Výměna oken svépomocí?

Uvažujte o výměně oken? Zvolíte raději klasická dřevěná nebo uvažujte o moderních technologiích v podobě plastových oken? Ať či tak, nyní váš čeká ještě jedno, ale neméně důležité rozhodnutí. Nová okna lze osadit svépomocí nebo se můžete obrátit na odborníky. Jaké je nejlepší řešení? Jak pro koho. Jistě je mezi vámi celá řada zručných kutilů, kteří to zvládnou sami, ale… Ano, ve všem je vždy nějaké ale… Ochotný soused, který říká “TO NENÍ ŽÁDNÝ PROBLÉM” a lišácky u toho zvedá obočí, nemusí vždy být největším odborníkem na montáž nových oken.

Štěstí přeje připraveným

I když se nakonec rozhodnete kontaktovat odborníky, kteří vám plastová okna namontují, pojďme se podívat, jaké možnosti nabízí současný trh a jak to s okny udělat, aby byl poměr cena/výkon co nejvyšší. Začneme u té nejlevnější varianty, která ale přináší samozřejmě i největší rizika. Levná plastová okna můžete zakoupit třeba na internetu, kde je celá řada e-shopů, jež nabízejí nespočet variant a typů oken, včetně sezónních akcí. Stačí naklikat příslušné parametry, zaplatit a za několik dnů vaše nová plastová okna dorazí až k vám domů. Pak už jen stačí si vyhradit dostatek času, odborníci to většinou zvládnou během jednoho dne, vyříznout stará okna, namontovat nová a zbavit se odpadu. A také, zednické práce a úklid.

I laici doporučují, obraťte se s montáží oken na odborníky

Jestli stále trváte na tom, že si okna budete měnit sami, pojďme vyslovit několik pravidel, která vám pomohu ke zdárnému výsledku. Pravidlo číslo jedna! Čím lépe si připravíte okenní otvory, tím lepší a rychlejší bude výsledek. Dejte pozor, aby měly otvory správnou velikost, pravoúhlost, a aby byl povrch otvorů maximálně rovný. Je také velmi důležité, aby ostění otvoru bylo dokonale zbavené veškerých nečistot. Důležitým krokem je i samotná příprava oken, je nutné precizně a přesně předvrtat otvory pro ukotvení, protože jedině tak zajistíte kvalitu projektu. Pak již můžete přejít k samotné montáži oken do otvoru. V této fázi jde především o přenesení váhy okna do nosné části otvoru a o celkové zajištění, aby okno bylo vodorovné a kolmé ve všech směrech. Okno je nutné v otvoru dočasně zafixovat a posléze ukotvit pomocí kotvících šroubů. Pak přichází ke slovu polyuretanová pěna a zednická lžíce. Posledním krokem celého procesu je finální utěsnění okenního otvoru, začišťovací práce, osazení parapetů, instalace okenní lišty a celkové seřízení oken.

Odborníci umí významně ušetřit finanční prostředky a přinášejí kvalitu

Jestli vás ani teď neodradil výčet a složitost prací, které se týkají montáže oken, tak vám přejeme „Zdar a ať se vám daří!“. Vám ostatním, kteří raději vsázíte na jistotu, chcete mít klid a užívat si nová okna po dlouhá léta bez výrazných problémů doporučujeme, obraťte se skutečně na odborný servis.

A ještě jedna rada na závěr. Nejlepším, a také nejekonomičtějším řešením je vybrat si dodavatele, který plastová okna současně vyrábí, prodává, okna přiveze a samozřejmě i namontuje. Tito dodavatelé mají totiž nejvyšší poměr cena/výkon a nabízejí i on-line cenovou kalkulaci oken.

Chcete-li skutečně kvalitní, dobře těsnící okna a vynikající montáž, obraťte se na společnost Oknoplastik. Na plastová okna vám nabídnou záruku až 40 let. Vaším jediným úkolem bude zajistit dostatečný prostor kolem oken. Oknoplastik vám vyjdou vstříc a vše vám zařídí, včetně úklidu.