Pohádkový výlet kolem řeky Vydry

Pokud chcete prožít pohádkový výlet kolem nejkrásnější řeky Šumavy, vydejte se po břehu Vydry. Budete uchváceni nejen její krásou, ale také něžným proudem vody, který bezelstně naráží do půvabně omletých žulových balvanů. Tuto podívanou umocní tichý šum kolem linoucího se lesa a s překrásným zpěvem ptactva si budete připadat opravdu jako v pohádce. Když budete mít štěstí, uslyšíte vlčí vytí z nedaleké obory a aby toho nebylo málo, cestou se jisto jistě setkáte také s vydrou říční.

 V případě že pojedete autem, můžete zaparkovat buď na parkovišti Čeňkova pila, nebo u Antýglu, kde se nachází krásný autokemp. Celá trasa povede právě mezi těmito body. Jak Antýgl, tak Čeňkova pila mají své autobusové zastávky a když se nebudete chtít vracet pěšky stejnou cestou, můžete využít právě autobus. Celá trasa má zhruba 7,5 km po nenáročném terénu, Který zvládnete i trochu terénním kočárkem.

Vydáme se tedy z parkoviště Antýgl, až dojdeme k rozcestníku „Antýgl most“. Zde volíme červenou značku směr Čeňkova pila. Po pravé straně míjíme vykácenou planinu, kde se nechává dřevo na pospas svému osudu. Kmeny stromů tak trochu připomínají rozházené zápalky. Procházíte chráněnou krajinnou oblastí, takže vstup mimo vyznačené trasy je přísně zakázán! Není zde povolena ani jízda na kole, což není vůbec na závadu nejen pro pěší turisty, ale i pro cyklisty samotné. Ruku na srdce milovníci kol, vždyť takové krásy přírody je opravdu škoda jen tak projet.

Po červené jdeme zhruba 1,5 km a mezi tím se začínáme kochat výhledy na řeku Vydru, až dorazíme na Klostemannův most. V roce 2012 nahradil původní lávku most nový.

Přes most nepřecházíme a pokračujeme stále po červené. Opět se kocháme všemi svými vjemy, panensky krásnou přírodou a necháme se unášet šumem řeky. Po několika kilometrech dorazíme k občerstvení poskytující vyhlášená Turnerova chata. Zde si může dopřát odpočinku a nasytit svůj prázdný žaludek. Vzhledem k poloze a špatné dostupnosti jsou ceny poněkud vyšší. Je to také jediná dostupná chata v I. zóně národního parku Šumava a poskytuje i ubytování. Tady si také můžete prohlédnout místní vydru, která zde našla svůj domov. Po odpočinku neleníme a vydáváme se dále po červené značce. Po delší cestě se dostáváme ke studánce U Kramlova mlýna, kde se necháte chlácholit opravdovým poslechem řeky Vydry. Je zde vybudováno místo poslechu a kochal se zde i slavný Karel Klostermann.

Ještě pár kilometrů a naše výprava za krásami řeky Vydry končí. Náš cíl Čeňkova pila je na dosah a nezbývá nic jiného, než opustit krásu přírody a vydat se na autobus, který Vás doveze zase zpět. Možná, že opojeni šumem Vydry a krásou stezky se vydáte pěšky zase zpět.