Cestování s domácími mazlíčky

Cestování už delší dobu není jen pro dvounohé bytosti. Například podle americké studie až polovina Američanů cestuje se svým zvířecím kamarádem. Pokud plánujete vycestovat se svým psím nebo kočičím mazlíčkem, ať už autem/autobusem nebo letadlem, máme pro vás pár tipů, které vám cestu co nejvíce ulehčí.

Cestování autem

 • Zkušební jízda. Než se vydáte na dlouhý výlet, vyzkoušejte si svého mazlíčka kratšími jízdami, abyste viděli, jak reaguje. Projevuje úzkost? Není mu při jízdě nevolno?
 • Připoutat, prosím.Okolo 30 000 nehod je způsobeno nepřipoutanými mazlíčky na předních sedadlech. Volně pohybující se mazlíčci ve vozidle jsou nejenom ohrožením pro řidiče, ale také se sami mohou zranit při dopravní nehodě. Bezpečnou jízdu si můžete zajistit tím, že mazlíčka připoutáte do zvířecí sedačky nebo cestovní přepravky.
 • Tlapky a hlavičky jsou uvnitř. Váš pes si možná užívá svěžího větru při jízdě s hlavou vykloněnou z okýnka, ale cestovat tímto stylem může zapříčinit poruchu sluchu či infekci plic.
 • Připravte se na nejhorší. Přidejte další známku na obojek vašeho mazlíčka, na kterém bude vaše telefonní číslo a adresu místa, kde budete pobývat během vaší dovolené. Také si s sebou vezměte zdravotní kartičku mazlíčka v případě mimořádné události.
 • Zastávky. Doporučuje se, aby majitelé dělali svým mazlíčkům každé 2-3 hodiny hygienickou zastávku a menší vyvenčení pro protažení.
 • Pitný režim. Odborníci doporučují mít u sebe až 4 litry studené vody, aby byl váš mazlíček dostatečně hydratovaný po celou dobu cesty.
 • Nenechávejte je samotné. V horkých letních dnech se teplota v uzavřeném autě může vyšplhat až na 80°C a víc během pár minut, což může být smrtelné. Pokud chcete navštívit nějaké místo, kde jsou mazlíčci zakázáni, nechte je v pet-friendly hotelu nebo doma, namísto auta.

Cestování letadlem

 • Je pro ně létání vhodné? Pokud je váš mazlíček příliš mladý, příliš starý nebo se špatným zdravím, je lepší ho nechat doma. Také některá plemena nemohou tak lehce cestovat v nákladním prostoru, jako jsou plemena se zkráceným čenichem, například mops, kteří jsou náchylní k dýchacím potížím. Mnoho významných leteckých společností již ani neumožňuje, aby tato plemena létala v nákladním prostoru.
 • Udělejte si průzkum. Pravidla a poplatky pro přepravu zvířat se u každé společnosti liší tím, jestli je váš mazlíček spolu s vámi v kabině nebo létá jako zkontrolované zavazadlo. Nezapomeňte se podívat na historii přepravování zvířat v dané letecké společnosti. Bohužel, počty ztracených, zraněných nebo mrtvých zvířat se v posledních letech zvýšily. V současnosti asi 15 velkých dopravců poskytuje měsíční zprávy, kde jsou uváděny incidenty související s přepravou domácích zvířat.
 • Zvažte výběr nad leteckou společností pouze pro zvířata. Společnost PetAirways nabízí klimatizačně řízené kabiny vybavené jednotlivými bednami a letuška kontroluje zvířata každých 15 minut. Po přistání mají mazlíčci hygienickou přestávku a jejich majitelé si je mohou vyzvednout v hale pro mazlíčky na vybraných letištích.
 • Zvířecí průkaz. Pokud cestujete mimo zemi, zjistěte, jaké očkování bude váš mazlíček potřebovat. Podrobnější informace naleznete v databázích požadavků na dovoz zvířat u dané letecké společnosti či státu.
 • Připravte si nosič. Kupte takovou přenosku, která má dostatečný prostor pro vašeho mazlíčka, aby se otočil a stál, aniž by se udeřil do hlavy. Pokud váš mazlíček nikdy v přepravce nejezdil, naučte ho to před dovolenou tím, že v ní stráví nějaký čas. Letecké společnosti mají odlišné požadavky na rozměry přenosek, nejčastěji se ale požadují misku s jídlem a vodou, nálepku „Živé zvíře“, šipky nahoru a podestýlka.
 • ID známky.Připevněte kontaktní informace na známkách na obojek mazlíčka i na přenosku.
 • Venčení. Před letem si hrajte se svou kočkou nebo vezměte psa na procházku, čím více budou mazlíčci unavení, tím větší je pravděpodobnost, že během letu budou spát a let tak proběhne v klidu.
 • Odpočinek. Odborníci doporučují používat levandulový olej, který pomůže vašemu mazlíčkovi se uvolnit při létání. Týden před odletem se doporučuje, abyste mu do krmení přidali kapku oleje. Jakmile bude na palubě, pozitivní myšlení mu umožní se uklidnit a uvolnit se.

Další tipy pro zvířecí cestování

 • Před začátkem cesty se poraďte se svým veterinářem, zvláště pokud váš mazlíček ještě předtím necestoval nebo pokud má nějaký zdravotní problém.
 • Dejte mazlíčkovi jeho oblíbenou přikrývku nebo hračku, aby se během cesty cítil pohodlněji.
 • Pokud se váš malý čtyřnohý mazlíček cítí nervózně při cestování, zvažte koupi košile „Thundershirt“ (v překladu uklidňující vesta pro psy), což jsou košile, které cílí na tlakové body zvířat, aby se necítili úzkostně. Je to rozhodně lepší, než svého mazlíčka „nadopovat“ prášky.
 • Zarezervujte si pet-friendly hotel, který je vhodný pro zvířata, a zkontrolujte, zda můžete svého mazlíčka vzít do dané destinace.