Láska prochází jídelnou

Ať už vám dispozice bytu dovolí zařízení samostatné jídelny nebo si pořídíte jídelní kout jakožto součást kuchyně, případně obývacího pokoje, neměli byste zařizování této části bytu podcenit. Jak na to?

Základní stavební kámen každé jídelny? Stůl a židle

Jídelní stůl patří bez nadsázky k těm nejdůležitějším místům ve vašem bytě. Rodina se u něj pravidelně schází a zvete si k němu i své přátele. Proto se při výběru řiďte v první řadě jeho rozměry a počtem očekávaných strávníků. Platí to nejen pro stůl, ale také pro židle, které je vhodné se stolem sladit.

Dalším rozhodovacím kritériem je rozhodně materiál. Na trhu je mnoho dostupných možností. Od přírodního dřeva přes levnější lamino až po velmi jednoduše a elegantně působící sklo a kov. Výběr závisí na celkovém ladění místnosti, a tedy do značné míry na vašem vkusu. Ať si zvolíte přírodní dřevo nebo jinou alternativu, nezapomeňte dbát na kvalitu a adekvátní pevnost materiálu.

Aby vám v jídelně nic nechybělo

Dovolí-li vám prostorové dispozice bytu zařízení samostatné jídelny, svoje uplatnění tu zcela jistě mimo stolu a židlí najdu i další kusy nábytku. Do komody uklidíte veškeré drobnosti, příborník poslouží k elegantnímu uložíte nádobí a vitrína zase všem příchozím s náležitou pompou předvede ty kousky, na kterých vám obzvláště záleží – památeční čajový servis, sada porcelánu po babičce a další rodinné skvosty.

V případě, že tuto možnost nemáte a jídelní stůl se židlemi z důvodu nedostatku prostoru umístíte do obývacího pokoje, dbejte především na to, aby sem jídelní kout zapadl. Nepřehánějte to s množstvím barev, postačí dvě, které budou hrát hlavní roli. Obdobné pravidlo platí i pro materiály a jejich struktury. Pokud se klíčovým prvkem v obývacím pokoji stává elegantně působící lesklý kov, tento otisk by měl nést i prostor ke stolování.

Malý tip: Jestliže si svými schopnostmi kombinování nejste úplně jisti, řada výrobců dnes již prodává kompletní nábytkové sestavy ve stejném designu. A ještě jedna rada: Nikdy také nezapomeňte na dostatečné osvětlení.