Zalévání rostlin v bytě

Vodovodní voda je vhodná pro většinu pokojových rostlin s výjimkou rostlin vápnostřezných. V oblastech s měkkou vodou se rostliny mohou zalévat vodou z vodovodu v jiných však tvrdá voda může způsobit žloutnutí listů. Pro vápnostřezné rostliny je nejlepší dešťová voda, která by se měla chytat do nádoby. Vyhýbejte se používání stojaté dešťové vody ze sudu, protože může obsahovat organismy, napadající kořeny.

Boj s chlorem a vápnem

Před zaléváním pokojových rostlin nechte vodu z vodovodu odstát přes noc v konvičce nebo vědru. Vyprchá z ní část chloru. Vychladlá převařená voda z konvice obsahuje méně vápna než voda přímo z kohoutku vodovodu.

Kontrolujte teplotu

Choulostivé pokojové rostliny nikdy nezalévejte studenou vodou. Nechte vodu přes noc odstát, aby získala pokojovou teplotu,  nebo do ní přidejte trochu převařené vychladlé vody.

Zalévání hrnkových rostlin

Zemina většiny hrnkových rostlin by se měla udržovat vlhká, ne však převlhčená. V období vegetačního klidu budou všechny rostliny vyžadovat méně častou zálivku. Dodržujte pokyny pro zálivku na jmenovce.

Zkouška prstem

Zdá-li se povrch zeminy suchý, zanořte do květináče prst až po nehet. Zůstane-li prst suchý, pak – s přihlédnutím na požadavky rostliny a roční dobu – je zřejmě čas na zálivku.

Test obsahu vody

Pořiďte si některý z přípravků, které se dostanou v zahradnických centrech a jež po zasunutí do země mění barvu, když zemina vysychá. Používejte ho jen orientačně a rostlinu zalévejte podle jejich individuálních potřeb.

Zadržení vody

Při přesazování přidejte do zeminy granule (keramzit, perlit) zadržující vodu. Ty drží vlhkost a pomáhají snižovat počet zálivek. Granule jsou zvlášť vhodné pro bujné hrnkové rostliny, které v době růstu vysychají velmi rychle.

Malá je lepší

Abyste si byli jisti, že voda poteče tam, kde je třeba, tedy okolo stonku rostliny, používejte malou konvičku s dlouhou úzkou hubicí. Voda tak nenateče na listy rostliny nebo na nábytek.

Zkrat

Nedávejte rostlinu na televizor. Změny teploty jsou jednak pro rostlinu špatné, a pokud do televizoru nateče voda, může to způsobit zkrat.

Voda na povrchu

Zůstává-li voda na povrchu zeminy a nevsakuje, je zemina buď příliš slehlá, nebo nahromaděné soli vytvořili na povrchu krustu. Starou vidličkou zkypřete povrch zeminy a krustu rozbijte.

Před pohnojením dobře zalijte

Chcete-li si dobře pojistit, že rostliny nedostanou příliš silné dávky tekutého hnojiva, několik dní před hnojením je důkladně zalévejte, aby zemina byla v době aplikace hnojiva vlhká.

Víkend ve vaně

Budete-li pryč z domova krátkou dobu, zajistěte rostlinám vláhu ve vaně. Vyložte ji starými ručníky, postříkejte je vodou a postavte na ně květiny. Nezatahujte v koupelně rolety ani závěsy, protože rostliny potřebují světlo. Totéž můžete udělat u kuchyňského dřezu: naplňte jej vodou, plstěnou podložku nebo staré ručníky ponořte jedním koncem do vody a druhý rozprostřete po odkapávací desce. Tam pak také postavte květináče s rostlinami: voda bude vzlínat jako knotem a rostliny si ji nasají.

Azalky v květináči

Azalky se často prodávají v hliněných květináčích, které rychle vysychají. Nejlepší způsob zálivky je postavit květináč do misky s vodou, nechat ho 2 až 3 hodiny nasáknout, pak ho vyndat a nechat oschnout.

Zalévání výsevních misek a semenáčků

Rostliny v malých květináčích a misky se semenáčky potřebují v době vaší nepřítomnosti zvláštní péči. Kupte si proto nasakovací tkaninu, položte ji na odkapávací desku u dřezu a asi 30 – 40 cm nechte přečnívat do dřezu. Pak tkaninu důkladně namočte a postavte na ni všechny květináče a misky. Napusťte dřez a přesahující tkaninu ponořte do vody. Bude nasávat vodu, kterou odtokovými otvory nasákne zemina v květináčích. Velké nebo hliněné květináče mohou potřebovat pomoc při nasávání dostatečného množství vláhy. Do odtokových otvorů zasuňte knoty z pruhů nasáklé tkaniny.

Velikost misky

Zaléváte-li pokojové květiny do misky, dávejte pozor, aby miska pod každým květináčem byla přiměřeně velká a pojala dostatečné množství vody k nasáknutí kořenového balu. Pokud se v době vaší nepřítomnosti bude starat o rostliny někdo jiný, vsuňte pod každý květináč velkou misku a naplňte ji vodou. Ušetříte tak čas a potíže.

Pozor na přemáčení kořenů

Zaléváte-li rostlinu od kořenů, nenechte ji stát ve vodě příliš dlouho, protože to může způsobit hnilobu kořenů. Všechna voda, která zůstane v misce hodinu až dvě po zálivce, by se měla vylít.