Nejčastější typy teras pro vaše bydlení

Uzavřená terasa

Takové terasy vypadají zcela izolovaně, mají stěny a střechu. Střecha může být položena samostatně nebo je součástí rozšíření domu. Pokud je rozšíření terasy plánováno na použití v zimě, musí být izolována. Pro rám použijte jakýkoli materiál, který zbyl z konstrukce domu – dřevěný trám, kovový profil, cihla. Pro zasklení můžete použít jednoduché sklo v dřevěných, plastových rámech nebo polykarbonátu. Okna by měla být velká, aby poskytovala dobré denní světlo. Některá z oken by se měly dát otevřít tak snadno, aniž by během oběda nebo odpočinku vytvářely nepříjemnosti. V případě potřeby mohou být okenní otvory bez záclon, vybavené pouze odnímatelnými moskytiérami.

Otevřená terasa

Letní typ teras je ideální pro milovníky relaxace s komfortem na čerstvém vzduchu. Blízkost venkovského domu k jehličnatému lesu, rybníku, zeleným kopcům činí výběr otevřené terasy ještě atraktivnější. Estetickou možnost nelze nazvat praktickou. Rozšíření nebude chránit před špatným počasím a rušivým hmyzem. Je obtížné otevřenou terasu používat v chladné sezóně a v noci. Situaci pomůže zachránit průhledná plastová střecha nebo baldachýn. Místo stěn můžete použít římské závěsy, závěsy nebo jakýkoli jiný textil. Vysoké rostliny pak pomohou vytvořit vizuální bariéru.

Prosklená terasa

Hlavní výhodou tohoto typu terasy je možnost volně obdivovat okolní krajinu. Chcete-li použít terasu v zimě, musíte udělat teplé zasklení. Na základě účelu rozšíření si můžete vybrat jeden z následujících typů zasklení:

  • Rámové zasklení nebo zasklení bez rámu. Přítomnost rámů zjednodušuje výměnu skla a celkovou konstrukční opravu. Typ dokování stehů (bez rámů), i když je považován za elitní architektonický směr, má mnoho nevýhod, jako je nízká tepelná izolace, neschopnost používat moskytiéru aj.
  • Panoramatické nebo částečné zasklení. Volba typu zasklení závisí na vlastnostech stěn. Pokud je k dispozici pouze rám a střecha, můžete použít panoramatickou metodu.
  • Zasklení střešní krytiny nebo stěny. Terasa bez střešního baldachýnu může být pokryta polykarbonátem nebo fólií. Zasklení svislých povrchů se provádí energeticky laminátovými vložkami.

Terasa s posuvnými nebo odnímatelnými mechanismy

S příchodem nových stavebních technologií získaly známé venkovní terasy příležitost být považovány za plnohodnotné místnosti. Nyní můžete pohodlně trávit čas, i když venku prší nebo fouká silný vítr. Mobilní posuvné konstrukce umožňují racionálnější využití vnitřního prostoru terasy.

Balkon

Přístavba v podobě balkonu nad terasou pomáhá získat novou plochu a zušlechťovat soukromý dům. Druhé patro nad verandou můžete postavit kdykoliv během užívání budovy. Je lepší, když je stavba balkonu plánována ve fázi návrhu domu. Balkon bude instalován na společném základu a podlahová deska bude sloužit jako vyčnívající hledí. Pokud se nápad připojit balkon objevil po chvíli, před zahájením práce, budete muset vyhodnotit typ základu. Neméně důležitá je poloha terasy ve vztahu k budově. Pokud není možné udělat otvor v hlavní stěně, přístup na balkon lze zajistit po schodech z ulice.

Veranda

Hlavním rysem verandové terasy je absence jakýchkoli oddílů a markýz. Je vidět, že se jedná o terasu pouze díky betonové základně uprostřed dvora a přítomnosti nábytku. Design je vybírán na základě obsazené oblasti a preferencí vlastníků nemovitostí. Často jsou rohy relaxační zóny obklopeny květináči, okrasnými keři a malými fontánami. Veranda může sousedit s jednou stranou domu nebo může být ve vzdálenosti, například u bazénu, ve stínu voňavých akácií. Otevřené prostory pro rekreaci mohou mít různý tvar. Nabízí se hned několik designových stylů pro návrh verand:

  1. Japonský styl. Spousta tematické bambusové výzdoby na kamenné základně.
  2. Středomořský styl. Převaha bílé, nepočítaje dřevěné podlahy. Nejmalebnější volba pro terasu.
  3. Venkovský styl. Maximální využití textilu na pozadí dřevěných lavic a proutěných židlí.
  4. Skandinávský styl. Zaměřený převážně na dřevěnou podlahu a nábytek. Prvky minimalismu a moderny.
  5. Španělský styl. Podlaha je dlážděna barevnými mozaikami. Všechny prvky výzdoby a nábytku jsou luxusní a nabubřelé.