Myčka nádobí vám ušetří čas i peníze

V příslušných obchodech lze koupit mnoho typů myček. Obvykle v nich mají k dispozici dvě velikosti – menší o šířce 45 cm, které mohou jednorázově umýt osm souprav talířů, hrnků a příborů, a větší o šířce 60 cm, které mohou jednorázově umýt 12 souprav. Existují pohyblivé myčky, které lze umístit kdekoliv, a myčky, které lze umístit přímo mezi kuchyňské skříňky.

Instalace myčky

Než začnete myčku instalovat, přečtěte si důkladně návod. Vždycky se řiďte doporučením. Do myčky musíte napustit vodu (některé myčky lze připojit nejen na studenou, ale i na teplou vodu, což snižuje spotřebu energie) a vypustit z ní špinavou vodu – proto se myčka nejčastěji umisťuje v blízkosti dřezu. K přívodní hadici je obvykle namontováno malé sítko, které zachytí případnou nečistotu. Když myčku instalujete, musíte ji přesně vyvážit. Odpadní hadici můžete zachytit o kraj dřezu, nebo ji zavést do speciálního sifonu.

Vnitřek myčky se obvykle skládá ze dvou drátěných zásuvek, do nichž se ukládá nádobí a příbory. Horní zásuvka je určena k mytí sklenic, kalíšků, misek a žáruvzdorného skla, dolní je určena k mytí talířů, hrnků a příborů. V myčce se ovšem nedají mýt všechny druhy nádobí. Některé malované talíře nevydrží ani prudký proud vody, ani vysokou teplotu. V myčce nelze mýt ani dřevěná prkýnka či příbory s lepenu rukojetí.

Celkový program, který obsahuje první mytí ve studené vodě, následně mytí při teplotě 65 stupňů, dvojí oplachování a sušení horkým vzduchem, trvá přes hodinu. Navíc mají myčky úsporné programy, které jsou vhodné k mytí méně znečištěného nádobí – například méně užívaných zaprášených sklenic. Někdy bývá součástí myčky časový spínač, který v určitou dobu myčku spouští, což umožňuje využít nižší ceny za noční proud.

Jak myčku správně používat

Než vložíte nádobí do myčky, odstraňte z něj zbytky jídla. Zvlášť dávejte pozor na drobné pevné kousky, například pecičky z citrusů. Nenechávejte špinavé talíře zaschnout, a pokud k tomu dojde, namočte je, než je do myčky vložíte. Vždycky používejte saponáty a prostředky na změkčování vody doporučované výrobcem.

Když mytí skončí, počkejte asi čtvrt hodiny, a teprve pak vyndejte nádobí z myčky. Začínejte dolní zásuvkou. Po každém mytí zkontrolujte filtr a odstraňte zbytky, které se na něm nahromadily. Jednou za čas otřete vnitřek myčky měkkým, vlhkým hadříkem. Nikdy nepoužívejte prostředky na drhnutí. Jestliže myčka nefunguje tak, jak má, zkontrolujte, jestli jsou dobře zavřená dvířka, zda je šňůra dobře zapojená do zásuvky, zda je povolený pojistný ventil, jestli jsou filtr a sítko na přívodní hadici propustné a jestli není odpadní hadice ucpaná. Můžete také zkontrolovat koncovky v zásuvce, v níž je myčka zapnutá. Pokud na nic nepřijdete, pozvěte odborníka.

Jestliže odjíždíte na delší dobu, dvakrát myčku vypláchněte, vypněte ji ze zásuvky a uzavřete přívod vody. Dvířka nechte trochu pootevřená. Po návratu zapněte přívod vody, zapojte myčku a vypláchněte ji.