Jak financovat vlastní bydlení?

Mít své vlastní bydlení, to je bezesporu otázka, kterou řeší většina absolventů vysokých škol nebo obecně mladých lidí do třiceti let věku. Založit rodinu lze totiž jen v případě skutečně adekvátního zázemí. Možností, jak financovat vlastní bydlení je hned několik a některé z nich jsou i velmi výhodné.

Jako první budou asi mladí lidé přemýšlet o hypotečním úvěru. Ten si mohou a zároveň nemusí sjednat v bance, protože existují i možností nebankovních hypoték. Ty přijdou ke slovu hlavně tehdy, kdy potenciální zájemce odmítne banka kvůli jejich nedostatečné bonitě. Získat peníze na bydlení je v tomto směru sice hodně snadné, ale existuje samozřejmě i několik nástrah. Splácení hypotéky není žádný med, jedná se o finanční zátěž nejméně na dvacet nebo i třicet let a je tedy třeba vše opravdu důkladně zvážit.

Nově lze hypoteční úvěr také refinancovat u jiné banky, než u které jste původně půjčku sjednávali. To je výhodné hlavně v případě, kdy budete mít přislíbenu nižší úrokovou sazbu – ta se totiž rok od roku může poměrně dost změnit, jako ostatně každá komodita na úvěrových trzích – a lze díky tomu ušetřit třeba i několik desítek tisíc korun. Něco podobného určitě podstatně uleví rozpočtu každé mladé rodiny.

Zvláště v devadesátých letech bylo velmi oblíbené hlavně stavební spoření. Díky němu mohli mladí lidé začít řešit svou bytovou otázku ještě třeba v době středoškolských studií a za pomoci brigád, příspěvků od rodičů a státu pak získat zajímavou finanční sumu do vlastních začátků. Stavební spoření je nesporně výhodné i dnes, ale ta nejlepší doba už je bohužel pryč. Státní příspěvek se vzhledem ke stále aktuálním rozpočtovým škrtům výrazně snížil a úroková sazba nebude už asi nikdy tak vysoká, jako třeba před patnácti lety. V současné době si můžete vybrat z celkem pěti různých stavebních spořitelen, což vytváří na trhu poměrně adekvátní konkurenční prostředí.