Cestovat na vlastní pěst nebo raději s cestovkou?

Když se zeptáte nějakých mladých lidí na jejich koníčky, určitě mezi nimi nikdy nechybí cestování, ale také hned poté Vám sdělí jejich problém, že na cestování nemají peníze. Mnoho lidí si myslí, že k cestování je potřeba spousta peněz, ale není to tak, parádní dovolenou si můžete užít i za minimum prostředků.

Typy cestování

S cestovní kanceláří

U cestovní kanceláře si můžete vybrat z mnoha nabídek dovolených, v posledních letech jsou velmi populární takzvané zájezdy first či last minute, tyto zájezdy jsou finančně velice výhodné, musíme ovšem dávat pozor, co všechno vybraný zájezd zahrnuje. Oba typy zájezdů většinou obsahují letenky, dopravu z letiště a zpátky na letiště, plnou/polo penzi, volný přístup do hotelových zařízení.

Může se nám stát, že u některých pobytů je uvedena například pouze cena bez jídla, či dokonce bez dopravy. To znamená, že si pak za jídlo musíte připlatit, nebo se stravovat někde mimo hotel. Když zájezd nezahrnuje dopravu, tak je na Vás obstarat si letenky, dopravu z letiště či parkovací místo u hotelu.

Cestovní kancelář toho za vás tedy hodně zařídí, a vy si pak už jen užíváte tu pravou dovolenou, vyvalíte na pláži a užíváte si to nic nedělání.

Vlastní pěst

Hodně středoškoláků, vysokoškoláků i lidí ve středním věku ovládají s přehledem anglický jazyk, tudíž jim nedělá problém se někde dorozumět. Né všichni mají rádi takovou tu typickou dovolenou strávenou jen v restauraci a na pláži. Pro tento typ lidí je lepší cestování na vlastní pěst, mnohdy je i finančně výhodnější, můžeme si naplánovat všechno podle sebe, a hlavně jen my ovlivňujeme konečnou částku na kterou se dostaneme.

Co je důležité u cestování na vlastní pěst?

Letenky

K tomu abychom sehnali opravdu výhodné letenky, nám pomůžou různé srovnávače leteckých společností na internetu, můžeme si zde nastavit i „hlídače“, který nás upozorní, jakmile cena určité letenky klesne. Letecké společnosti mají často různé akce, kdy zlevňují určitý počet letenek.

Určitě je výhodnější létat s nízko nákladovou společností pouze s malým příručním zavazadlem.

Ubytování

Ubytování můžeme také hledat na různých internetových srovnávačích, kde se nám zobrazují konkrétní akce, či jestli ubytování zahrnuje snídani v ceně. S ohledem na co nejnižší náklady je určitě nejlepší využívat různé krátkodobé pronájmy bytů v zahraničí, dejte ovšem pozor na různé poplatky například za úklid, či věkové omezení.

Pokud chcete opravdu hodně ušetřit tak se vyplatí využít couchsurfing – bezplatné ubytování, většinou bydlíte s majitelem, jsou přátelští.

Jídlo

Pro začátek se musíte rozhodnou, jak se vlastně chcete stravovat, zda chcete jíst každý den v nějaké restauraci či fastfoodu. Tím pádem si nemuset s jídlem lámat hlavu nebo zda Vám nebude vadit, když si budete jídlo připravovat. Toto je dobré si uvědomit ještě před vybráním ubytování, pak si případně vybrat ubytování s kuchyňkou či bez. V zahraničí rozhodně více ušetříte, když si budete jídlo připravovat sami, v restauracích většinou mívají nemalé poplatky za obsluhu.

Výhody

cestování s cestovní kanceláří

  • cestovní kancelář zařídí všechno za Vás
  • užíváte si bezstarostnou dovolenou
  • v hotelu se máte na koho obrátit

na vlastní pěst

  • můžete ovlivnit cenu
  • přesné stanovení data dovolené podle sebe
  • možnost vaření svého jídla
  • zažijete více dobrodružství
  • trénování cizích jazyků