Mít své vlastní bydlení, to je bezesporu otázka, kterou řeší většina absolventů vysokých škol nebo obecně mladých lidí do třiceti let věku. Založit rodinu lze totiž jen v případě skutečně adekvátního zázemí. Možností, jak financovat vlastní bydlení je hned několik a některé z nich jsou i velmi výhodné.
Jako první budou asi mladí lidé přemýšlet o hypotečním úvěru. Ten si mohou a zároveň nemusí sjednat v bance, protože existují i možností nebankovních hypoték. Ty přijdou ke slovu hlavně tehdy, kdy potenciální zájemce odmítne banka kvůli jejich nedostatečné bonitě. Získat peníze na bydlení je v tomto směru sice hodně snadné, ale existuje samozřejmě i několik nástrah. Splácení hypotéky není žádný med, jedná se o finanční zátěž nejméně na dvacet nebo i třicet let a je tedy třeba vše opravdu důkladně zvážit.
Nově lze hypoteční úvěr také refinancovat u jiné banky, než u které jste původně půjčku sjednávali. To je výhodné hlavně v případě, kdy budete mít přislíbenu nižší úrokovou sazbu – ta se totiž rok od roku může poměrně dost změnit, jako ostatně každá komodita na úvěrových trzích – a lze díky tomu ušetřit třeba i několik desítek tisíc korun. Něco podobného určitě podstatně uleví rozpočtu každé mladé rodiny.
Zvláště v devadesátých letech bylo velmi oblíbené hlavně stavební spoření. Díky němu mohli mladí lidé začít řešit svou bytovou otázku ještě třeba v době středoškolských studií a za pomoci brigád, příspěvků od rodičů a státu pak získat zajímavou finanční sumu do vlastních začátků. Stavební spoření je nesporně výhodné i dnes, ale ta nejlepší doba už je bohužel pryč. Státní příspěvek se vzhledem ke stále aktuálním rozpočtovým škrtům výrazně snížil a úroková sazba nebude už asi nikdy tak vysoká, jako třeba před patnácti lety. V současné době si můžete vybrat z celkem pěti různých stavebních spořitelen, což vytváří na trhu poměrně adekvátní konkurenční prostředí.