Vybíráme akvárium do domu nebo bytu

Akvarijní rybky se dělí na rybky chladných vod a tropické; jestliže chcete chovat oba typy, musíte mít tedy akvária dvě.

Pro začátek je vhodné mít jen několik rybek a s narůstajícími zkušenostmi jejich počet postupně zvyšovat. Pro začátečníka je ideální karas stříbřitý, takzvaná zlatá rybka, což je nejběžnější akvarijní rybka chovaná v chladné vodě; v dospělosti dorůstá 15 cm, dožívá se vysokého věku a není náročná na péči. Další oblíbené rybky žijící v chladné vodě jsou vyšlechtěné asijské odrůdy karase zlatého a kapra – například závojnatka, kapr koi, shubunkin a mouřenín. Všechny tyto rybky můžeme chovat při pokojové teplotě, ve vodě teplé 10 – 23 stupňů.

V tropickém akváriu můžete mít četné pestré druhy – paví očka, neonky, mečovky a bojovnice pestré. Rozhodně ale nikdy nedávejte dva samečky bojovnice k sobě – dostojí totiž svému jménu a opravdu spolu budou bojovat, dokud jeden z nich nezahyne. Tropické rybky potřebují vodu vyhřívat na 22 – 26 stupňů.

Jaké vybrat akvárium

Velikost akvária závisí zejména na počtu rybek, které v něm budou žít, ale obecně platí, že je třeba si pořídit akvárium co možná největší. Výborné je akvárium o rozměrech 61 x 30 x 38 cm, nejběžnější jsou 46 až 100 cm dlouhá. Rozhodně uvažte, kolik prostoru můžete v bytě akváriu vyčlenit. Akvárium postavte na pevnou rovnou plochu nebo do bytelného stojanu; pod akvárium dejte polystyrenovou podložku. Akvárium přikryjte sklem nebo plexisklem, aby se dovnitř neprášilo a ryby nevyskakovaly. Kryt také sníží vypařování a zaručí stálost teploty.

Světlo může být denní, ale také můžeme nad akvárium dát zářivku se stínidlem. Přímé slunce není vhodné, umístěte proto akvárium u okna na sever; světlo omezte, jakmile je voda zelená nebo v ní roste nadměrně řas. Voda se udrží čistá a okysličená, když do akvária nainstalujete čerpadlo s filtrem. Některé filtry mají zabudované ponorné elektrické čerpadlo a nepotřebují přívod vzduchu.

Instalace akvária

Vymyjte akvárium čistou vodou a na dno dejte vrstvu propláchnutých drobných kamínků vysokou 40 – 75 mm. Kamínkové dno se má svažovat dopředu. Vyzdobte akvárium většími omytými kameny, oblázky nebo kusy dřeva. Rostliny mohou být umělé i živé – například šípatkovec, kabomba a zákruticha. Zapněte všechna zařízení a počkejte několik dnů, abyste si byli jisti, že vše funguje.

Před nákupem si v obchodě pořádně prohlédněte všechny rybičky, které přicházejí v úvahu. Vyberte si rybky čilé a dobře živené, nesmějí mít oděrky a nějaké skvrny. Nedávejte jich do akvária moc – v akváriu se studenou vodou má na každou 2,5 centimetrovou rybku připadat 4,5 litru vody a každá tropická rybička o stejné velikosti zase potřebuje 75 centimetrů čtverečních plochy. Při převozu rybek v igelitovém sáčku dbejte, aby neutrpěly teplotní šok, a i do akvária je nejprve na deset minut vložte v sáčku a teprve pak je pusťte.

Krmení pro akvarijní rybky

Základní krmení rybičkám dávejte dvakrát denně, ale rozhodně je nepřekrmujte – měly by dostávat jen tolik, kolik stačí sežrat do pěti minut. Stravu jim zpestřujte například lyofilizovanými nitěnkami. Občas je rybičkám možné přilepšit živými žábronožkami. Při vaší jedno až dvoudenní nepřítomnosti rybičky vydrží bez krmení.

Péče o zdraví akvarijních rybiček

U tropického akvária každý den kontrolujte teplotu a zvláštní péči věnujte čistotě skla. Řasy se ze skla odstraňují magnetickou stěrkou; jsou to vlastně dva magnety proti sobě – jeden zvenčí, jeden zevnitř. Usazeniny a zbytky potravy odstraňujeme násoskou. Obojí lze zakoupit v akvaristice. Každé dva až tři týdny je třeba vodu vyměnit asi z jedné čtvrtiny. Pečlivě také sledujte zdravotní stav rybek. Nejčastějším příznakem choroby je plíseň vyrůstající rybkám na těle, která vypadá jako kousky vaty; jiné plísňové onemocnění se nazývá krupička a je způsobené prvokem kožovcem rybím – projevuje se bílými skvrnami velikosti špendlíkové hlavičky. Prodavač v akvaristice vám poradí, jak v případě choroby postupovat.

Jestliže ryby na hladině lapají po vzduchu, pak je ve vodě zřejmě málo kyslíku, anebo je teplota moc vysoká. Snažte se do akvária nezanést parazity – nové rostliny je třeba vydezinfikovat a nové rybky držet v karanténě v odděleném akváriu dva až tři týdny. Také rybičky, které vypadají nezdravě, vždy oddělte a nějakou dobu pozorujte.