Použití zahradního nábytku v interiéru i exteriéru

Zahradní nábytek je navrhován za účelem dodržet specifické funkční vlastnosti, které odpovídají potřebě odolávat nepříznivému počasí a náročnějším venkovním podmínkám. V současné době je k navrhování zahradního nábytku přistupováno s mnohem větším důvtipem, který z něj dělá také vhodné interiérové řešení zejména proto, že se zpravidla jedná o lehké a snadno přenosné produkty s poměrně pohodlně řešeným komfortním provedením a reprezentativním vzhledem. Výběr vhodného zahradního nábytku závisí především na jeho konkrétním účelu užívání a je skutečně široký, jak co se týká konstrukčního a materiálového řešení, tak pocitového a pohledového dojmu.

Materiálové možnosti zahradního nábytku

Zahradní nábytek je ve většině případů řešen jako složený – jeho nosná část je vyrobená z pevného materiálu, který se vyznačuje velmi dobrou údržbou a odolností vůči vlhkosti, střídajícím se teplotám či jiným specifickým faktorům povětrnosti, a doplňuje ji měkká izolační výstelka, jež zároveň umožňuje pohodlné posezení. Standardně je zahradní nábytek vyráběn v setech, které společně tvoří sedací a odkládací prvky – židle, křesílka či lehátka a stolky. Nosné konstrukční části zahradního nábytku bývají vyrobeny z těchto materiálů:

  • pevný a odolný termoplast (tenký nebo masivní)
  • kolové trubkové rámy s výpletem, textilií apod.
  • dřevo (masivní nebo aglomerované)
  • umělý ratan
  • textil

Každý z těchto materiálů se vyznačuje specifickými vlastnostmi, které definují jeho aplikaci.

Plastový zahradní nábytek

Produkty pro vybavení zahrad vyráběné z plastu jsou zpravidla konstrukčně velmi jednoduché a určeny především jako přechodné doplňkové kusy nábytku, které mohou venkovní prostor rychle opatřit optimálním posezením. Jsou velmi skladné (díky stohovatelnosti) a mohou být opatřeny celou řadou designových podsedáků, jež zvyšují jejich komfort. Výhodou plastu je velmi snadné ošetřování – prakticky je stačí pouze omývat, a také cena. V případě poškození je však již nelze opravit a je nutné je nahradit novými. Nevýhodou plastu je velmi omezená nosnost, životnost a poměrně nízká stabilita, do interiéru se prakticky nehodí, nejedná-li se o stylové výrobky z masivního plastu s pokročilým designem.

Kovové rámové systémy

Kovové rámy se užívají pro výrobu vyplétaných křesílek, ale i rozkládacích lehátek. Jejich velkou výhodou je vysoká stabilita, pevnost a nosnost. Velmi praktické jsou také pro vybavení interiéru jako náhradní nebo doplňující systémy k sezení. U zahradního nábytku s kovovou rámovou konstrukcí se již cena zvyšuje a je také nutné se o něj odpovídajícím způsobe starat, jelikož kov více než plasty podlého vlivům povětrnosti. U rozkládacích prvků je nutné vždy před zahájením sezóny zkontrolovat spoje pohyblivých částí a případně je promazat, povrchová úprava také potřebuje pravidelnou údržby, aby nedocházelo k oxidaci konstrukce. Výplety jsou zpravidla vyrobeny z umělých materiálů, případně je aplikována textilie, která se buď snadno čistí, nebo je možné ji sejmout a vyprat. Kromě rámového systému je možné pořídit také celokovový zahradní nábytek v klasickém designu. Ten se však již pohybuje na mnohem vyšší cenové hladině.

Dřevěný zahradní nábytek

Dřevěné nábytkové sestavy jsou tradičními produkty, které se velmi dobře hodí také do interiéru zvláště kvůli univerzálnosti a rozmanitému designovému řešení jednotlivých kusů. Zahradní nábytek ze dřeva nabízí celou škálu možností od běžných židlí, přes lavice až po rozkládatelná lehátka. Jeho hlavní nevýhodou je (vedle poměrně vysoké cena) nutnost pravidelného ošetřování, které omezí rychlou degradaci povětrnostními vlivy a biotickými škůdci. Kvalitní nábytek bývá vyroben z masivu, jedná se většinou o měkčí jehličnaté dřevo, které je lehčí, má však menší nosnost. Speciálním typem zahradního nábytku ze dřeva jsou systémy vtvořené úpravou použitých palet. Přestože se jedná o relativně levné produkty, i ony vyžadují pravidelnou péči a v porovnání s běžným nábytkem neposkytují vysokou variabilitu rozestavení.

Ratanový nábytek

Umělý ratan se pomalu dostává na přední příčky zejména díky moderním designům a nízkým nárokům na údržbu. Poměrně robustní řešení opěrných prvků dělá z ratanového nábytku velmi vhodné řešení pro celoroční vybavení pergoly či altánu, ale také otevřených teras. Materiálové řešení je uzpůsobeno k vysoké odolnosti vůči všem exteriérovým vlivům. Jako vhodné pohodlné posezení se umělý ratan hodí také do interiéru.

Textilní produkty

Vedle běžného nábytku je možné na zahradě (ale i doma) využívat textilních produktů. Vedle sedacích polštářků či dek se do této kategorie řadí také houpací síť. Textilní doplňky a prvky je možné velmi dobře kombinovat a poskytují širokou škálu barev, motivů a designů.