10 kroků ke koupi domu

Koupě domu vyžaduje spoustu času a námahy, ale těchto 10 kroků vám pomůže zvládnout celý proces bez problémů. Po přečtení článku budete vědět, jak funguje celý proces koupě nemovitosti.

1. Zjistěte si včas všechny potřebné informace

Co nejdříve začnete číst internetové stránky, noviny a časopisy, co mají rubriku nemovitosti. Udělejte si poznámky ke konkrétním domům, o které máte zájem. Takto uvidíte, jak dlouho jsou na trhu.  Také si dobře poznačte ceny. Dozvíte se, kolik stojí nemovitosti v určitých lokalitách.

2. Rozhodněte se, kolik peněz do nového bydlení chcete investovat

Banky obvykle doporučují, aby se lidé dívali po domech, které nestojí více než jejich příjem za 4 roky. Ale měli byste se rozhodnout na základě vašich finančních možností.

3. Informujte se o výši hypotéky

Než začnete hledat dům, budete potřebovat vědět, kolik za něj můžete utratit. Nejlepším způsobem jak to udělat je, nechat se kvalifikovat pro hypotéku. Pro výběr musíte dokázat, že máte nějaké finanční prostředky, jako je vás běžný příjem a vaše úspory a investice. Vaše banka zhodnotí tuto informaci a sdělí vám, kolik peněz vám může půjčit. Tohle vám napoví, v jaké cenové kategorii můžete vaši nemovitost hledat

4. Najděte toho pravého realitního makléře

Realitní makléř vám poskytne spoustu užitečných rad ohledně domů v různých částech města. Jeho znalost celého procesu pořízení domu a vyjednávací schopnosti jsou nesmírně cenné. A nejlepší na tom je, že vás nic nestojí. Je placen z provize, když dům prodá

5. Hledejte dům a udělejte nabídku

Začněte chodit na prohlídky domů. Dělejte si poznámky, fotky, videa, ať si později vzpomenete na veškeré detaily. Vyzkoušejte, jak teče voda- otevřete  kohoutek a uvidíte, jak dlouho musíte čekat na teplou vodu. Zjistěte si informace o celé čtvrti, jestli se jedná o klidné místo, jaké máte sousedy, kapacitu parkovacích míst a v jaké vzdálenosti je obchod, školy, autobusová zastávka a park.

6. Zajistěte si kontrolu domu

Váš realitní makléř vám pomůže domluvit schůzku se statikem, který dům prohlédne. Takhle zjistíte, co je třeba opravit. Pokud musíte do nemovitosti více investovat, cena se může snížit.

7. Vyberte si tu správnou hypotéku

Banky nabízejí několik druhů půjček, což se vám může zdát ze začátku složité, ale se vším vám pomůže váš zkušený bankovní poradce. Někteří lidé preferují splácet hypotéku po mnoho let, ale každý měsíc jen malé částky. Jiní zase vyšší částky v pár letech. Všechno záleží jen na vás a vašich finančních možnostech

8. Nechejte si udělat odhad nemovitosti

Zavolejte nezávislému odhadci, ať vám s jistotou řekne, jakou má nemovitost hodnotu.

9. Papírování

Asi si umíte představit, kolik papírování je kolem kupování nového domu. Vaše banka by vám měla pomoct s finanční byrokracií. Ověřte si, že prodejce je správce nemovitosti, kterou kupujete.

10.Uzavřete smlouvu

Na konci vás čeká hromada podepisování dokumentů ohledně koupě, ale i hypotéky. Když má prodejce peníze na účtu, můžete se přestěhovat do vašeho nového domu.