Jak si vybrat kusový koberec?

Dobře zvolený koberec dokáže skvěle doplnit váš interiér a dodat mu styl. Zvláště pak kusový koberec, který je zkrátka IN a oproti celoplošnému koberci má celou řadu výhod. Nabídka na trhu je velmi pestrá, plná nejrůznějších druhů, velikostí i barev. Jak ale mezi nimi vybrat ten správný do vašeho domova?

Proč kusový koberec?

Potěší milovníky estetiky

Kusový koberec je výrazný prvek, který může snadno změnit celý dojem z interiéru. Ocení jej hlavně kreativní jedinci, jelikož tak mohou esteticky doplnit svou domácnost. Díky kusovým kobercům se celá místnost rozzáří a bude působit útulněji.

Jsou také vhodné jako podložka pod výrazné kusy nábytku, ať už se je rozhodnete umístit pod sedací soupravu, manželskou postel nebo jídelní stůl. Pokud koberec dobře vyberete, dodá každé místnosti styl.

Údržbu zvládne téměř každý

Velkou výhodou kusového koberce oproti celoplošnému je jeho snadná údržba. Je menší, lehčí, dá se jednoduše zvednout, přenést a vyklepat. A často k tomu ani není potřeba manipulace s nábytkem.

Kusové koberce bývají pevné a odolné vůči znečištění. Ale kdyby k tomu přece jen došlo, poměrně snadno se čistí a můžete je nechat vyvětrat venku. A vzhledem k nepříliš vysoké ceně není takový problém koberec vyměnit za nový, ať už z důvodu poškození, či zkrátka proto, že se změnil váš vkus.

Snadno se kombinuje

Nemůžete se rozhodnout, jestli koberec, nebo dřevěná podlaha? A co takhle oboje? Další plus kusového koberce je možnost kombinace s téměř jakýmkoli typem podlahy.

Kvalitní dřevěnou podlahu je škoda překrývat celoplošným kobercem, ale v případě kusového koberce určitě neuděláte krok vedle. Špatně nemusí vypadat ani kombinace obou druhů koberců, či kusového koberce a dlážděné podlahy.

Jak vybrat kusový koberec

Už jste se rozhodli, že do toho nakonec půjdete? Výborně. Nastává však další otázka – jak si koberec vybrat? Existuje celá řada typů kusových koberců, který je pro vás ten pravý?

  • Dětský koberec. Oblíbené jsou koberce do dětského pokoje. Děti tráví na zemi spoustu času a obzvlášť pokud máte studenou podlahu, koberec je více než vhodný. A jelikož děti také dělají dost nepořádku, jistě oceníte koberec, který se snadno čistí. Dětské kusové koberce se vyrábí s různými vzory – oblíbené jsou ty se silnicí, nebo třeba se zvířátky.
  • Shaggy koberec. Kusové koberce s vysokým vlasem mohou vypadat opravdu stylově a luxusně. Jestli se rozhodnete pro tento koberec, snažte se vybírat podle hustoty – čím víc vpichů, tím vyšší kvalita. Především do ložnice je tento koberec ideální.
  • Perský koberec. Orientální vzory se nehodí do každé místnosti, ale pokud jej správně zkombinujete s nábytkem, může z vašeho domova udělat opravdu útulné místo.
  • Vlněný koberec. Můžete si být jisti, že vydrží velmi dlouho, jen je třeba si dát pozor na skvrny. Odstranit skvrnu z vlněného koberce může být někdy problém.
  • Smyčkový koberec. Je to jeden z nejdostupnějších koberců, snadno se čistí a udržuje a je vhodný snad do všech místností. Od Shaggy koberce se odlišuje krátkým vlasem.

A jak vybrat tu správnou barvu?

I barva hraje důležitou roli při výběru koberce. Samozřejmě je důležité sladit koberec se zbytkem místnosti, zůstávají ale i další proměnné.

Například bílý či jiný světlý koberec se moc nehodí do prostor, kde trávíte hodně času, vaříte, či kde si dokonce hrají děti. Jestliže po světlém koberci toužíte, nejlepší je umístit jej do ložnice, tam mu nehrozí tolik nebezpečí.

Děti ve svém pokojíčku jistě uvítají barevný koberec, tam se nemusíte výrazných barev a kombinací vůbec bát.

Kusový koberec do obýváku

Vybrat ten správný koberec do obýváku může být složitější než ve všech ostatních místnostech. Jedná se o místo, kde lidé většinou tráví nejvíc času, místo, kam si vodíte návštěvy, jde zkrátka o nejfrekventovanější zónu ve vašem domě/bytě. Kusový koberec však může z obýváku udělat ještě příjemnější místnost, kde budete čas trávit s radostí.

Jak zvolit kusový koberec do obýváku

Jestli nemáte čas na to, abyste koberci často věnovali kvalitní péči, vyhněte se těm nejsvětlejším odstínům. Na druhou stranu ani tmavé koberce nemusí být úplně ideální, je na nich dobře vidět prach. Vhodné jsou proto středně světlé koberce, nejlépe pokud se rozhodnete pro kombinaci více barev. Zase to ale nepřehánějte, příliš barevný koberec také nedělá dobrotu.

V prvé řadě však dejte na kvalitu. Není třeba kupovat extra drahý koberec, ale ani se nedoporučuje na koberci šetřit, levný, nekvalitní koberec nebude působit moc pěkně.

Ať už se rozhodnete jakkoli, pamatujte, že obývák je takové rodinné sídlo, lidé do něj většinou chodí relaxovat a odpočinout si. Je to místo, kde byste se vy i vaše rodina měli cítit příjemně. Myslete tedy při výběru koberce i na to, jaký dodá obývacímu pokoji dojem, jak se v místnosti budete cítit a jestli vám zaručí to pravé teplo domova.

Jak pečovat o kusový koberec

Péče o kusový koberec není dnes příliš náročná díky materiálům, ze kterých se koberce vyrábí. Většinou bývají tyto materiály odolné vůči mechanickému opotřebování či nečistotám. I tak je ale třeba koberci alespoň minimální péči věnovat. Můžete tak předejít změně tvaru vlasů i ztrátě barvy. Co tedy dělat, aby vám koberec dlouho vydržel?

  • Dejte pozor na sluníčko. Ne vždy je to možné, zvláště pak, pokud máte v oblibě hodně světla, ale koberci příliš nepřispívá sluneční záření. Může tak snadno ztratit původní barvu a nehezky vyblednout.
  • Pravidelně vysávejte. Tento krok pravděpodobně dodržujete, nejspíš ale vysáváte koberec jen na povrchu. Kusový koberec má tu výhodu, že se dá snadno zvednout a otočit. Je dobré čas os času toho využít a vysát i spodní stranu.
  • Čistěte opatrně. Pečlivě vybírejte chemické čističe a použijte skutečně jen ty, které jsou k čistění koberců určeny. Jinak byste mohli koberec zničit. Také platí, čím dříve tím lépe. Pokud se vám podaří koberec zašpinit, snažte se nečistotu vyčistit ihned.