Výběr skleníku pro pěstování zeleniny a dalších rostlin

Pokud přemýšlíte o koupi skleníku, je důležité zvážit několik aspektů. Jestliže nemáte zkušenosti se skleníkovým pěstováním, možná by bylo vhodnější začít s menším a cenově dostupnějším skleníkem. V případě, že už jste zkušení a plánujete investovat do lepšího skleníku, i tak je důležité zohlednit své potřeby před zakoupením.

Jak tedy vybrat vhodný skleník pro vaši zahradu z té široké nabídky? V následujícím článku se dozvíte o důležitých aspektech, na které je třeba se zaměřit při výběru skleníku, aby co nejvíce vyhovoval vašim rostlinám.

 • Zajistěte, aby skleník poskytoval rostlinám vhodné světelné podmínky
  Je obecně známo, že sluneční světlo je pro rostliny nezbytné. Nicméně, přímé sluneční světlo nemusí být pro rostliny ideální, protože může způsobit spálení listů. Rozptýlené světlo je pro růst rostlin vhodnější, neboť rostou až o 30 % rychleji než v přímém světle.
 • Vyberte skleník s vlastnostmi prodlužujícími vegetační období
  Ve vhodném skleníku můžete pěstovat rostliny po celý rok. Pokud to chcete, hledejte skleník s dobrým izolačním systémem a dostatečným větráním. Skleník by měl udržovat teplo a umožnit efektivní vytápění v zimě, zatímco v létě je potřeba zajistit ochlazení pomocí větracích otvorů a solárních žaluzií.
 • Zvolte skleník, který lze upravit
  V průběhu času budete pravděpodobně chtít ve svém skleníku provádět změny. Při výběru se ujistěte, že bude možné do skleníku přidávat další prvky, například příslušenství pro zlepšení výkonnosti nebo další prostory pro pěstování.
 • Zvolte odolný skleník s pevnou konstrukcí
  Kvalitní skleník by měl vydržet nepříznivé povětrnostní podmínky. Skleník by měl být schopen odolat odletujícím kamenům ze sekačky nebo padajícím větvím ze stromů. Extrémní počasí, jako sníh, vítr nebo kroupy, může poškodit skleníky se slabší konstrukcí. Důležitý je také pevný povrch skleníku.
 • Zkontrolujte, zda skleník má ochranu proti ultrafialovému záření
  Skleníky by měly být navrženy tak, aby odolávaly přímému slunečnímu záření. Skleníková konstrukce by měla být ošetřena proti UV záření pro zajištění dlouhé životnosti. Při výběru se zaměřte na skleníky s ochranou proti UV záření a zjistěte, zda jsou k dispozici náhradní díly a jaké jsou náklady na jejich pořízení.
 • Vyberte skleník s dostatečným prostorem pro pěstování
  Při výběru skleníku zohledněte dostupný prostor a potřeby vašich rostlin. Uvědomte si, kolik místa pro pěstování budete potřebovat a jaký prostor máte k dispozici pro umístění skleníku. Skleníky lze vybavit vestavěnými rámy s policemi, které poskytují další prostor a umožňují plné využití skleníku. Dalším prvkem mohou být závěsné tyče pro závěsné košíky.
 • Zvolte skleník, který vyžaduje minimální údržbu
  Skleník by měl být snadno udržovatelný a omyvatelný. Hledejte materiál, který není náchylný na plísně a odolává poškrábání. Pamatujte také na to, že povrch skleníku může být ošetřen proti UV záření a je třeba dbát na to, abyste jej nepoškodili. Informujte se o tom, jakou údržbu bude skleník vyžadovat a jak ji provádět.

Vzhledem k mnoha aspektům, které je třeba zohlednit při výběru skleníku, je důležité se pečlivě zamyslet nad svými potřebami a zvolit skleník, který bude co nejvíce vyhovovat vašim rostlinám a podmínkám ve vaší zahradě. Správný skleník by měl sloužit dlouhodobě a podporovat optimální růst vašich rostlin. S přihlédnutím k těmto faktorům a pečlivým zvažováním vašich specifických požadavků si můžete být jisti, že vyberete skleník, který vám poskytne radost z pěstování a úspěch při péči o vaše rostliny.

Pamatujte, že investice do skleníku je investicí do vaší zahrady a do vašeho koníčka pěstování rostlin. Ujistěte se, že jste si vybrali skleník, který bude vyhovovat nejen vašim současným potřebám, ale také bude schopen se přizpůsobit budoucím změnám a rozšíření vašich zahradních plánů. Když budete mít správný skleník, který podporuje zdravý růst rostlin a zajišťuje pohodlné prostředí pro pěstování, budete si moci plně užívat krásy a úspěchy vašeho zahradničení.

Jaké rostliny můžeme pěstovat ve skleníku?

Ve skleníku lze pěstovat širokou škálu rostlin, které by jinak nemohly snášet venkovní podmínky, nebo které vyžadují teplejší a vlhčí prostředí. Některé z běžných rostlin pěstovaných ve skleníku zahrnují:

 • Zelenina: Ve skleníku můžete pěstovat různé druhy zeleniny, jako jsou rajčata, papriky, okurky, baklažány, salát, špenát, brokolice a další. Skleník vám umožní prodloužit pěstební sezónu a získat bohatou úrodu i u teplomilných druhů zeleniny.
 • Ovoce: Některé druhy ovoce, jako jsou jahody, maliny, kiwi nebo citrusy (pomeranče, citrony, limetky), lze také úspěšně pěstovat ve skleníku, kde mají ideální podmínky pro růst a zrání.
 • Bylinky: Ve skleníku můžete pěstovat různé druhy bylinek, jako je bazalka, petržel, koriandr, máta, tymián, rozmarýn a další. Skleník poskytuje ideální prostředí pro růst a udržení vlhkosti, kterou bylinky potřebují.
 • Květiny a okrasné rostliny: Mnoho květin a okrasných rostlin, jako jsou orchideje, fuchsie, gerbery, pelargónie, begónie a další, se daří lépe ve skleníkových podmínkách, kde mají dostatek tepla a vlhkosti.
 • Tropické a subtropické rostliny: Skleník umožňuje pěstování tropických a subtropických rostlin, které by jinak v chladnějším klimatu nepřežily. Mezi tyto rostliny patří banánovníky, avokádo, ananas, guava, hibiskus, filodendrony, monstery a další.
 • Sukulenty a kaktusy: Ve skleníku můžete také pěstovat různé druhy sukulenty a kaktusy, které vyžadují teplejší a suché prostředí pro svůj růst.

Výběr rostlin pro pěstování ve skleníku závisí na vašich zájmech, klimatických podmínkách a velikosti skleníku. Při plánování pěstování rostlin ve skleníku je důležité zohlednit jejich potřeby v oblasti světla, teploty, vlhkosti a prostoru, aby se jim dařilo co nejlépe. Nezapomeňte také na správnou cirkulaci vzduchu a řádnou údržbu skleníku, což pomáhá předcházet šíření škůdců a chorob.

Při výběru rostlin zvažte také možnosti kombinování různých druhů rostlin ve skleníku, aby byl vzhled a výsledky pěstování co nejpestřejší. Rostliny lze umisťovat na různých úrovních, na stojanech, závěsných koších nebo vysokých záhonech, aby se maximálně využil prostor ve skleníku.

Při zavádění nových rostlin do skleníku je důležité postupovat opatrně, abyste zabránili přenosu škůdců a nemocí z venkovních prostředí. Pravidelně kontrolujte rostliny a udržujte je čisté a zdravé.

Když se rozhodnete pro pěstování rostlin ve skleníku, můžete si vytvořit svůj vlastní malý ráj plný různých druhů rostlin, které vám poskytnou radost, potěšení a zdravé plodiny po celý rok. Výběrem vhodných rostlin a dodržováním správných podmínek pěstování zajistíte, že váš skleník bude krásný a produktivní.