Jak vyčistit koberec od nežádoucích skvrn?

Koberce a kobercové podlahy se odedávna těší velké oblibě, protože přinášejí do místností pocit tepla a spoluvytvářejí jejich atmosféru. Neustále se však naskýtá otázka: co se špínou a skvrnami na kobercích?

Zbavení prachu

Vysávání je nejjednodušší formou péče o koberce. Vysávat bychom měli pravidelně a dlouze a především bychom neměli čekat, až bude špína viditelná.

Nové koberce bychom po dobu prvního půlroku měli pouze jemně vyklepávat kartáčem.

Pravé perské koberce nevysáváme příliš často a používáme sníženou intenzitu sání, abychom nepoškodili jemná vlákna.

Čištění koberců

Občas potřebuje každá textilní podlahová krytina čištění za mokra. Malé koberečky, které se podle návodu dají prát v pračce, patří do pračky, ostatní koberce vypereme prostředkem na jemné prádlo ručně a následně je kartáčem vydrhneme čistou vodou. Koberce sušíme pokud možno venku na vzduchu.

Dobře nám poslouží čistící prášek vlastní výroby: smícháme 3 polévkové lžíce mýdlových vloček s 500g bramborové moučky nebo škrobu, touto směsí koberec posypeme, kartáčem nebo rýžákem ji do něj důkladně vetřeme a poté vysajeme vysavačem.

Pro rychlé vyčištění a osvěžení posypeme koberce a kobercové podlahy vlhkou solí. Necháme ji chvíli působit a pak vysajeme vysavačem.

Čištění přírodním prostředkem: Nastrouháme syrové brambory a spaříme je vařící vodou. Po třech hodinách scedíme a bramborovou hmotou koberec vydrhneme. Necháme usušit a vysajeme vysavačem.

Sněhová koupel je pro každý koberec omlazovací kůrou. Koberec položíme vlasem dolů na ne příliš mokrý sníh a vyklepáme – svítí pak jako nový.

Pro oživení barev vydrhneme koberec octovou vodou.

Čištění skvrn

Tekutiny, které ukáply na koberec, ihned vysajeme čistým hadříkem. Skvrny se zásadně čistí od kraje do středu.

Na okamžité ošetření skvrn od mastnoty, ovoce, krve, červeného vína a kávy rozpustíme ve vodě trochu žlučového mýdla, kterým skvrnu potřeme. Následně rozdělíme 2 polévkové lžíce octa 2 polévkovými lžícemi vody a tímto roztokem ušpiněné místo jemným poťukáváním otřeme.

Čerstvé skvrny od kávy nebo od krve můžeme ošetřit minerální vodou. Místo osušíme a ošetření dokončíme slabým čpavkovým roztokem.

Zaschlé skvrny před dalším ošetřením změkčíme glycerinem.

Máme-li na koberci lehké spáleniny, u kterých ještě není narušen kobercový vlas, postupujeme takto: 250 ml octové esence svaříme s 50 g mastkového prášku a 2 nahrubo nakrájenými cibulemi. Necháme vychladnout, naneseme na skvrnu, necháme uschnout a zbytek vykartáčujeme.

U vypálených děr pomůže jediné: na skrytém místě koberce žiletkou vyřízneme vlákna kobercového vlasu, na spálené místo nakapeme trochu univerzálního lepidla a ustřiženým vlasem díru vyplníme. Při sušení místo zatížíme.

Skvrny od trávy vydrhneme čpavkovým roztokem a místo poté opláchneme čistou vodou.

Skvrny od mastnoty nebo oleje posypeme žitnou nebo kukuřičnou moukou. Chvíli ji necháme působit, okartáčujeme a zbytky odstraníme čistou vodou.

Čerstvé skvrny od červeného vína posypeme solí. Jakmile sůl vstřebá vlhkost, vysajeme ji a poťukáme místo minerální vodou.

Skvrny od bílého vína vymyjeme teplou vodou a následně je ošetříme žlučovým mýdlem a octovou vodou.

Čokoládu opatrně seškrábeme nožem, pak místo opláchneme nejprve studenou a pak teplou vodou.

Jestliže se na koberec přilepila žvýkačka, položíme na ni plastový sáček s ledem nebo místo postříkáme suchým sprejem z lékárny. Žvýkačka tím zkřehne a snadno se odškrábne.

Co ještě bychom měli vědět

Abychom předešli vzniku otlaků, je vhodné použít plastové podložky, které mají o něco větší průměr než nohy nábytku.

Vytlačené stopy po nábytku můžeme odstranit tím, že na ně položíme vlhký hadřík a opatrně je přežehlíme. Kobercový vlas pak proti vláknům načechráme kartáčem.

Koberce nebudou klouzat, když pod rohy koberce našijeme široké zavařovací gumičky; dnes už lze běžně koupit i zvláštní protiskluzové podložky.

Od koberce z umělých vláken nebudeme dostávat elektrickou ránu, když na něj sprejem nastříkáme směs 220 ml avivážního prostředku a 2,5 l vody.

Třásně u koberce zůstanou ležet hezky rovně, když je nastříkáme škrobem a urovnáme hřebenem.

Práškem do pečiva lze z koberců odstranit pachy. Práškem posypeme celou plochu koberce, necháme půl hodiny působit a pak jej vysajeme vysavačem. Je-li pach odolný, krytinu nejprve vydrhneme octovou vodou a teprve pak posypeme práškem do pečiva.