2+1 tip jak ušetřit v domácnosti

A už jsou zase pryč! Co? Vaše peníze! Stejně jako minulý měsíc se rozkutálely tak rychle, že jste ani nestihli mrknout. Opět si pokládáte tu samou otázku: kam se poděly?! Udržet si v současné době střední životní standard a ještě k tomu zvládat šetřit na horší časy dokáže opravdu jen málokdo. Ruku na srdce: máte finanční rezervu, na kterou byste se mohli v případě potřeby spolehnout? Ne? Tak vidíte. Ale nejste v tom sami.

Když peníze mizí a vy nevíte kam

Možná i vám měsíc co měsíc běhá hlavou otázka, kam mizí všechny vaše peníze. Tuhle poplatíte složenky, támhle zaplatíte běžné výdaje, a když se podíváte do peněženky nebo na zůstatek vašeho účtu, nepřestáváte se divit. Buď jste pár korun v plusu, nebo v tom horším případě na nule. A v tom nejhorším dokonce v mínusu. Tak kde jsou?! Pokud máte pocit, že vaše vydělané peníze mizí závratnou rychlostí, přičemž v podstatě ani nemáte tušení kam, pak jste tu správně. Je totiž docela pravděpodobné, že si za rychlost útraty vašich financí můžete sami!

Jak ušetřit v domácnosti

Právě teď přichází to nejpodstatnější: tedy otázka, jak se dá ušetřit v domácnosti? Způsobů je hned několik, společně si představíme 3 nejjednodušší. Jestli je vyzkoušíte nebo nad nimi jen mávnete rukou a dál budete sledovat, jak vám peníze mizí před očima – to už záleží jen na vás.

Tip první: osvětlení

Zhasínáte za sebou světla, když odcházíte z místnosti? Nebo necháváte svítit na celý barák, potažmo byt? Pokud kývnete na druhou variantu, máte tu hned první možnost, jak můžete ušetřit nějakou korunu. A klidně hned několik! V první řadě je určitě dobré vyměnit žrouty žárovky za jejich úspornější a na náklady mnohem méně náročné kamarádky. K dostání jich je několik, určitě mezi nimi vyberete. Vsadit můžete i na LED osvětlení, které může plnohodnotně nahradit osvětlení kuchyňské linky a použít se dá i kdekoli jinde v domácnosti. Na závěr stačí zhasínat a nesvítit zbytečně v místnostech, kde nejste. Jednoduché, že?

Tip druhý: sprchování vs. koupání

Pěkné peníze ročně můžete ušetřit i tím, že si ve svém vlastním zájmu odepřete luxus v podobě vany plné horké vody. Ano, představa, že se po náročném dni naložíte do vany plné horké vody s pěnou, je skutečně lákavá. Kdekdo by nedokázal odolat. Jenže když si tento komfort dopřejete třeba 4x nebo 5x do týdne, vaše peněženka vám moc nepoděkuje. Koupání je totiž na finance poměrně náročné, zvláště pak v případě, kdy si rádi dopřáváte plnou vanu, horkou vodu a ještě k tomu několikrát týdně. Mnohem lepší a samozřejmě úspornější je sprchování. I když se na první pohled zdá, že při sprchování proteče mnohem více vody, není to pravda.

Tip třetí: praní

Dalším tipem na úsporu financí v domácnosti je praní. Tato činnost se nevyhne žádné domácnosti, ať už v ní žijí dva lidé nebo rodina s pěti dětmi. Většina lidí ale pere neefektivně – a možná tak perete i vy. Pokud totiž pračku zapínáte i tehdy, kdy není prádlem naplněna na maximum, zbytečně plýtváte nejen vodu, ale i elektřinu a prací prášek, potažmo aviváž. Prát byste měli až ve chvíli, kdy pračku zaplníte na nejvyšší možné množství, s ohledem na to, jaký počet kilogramů vaše pračka zvládne. Rozumné rovněž je investovat do chytrého spotřebiče, který sám o sobě šetří. Tyto spotřebiče se označují písmenem A a čím větší počet + mají, tím více šetří. V současné době jsou samozřejmostí i pračky, které si samy dokážou dávkovat prací prostředek nebo množství vody.