Osvětlete svoji domácnost chytře s moderním LED osvětlením

Nejstarší svítící žárovka na světě svítí již neuvěřitelných 118 let v Livermoorské hasičské stanici a mnoho lidí si láme hlavu nad tím, z jakého důvodu svítí již tak neuvěřitelně dlouho. Schválně, mrkněte se na webkameru z Livermoorské hasičské stanice! Je tomu proto, že její vlákno je osmkrát silnější než běžné wolframové vlákno a je z polovodiče pravděpodobně na bázi uhlíku. Jakmile se rozehřeje, vede lépe elektřinu a díky tomu nejspíše i déle vydrží. Není přitom žádným tajemstvím, že praskající žárovky nejsou zrovna vzácnost. Mezi konspiračními teoretiky se dokonce praví, že řízené zastarávání žárovek zařídil tzv. kartel Phoebus, v němž byli zapojeni výrobci žárovek. Cílem bylo omezit jejich životnost a zvýšit tak poptávku po světelných zdrojích. Nelze se divit, že taková teorie vznikla, neboť i dnes se můžeme setkat s “řízeným zastaráváním”. Běžné vláknové žárovky si tak svoji historickou roli již odehrály a dnes se v záři našich lustrů a dalších svítidel ukazují LED světla všeho druhu, která se kromě jiného honosí vysokou životností.

Jak vybrat správné LED svítidlo

Vybrat LED svítidlo je trošku složitější, než vybrat běžnou vláknovou žárovku. Ačkoliv se LED žárovky a LED zářivky nabízejí se stejnými paticemi, které známe z dřívějška (a není tedy nutné vždy měnit celé svítidlo), nabízejí nám světelné zdroje na bázi světla emitujících diod možnosti, které u vláknových žárovek nebyly možné. Důležité je ujasnit si účel svítidla, jeho umístění a konkrétní vlastnosti vybraného světelného zdroje.

Vhodná teplota světla

Zatímco do obývacích prostor se hodí spíše světla vyzařující teplé nažloutlé světlo, do kuchyně nebo dílny se naopak hodí světlo studené a bílé. Je ostřejší a nezkresluje barevné vnímání. Toho využívají obchody, které jinak nasvítí pečivo, zeleninu a jinak červené maso či ryby. V domácnosti se změny teploty využívá například pro omezení modrého světla ve večerních hodinách a pro podporu lepšího vstávání během tmavých jiter.

Vyzařovací úhel

Jaký prostor potřebujete osvětlit? Hodí se vám spíše bodové světlo nebo tzv. floodlight? Pokud se například chystáte vyměnit zářivku, pak berte na vědomí i skutečnost, že LED zářivky standardně nesvítí v úhlu 360 ° a nemusí tak ideálně fungovat ve spojitosti s instalovanými odraznými plochami. V domácích podmínkách lze sníženou intenzitu světla či horší vyzařovací úhel s přimhouřeným okem přehlédnout, v pracovních podmínkách to však může znamenat potíže.

Světelný výkon

Oslnění v noci na chodbě, kde stačí jen bludička v podobě přisazeného LED panelu? Nevhodné stejně tak jako bludička na čtení. Světelný výkon LED diod samozřejmě lze i regulovat či zjemňovat pomocí difuzérů. Pokud hledáte vysokou svítivost, bude nejlepší porozhlédnout se po SMD LED žárovkách a zářivkách. Pokud naopak hledáte spíše stylové osvětlení nad váš bar, pak bude lepší volbou filamentová led žárovka připomínající charakteristikou světla staré známé vláknové žárovky.

I vintage lustr může být moderním osvětlením

Tzv. vintage lustry, tedy svítidla designem napodobující doby minulé, lze s patřičným vybavením proměnit v moderní designové svítidlo. V rámci čím dál více oblíbené chytré domácnosti lze i světla ovládat vzdáleně například prostřednictvím chytrých vypínačů či pomocí hlasových pokynů.

V případě, že své stylové svítidlo vybavíte RGB(W) LED žárovkou, pak můžete dle aktuální nálady, denní doby a mnoha dalších vstupů měnit i barvu světla. Spojením stylového svítidla a světelného zdroje, který je dnes již cenově velmi dostupný a ve srovnání s běžnými žárovkami velice úsporný, získáte perfektní svítidlo pro jakoukoliv místnost či exteriér. Ať už jde o reflektor do zahrady nebo oblíbené led pásky, stačí se spolehnout na spolehlivé dodavatele. Za povšimnutí stojí skutečnost, že LED světla V-TAC s čipy od společnosti Samsung mají záruku až 5 let. Sice to není žárovka svítící přes 100 let, ale přesto dokáže svému uživateli podat úctyhodnou službu. Běžná vláknová žárovka vydrží svítit asi 750 až 1000 hodin (jaká to náhoda s dohodou domnělého kartelu zmíněného na začátku článku). LED světla svítí až 30 000 hodin. Pokud byste svítili 6 hodin denně, může vám takové ledkové světlo vydržet až 13 let. Skvělý počin snižující spotřebu elektrické energie a náklady za výměnu světelných zdrojů.