Z jakých materiálů lze realizovat schodiště?

Schodiště je jednou z nejkomplikovanějších částí interiéru. Vyžaduje na konstrukci náročné práce, tak, aby bylo pohodlné, estetické a obzvláště bezpečné. Většina lidí, která si staví klasický rodinný dům s poschodím, preferuje zděné schodiště, které se snaží na zlepšení celkového pohodlí obalit do dřeva. Tento článek vám řekne, jak to udělat.

Pouze přírodní dřevo na zemi

V případě dřevěné podlahy na schodiště je pravděpodobně jedinou možností jej výroba na míru. Musí být totiž na milimetr přesná k velikosti schodiště, jinak bude jej realizace mimořádně obtížná. Zkušení truhláři doporučují, aby byla na schodiště použita palubovka dlážkovica. Je totiž vyrobena z kvalitního dřevěného masivu, který zvládá čelit náročnému zatížení na schodech a současně poskytnout životnost bez větších známek opotřebení na desítky let. Výhodou je také to, že na takové podlahové materiály lze aplikovat různé povrchové úpravy.

Obklady stěn po schodech ideálně tatranským profilem

Pokud nechcete, aby zdi kolem schodiště byly jen jednoduchou stěnou, můžete opět využit dřeva. Na obklad je vhodný hlavně klasický tatranský profil, kterým díky jeho jednoduché tvárnosti obložíte i místa s nepravidelnými tvary. Desky lze variabilně opilovat, aby se dosáhly požadované velikosti obkladu. Můžete také snadno upravit profil se vzorem schodiště, protože můžete použít stejný nebo kontrastní dřevěný lak.

Zábradlí bez velkých investic

Máte děti, a proto nemůže schodiště zůstat otevřené? Potřebujete z něčeho vytvořit zábradlí podél schodů, případně zábranu na patře, aby děti nemohly bez vašeho dohledu jít dolů po schodech? A nechcete hodně investovat do zábradlí? Pomohou vám obyčejné plotovky a dřevěné hranolky. Z hranolů vytvořte obdélníkový rám požadované velikosti, na který aplikujte plotové desky, nejlépe pomocí samořezných šroubů, a umístěte ho na schodiště. Dřevo prolakujte nebo naneste barvu na dřevo.