Co způsobuje nedostatečné větrání?

V každé domácnosti bychom se měli starat o dostatečné větrání. Přece jenom vydýchaný vzduch nevěstí nic dobrého. V místnostech, kde není dobrý vzduch, je nám nevolno, úzko, motá se nám hlava. Ovšem to není to jediné, co způsobuje nedostatečné větrání. Řekněme si hned několik důvodů, proč bychom měli pravidelně větrat.

Nová okna si pořizujeme takřka nonstop. Pořizujeme si je do domácností, pořizují se do škol či do jiných institucí. Ovšem ať už jste majitelem domu či budovy, která má stará či nová okna, vždy musíte dohlížet na to, aby se dostatečně větralo. Bez větrání to zkrátka a dobře nepůjde.

Jestliže nevětráte dostatečně, zvyšujete koncentraci kysličníku uhličitého.

Zdravotnictví na větrání neustále apeluje

Na větrání v budovách apeluje zejména zdravotnictví, které vnitřní klima monitoruje už řadu let. Bohužel zatím se ukazuje, že výsledky nejsou zrovna nejlepší. Zdravotnictví doporučuje větrat aspoň nárazově, pokud to není možné neustále či během velké části dne.

Ve školách se doporučuje větrat každou přestávku, pokud to nelze během vyučování.

Proč je nutné větrání?

Jak jsme již zmínili, nevyvětrané prostory mají špatný dopad na naše zdraví. Problémy, které nám nedostatečné větrání způsobuje, se však nemusí projevit hned. Mohou se projevit za pět či dvacet let. Náš mozek není dostatečné okysličený, což vadí nejen doma, ale i ve školních institucích. Kromě toho díky nedostatečnému větrání přibývá alergiků – oxidy dusíku mají vliv na vznik alergií.

Co se týče vlhkosti v interiéru, která vzniká taky z nedostatečného větrání, může to způsobit například plíseň či jiné podobné problémy, s nimiž se dlouho bojuje.

Kde se větrá nejméně?

Z výsledků zveřejněných zpráv o monitorování vyplývá, že dostatečně se nevětrá hlavně v těch domech, v nichž byla v nedávné době vyměněna okna. Právě zde se bohužel dostatečně nevětrá, i když by se zde větrat mělo.