Jak zařídit studentský pokoj

Z dětí se stávají studenti a dětský pokojíček už jim více nestačí. Už dávno jsou časy, kdy jim stačil dětský hrací koutek a postýlka. Nyní je z něj dospělí jedinec vyžadující svůj osobní prostor a zázemí. Potřebuje místo, kde se bude v klidu učit, relaxovat, setkávat se s přáteli a zdravě spát.  Pokud si nevíte rady, my vám zde předkládáme pár typů na to, jak studentský pokoj zařídit tak, aby vaše dítě bylo spokojené.

Barvy a rozdělení pokoje

Minimalismus vládne světu! V jednoduchosti je síla, to by se mělo týkat hlavně barev. Rozhodně nevolte žádné silné expresivní (výrazné) barvy jako je červená nebo tyrkysová a jejich kombinace. Netýká se to jen stěn, ale také nábytku a textilií. Soustředění a klid podporují barvy „klidové“, nevýrazné. Mezi ty léty ověřené patří bílá, šedá, odstíny hnědé (kávová, béžová) nebo tmavě hnědá. Dopřejí tak dospívajícímu potřebnou domácí pohodu. Pokud volíte bílou barvu do pokoje, je vhodné pokoj oživit pomocí menší tapety-stačí jednoduchý jednobarevný pás, opět raději volte klidnější barvy. Nebudete tak později mít starosti se slazením barev v pokoji.

Je vhodné pokoj rozdělit na jednotlivé „sektory“ s určitým zaměřením. V pokoji by neměl chybět studijní kout-stůl,knihovnička nebo počítač. Dále místo pro odpočinek-postel či menší pohovka a místo pro zábavu.

Pracovní kout

Připravte se na velké množství studijního materiálu, který bude potřeba někam umístit. Množství poliček, šuplíků a ukládacích boxů je nezbytnou nutností. Stůl by rozhodně neměl být orientován čelem k oknu, studenta by mohly rozptylovat vnější elementy. Nejlepší možností je orientace bokem k oknu. Při psaní by měl být zdroj světla orientován pro leváky z prava, pro praváky z leva, aby si nestínili. Na samotné pracovní ploše by mělo být minimum věcí-psací potřeby nebo papíry. Počítač by měl být v jiné části stolu a nejlépe s vysouvatelnou klávesnicí z podstolu, aby při psaní nerušila. Židle? Vsaďte na ergonomické, zdravotní židle s tvarovaným polstrováním,otočnou na kolečkách.

Místo by hlavně mělo podporovat koncentraci a mělo by být klidové.

Postel

Při výběru postele je dobré dbát na kvalitní rošty a matrace. Měla by být prostorná a hlavně pohodlná, nezapomínejte, že děti pořád rostou. Velké množství polštářků, které plní antistresovou funkci, také není na škodu.

Pokud je pokoj prostorný, není nazbyt vybavit ho ještě menší pohovkou. Vhodná je také velká uzaviratelná šatní skříň spolu se zrcadlem.

Osvětlení

Rovnou si zakažte jeden velký lustr uprostřed pokoje. Větší množství menších lamp a lampiček vhodně umístěných dodá pokoji na dostatečném osvětlení. Tlumená světla navíc neškodí očím tolik jako prudké osvětlení, ale ať v pokoji zase není tma. Osvětlení můžete ještě doplnit dekorativními světýlky typu „vánočních“.

Vhodné jsou také dřevěné dekorace nebo menší obrázky na zdech.

Nyní nezbývá než popřát šťastnou ruku při vybírání a ať se pokoj líbí!

Autorka: Renáta Z.