Cestování s dětmi letadlem bez zbytečných starostí, aneb buďte předem připraveni

Pokud cestujete s dětmi, víte, že plánování předem je nezbytné. Přemýšlet co všechno sbalit, jaká povolení je třeba vyřídit či co všechno můžete vzít s sebou na palubu letadla. Cestování s dětmi je velice obtížné, protože je nelze lehce zabavit na delší dobu. Pokud chcete účinné rady, které vám pomohou připravit celou rodinu na cestu, sepsali jsme pro vás seznam, který vám pomůže předejít případným potížím.

Před cestou

 • Dvakrát zkontrolujte letový řád vašeho letadla. Kontaktujte leteckou společnost 24 hodin předem a ujistěte se, že doba odletu a příletu se nezměnila. Zaregistrujte se online pro upozornění na e-mail nebo mobilní telefony v případě změn na poslední chvíli.
 • Vytiskněte si letenky doma. Letecké společnosti nabízejí na svých webových stránkách tuto časově úspornou funkci – a to znamená, že nebudete muset usměrňovat děti, které budou běhat po letišti sem a tam, abyste se vůbec mohli přihlásit. Pokud nemůžete tisknout z pohodlí domova, využijte e-check na daných stanovištích při vašem příjezdu. Není to sice tak rychlé, ale stále lepší než u linky.
 • Vysvětlete bezpečnostní meze vašim dětem. Pokud vaše děti letí poprvé, předem jim sdělte, co mají očekávat během bezpečnostního screeningu. „Až budeš procházet bezpečnostním rámem, budeš muset pustit svou panenku, ale neboj, dostaneš ji zpátky.“ Pokud je vaše dítě starší, připomeňte mu, že vtipy jako „Můj táta má bombu“, jsou nepřijatelné.
 • Seznamte se dostatečně s tím, co opatrujete. Můžete se ocitnout sami s dětmi a horami kufrů na letišti, zatímco jeden z rodičů parkuje auto, nebo je na cestě na toaletu. Myslete realisticky o tom, co můžete zvládnout sami a mezitím hlídat děti.

Na letišti

 • Mějte tašku plnou hraček. Pokud cestujete s dítětem, které je příliš malé, aby se zabavilo, vložte do tašky spoustu malých hraček, her, samolepek, magnetů a omalovánky. Jakmile je na palubě, nehrňte je na něj všechny najednou, ale nechte ho si je v klidu prohlédnout po jedné. Nechte ho hrát si s každou hračkou, dokud nebude připraven k dalšímu rozptýlení. A hračky, které vydávají zvuky, nechte doma. Vaši spolucestující vám jistě poděkují.
 • Vždy se ptejte na volná sedadla. Pokud jste nekoupili místo pro vaše batole (do 2 let mohou sedět na klíně), očekávejte plný let a víte, že šance na získání jednoho sedadla jsou velmi malé. Ale za zeptání nic nedáte.
 • Využijte předčasného nastoupení do letadla. Když na letišti vyhlásí cestujícím, kteří potřebují více času dostat se na palubu, běžte do toho! Využijte čas na uložení zavazadel, kam chcete, než se vrchní zavazadlové prostory naplní. To všechny z rodiny uspokojí.

Balení a bezpečnostní postupy

 • Zkontrolujte pokyny k zavazadlům. Pravidla jsou proměnlivá, takže dřív, než něco sbalíte, zavolejte letecké společnosti, abyste zjistili maximální velikost a počet zavazadel, které můžete vzít s sebou. Poté průběžně kontrolujte zavazadla, abyste věděla, bez kterých se můžete obejít. Pokud máte tašku, bez které nemůžete vzít, dejte do ní oblečení, pokud ne pro celou rodinu, tak alespoň pro děti. Pamatujte též na to, že batohy pro dospělé jsou pohodlnou volbu, poněvadž máte vše při ruce. Znáte také omezení hmotnosti zavazadel, balení pro čtyřčlennou rodinu není zrovna jednoduché. Nechcete přeci skončit u váhy přesně nad hranicí kontrolované váhy za zavazadlo. Pravidla se liší u každé společnosti, proto volejte do té, se kterou letíte, abyste získali aktuální informace o limitech.
 • Nenoste velké kabáty. Sbalte objemné bundy do zavazadel – to je o jednu vrstvu oblečení méně pro vás a vaše děti při bezpečnostní prohlídce.
 • Necestujte s dary. Nepokoušejte se pokračovat dál se zabalenými dárky – pracovníci bezpečnostní služby je budou muset otevřít. Dejte co nejvíce věcí a dárků do zavazadla, zejména ty, které obsahují kapalinu. Pravidlo je 100 ml na osobu v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálních rozměrech 20 x 20 cm a celkový objem přepravovaných tekutin nesmí překročit 1 litr.
 • Buďte připraveni na bezpečnostní prohlídky. Váš kočárek nebo autosedačka budou muset projít rentgenovým přístrojem, takže děti (a všechny jejich věci) předem vyndejte. Každé dítě, které je dostatečně staré, může být požádáno o sundání obuvi – ujistěte se, že jste všichni v jednoduché obuvi, která se dá lehce vyzout. Pokud cestujete s malým dítětem, které nosíte, budete požádáni, abyste prošli detektorem kovu.

Přenášení věcí do letadla

 • Pamatujte na pravidla. Dbejte hlavně na pravidla přenášení tekutin, gelů a aerosolů do příručního zavazadla. Viz výše v odrážce „Necestujte s dary“. Tato pravidla se ovšem nevztahují na dětské výživy, mateřská mléka a sunary.
 • Přečtěte si seznam povolených a zakázaných položek. Dobrá zpráva: nůžky na nehty, gely nebo ústní vody nejsou považovány za pašované zboží.
 • Sbalte tolik kojenecké výživy, mateřského mléka nebo sunaru, kolik potřebujete. Pokud cestujete s dítětem nebo batoletem, nedělejte si starosti o pravidla přepravovaných tekutin. Stačí cestovat s tolika potravinami, kolik potřebujete do cíle. Přineste občerstvení starším dětem. Mnoho letů (i těch na delších) již nenabízí službu stravování za letu. Navíc nikdy nemáte jistotu, že na daném letišti bude otevřená restaurace.

Pokud máte neobvyklé potřeby nebo potřebujete pomoc, zavolejte na letiště předem a požádejte o soukromou bezpečnostní prohlídku. V závislosti k vaší situaci by měli být ochotni pomoci.

Mateřské mléko nebo sunar

Zde je stručný přehled nejnovějších pravidel týkajících se sunaru, mateřského mléka či dětské výživy.

Přestože byly v příručních zavazadlech povoleny jen v limitovaném množství, toto povolení bylo zrušeno na mléko a sunar zrušeno. Zde jsou aktuální pravidla:

 • Matky cestující s nebo bez dítěte mohou mléko přenést přes bezpečnostní prohlídku.
 • Pracovníci bezpečnostní služby však požadují rodiče, aby přinesly tolik mléka, kolik dítě potřebuje pro let.
 • Po bezpečnostní prohlídce můžete přenést nápoje a další předměty, které jste si zakoupili (například balenou vodu, kterou plánujete na palubě letadla smíchat se sunarem).

Pokud přenášíte mléko nebo sunar v obalu větší jak 100 ml, letecké společnosti vás požádají:

 • Oddělit tyto věci od ostatních
 • Obeznámit bezpečnostní kontrolu s tím, co přenášíte.
 • Předložit tyto položky pro další kontrolu k rentgenovému přístroji a dalším přístrojům.

Ostatní přepravní položky

Co jiného můžete přenášet do letadla?

Dětská strava

Potraviny v konzervách, skleničkách nebo zpracované dětské potraviny jsou povoleny.

Další dětské věci

Gelové či jiné tekuté prostředky jsou povoleny.

Další tekutiny, gely a aerosoly

Dětské mléko, sunary, jídla a kousátka jsou povolena.

Pro další věci z této kategorie platí tato pravidla:

 • Všechny tekutiny, gely a aerosoly musí být v sáčku o velikosti 100 ml. Větší sáčky, které jsou zpola plné, či ve kterém se nachází srolovaná zubní pasta, nejsou povoleny.
 • Všechny tekutiny, gely a aerosoly musí být umístěny v jediném plastovém průhledném sáčku se zipem. Jiné nejsou povoleny. Každý cestující může používat pouze jeden plastový sáček.
 • Každý cestující musí vyndat sáček ze svého zavazadla a umístit jej do koše nebo na pás pro rentgenové ozáření.