nikdy přece nevíte, jestli se z parťáka na rychlý výlet nestane váš nejlepší kamarád, či dokonce životní partner.

Pokud tedy i vy právě přemýšlíte, jak vycestovat, má rada zní s chutí do toho a cestování zdar!

Pavlína Rázlová