Ošetřování nábytku z masivního dřeva

Interiéry domova si každý z nás vybavuje dle vlastního vkusu tak, aby se v něm cítil co nejlépe a současně podtrhl funkčnost jednotlivých kusů nábytku. Ten může být vyroben z různých materiálů, které nejčastěji zahrnují dřevo (masivní, lepené, aglomerované), sklo, plasty, kompozitní prvky nebo jejich kombinace. Pečování o nábytek tak, aby dlouho vydržel krásný a použitelný, je pak nezbytné realizovat pravidelně a v požadované míře.

Charakteristika dřeva jako materiálu pro výrobu nábytku

Pokud se rozhodnete vybavit svůj domov nábytkem z masivního nebo lepeného dřeva (spárovka), měli byste vědět, jak s takovými produkty zacházet. Masivní dřevo je materiál velmi pevný a odolný, je však vysoce náchylný na působení vlhkosti a světla. Jeho anizotropní struktura způsobuje rozdílné bobtnání a vysýchání v jednotlivých směrech a chemismus pod ultrafialovým zářením ztrátu barevnosti.

Nábytek vyrobený z masivního nebo kusového lepeného dřeva tak vyžaduje speciální pravidelné ošetření zejména, nebyl-li jeho povrch již z výroby opatřen účinnou povrchovou úpravou (nátěrem, lakem), ovšem i v takovém případě je pravidelná údržba nezbytná. Nábytek z masivního dřeva nebo spárovky je obvykle již výroby ošetřen některým z následujících způsobů:

Moření

Jedná se o primární úpravou dřevěného povrchu sloužící ke zvýraznění barevnosti a kresby. Moření se využívá především pro ovlivnění vzhledu povrchu před jeho konečnou úpravou dalšími prostředky.

Lakování

Lak vytváří na povrchu dřeva velmi pevnou a odolnou vrstvu, která umožňuje jeho použití i ve vlhkém prostředí. Dodává nábytku lesklý vzhled, které je na dotek hladký a tvrdý. Takto upravené masivní dřevo je velmi odolné proti poškrábání. Nejčastěji se využívá laků na polymerní bázi (polyuretany, akryláty apod.)

Vosky a oleje

Mohou být syntetického nebo přírodního původu, které chrání dřevo před vlivem vlhkosti a vytváří na jeho povrchu tvrdý film, díky kterému je možné je používat také pro podlahové a obkladové dílce. Vosky a oleje mohou být buď zcela průhledné, nebo obsahovat pigmentaci pro zbarvení podkladu do různých odstínů.

Nátěry

Nátěry bývají obvykle pigmentované a aplikovány s cílem překrýt původní vzhled povrchu.

Lazura

Umožňuje vytvoření ochranné vrstvy, která je odolná jak vůči vlhkosti, tak slunečnímu záření. Masivní dřevo ošetřené tímto prostředkem může být používáno i v exteriéru.

Jak správně o masivní dřevo pečovat

Způsob péče o masivní dřevo se liší především v závislosti na provedení jeho povrchové úpravy z výroby. Dřevěný nábytek pro interiéry, který má zachovávat jeho původní barevnost a kresbu, je zpravidla opatřen buď lakem, nebo tvrdovoskovým olejem. Ošetřování takového povrchu vyžaduje několik základních pravidel, která by měla být dodržována.

Péče o nový nábytek

Pokud jste si pořídili nový kus nábytku z masivního dřeva nebo ze spárovky, je ošetřen vhodným způsobem a je potřeba se o něj starat v rámci běžné údržby:

Dávejte pozor, co na povrch pokládáte

Přestože je povrch nábytku opatřen ochrannou vrstvou, neměly byste na jeho povrch odkládat horké nebo vlhké věci. Pokud se jedná například o stůl, vždy používejte mezivrstvu, stavíte-li na něj horké nápoje, vlhké předměty apod. – mohou se otisknout do textury a velmi těžko se těchto otisků zbavuje.

Otírejte jemnou suchou utěrkou

Vyhněte se otírání dřevěného povrchu mokrým hadrem. Používejte pouze jemnou navlhčenou utěrku, kterou odstraníte prach. Stejně tak není vhodné čistit povrch kartáči s ostrými štětinami.

Používejte pouze vhodné prostředky

Povrchová úprava dřeva má speciální chemické složení, které je běžnými detergenty narušuje. Povrch nábytku tak může ztrácet lesk a tvrdost, porušením jeho integrity se navíc může dostat vlhkost a další nežádoucí látky do struktury dřeva a zcela jej zničit. Pro ošetření dřevěných povrchů existuje řada vhodných přípravků, které obsahují ochrannou složku. Pokud ošetřujete olejovaný nábytek, je vhodné aplikovat přípravek se speciálním složením, který pomáhá prodlužovat životnost ochranného filmu.

Péče o starší nábytek

Chcete-li obnovit vzhled dlouho používaného dřevěného nábytku, je potřeba se rozhodnout, jakou povrchovou úpravu zvolíte. Před vlastním nanášením odstraňte z povrchu veškeré defekty a nečistoty obroušením (lze použít běžný brusný papír) a následně naneste vrstvu vosku nebo oleje dle pokynů výrobce. Rozdíly v konečném efektu povrchové úpravy se promítají jednak do vzhledu nábytku, jednak do jeho odolnosti. Pokud se rozhodnete pro voskování, nábytek získá časem starožitný vzhled, olejování zase zachová přírodní barevnost.