Novostavba nebo rekonstrukce domu? Poradíme Vám!

Uvažujete o vlastním bydlení a rozhodli jste se pro rodinný dům? Skvělá volba! Nyní se musíte ale rozhodnout, zda budete stavět úplně nebo rekonstruovat. Obojí má své pro a proti a rozhodnout se není úplně jednoduché. Podle čeho byste si měli vybírat a na co si dávat pozor? To se dozvíte v následujícím článku.

Rodinný dům je v posledních letech velmi oblíbenou variantou vlastního bydlení. Jsou lidé, kteří chtějí žít pohodlný život a zůstanou v bytě, ale nikdy nezažijí ranní kávu na vlastní zahradě nebo letní koupání kdykoliv se jim zachce. Pokud se neřadíte do této skupiny, tak je pro Vás rodinný dům tou správnou volbou. Při plánování bydlení v rodinném domě máte v podstatě dvě možnosti. Buď novostavba nebo rekonstrukce staršího domku. Ukážeme vám výhody i nevýhody obou variant a Vaše rozhodování bude o něco jednodušší.

Novostavba

Stavba nového rodinného domu má mnoho výhod, ale také nevýhod. Nejčastěji se lidé nechají odradit tím, že si spočítají, kolik zaplatí za pozemek a kolik budou muset ještě doplácet za samotnou stavbu. Nejedná se o nejlevnější záležitost, takže hodně lidí to vzdá, protože neví, že můžou na koupi pozemku mnoho financí ušetřit.
Stavební pozemek je nejsložitější problém při plánování stavby domu. Každý máme své požadavky na cenu, rozlohu i terén a najít ten správný pozemek nemusí být vůbec jednoduché. Najít pozemek podle svých představ je běh na dlouhou trať. Buď je příliš vysoká cena nebo zase malá rozloha. Víte ale o tom, že většina majitelů prodává svůj pozemek jako zahradu i když se jedná o stavební pozemek? Ano je to tak! Pokud hledáte na portálech, kde inzerují nemovitosti přímo jejich majitelé a to bez realitních kanceláří, tak na to můžete narazit. A jak tedy vybrat pozemek, aby byl vhodný ke stavbě a abyste ušetřili?

 • Nezavrhujte inzeráty s nadpisem “Prodám zahradu”. Pod tímto inzerátem se totiž může schovávat kvalitní stavební pozemek. Jestli se dá na daném pozemku stavět zjistíte jednoduše v katastru nemovitostí.
 • Zkuste trochu slevit ze svých požadavků. Někdy mohou být i malé pozemky krásné a vhodné pro Váš domek. Stačí se poradit se stavební společností či architektem.
 • Projděte si co nejvíce nabídek, i když nad tím budete trávit hodiny času denně. Věřte, že se Vám to vyplatí!

Máte vybraný stavební pozemek a chystáte se plánovat samotnou stavbu? Je důležité si rozmyslet, jaký typ stavby budete chtít. Buď klasickou zděnou stavbu nebo v dnešní době velmi populární dřevostavbu. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody a záleží jen na Vás, kolik budete chtít do nového bydlení investovat. Stavbu byste si měli naplánovat od základů až po dokončení interiéru. Během stavby můžete samozřejmě své požadavky měnit, ale pokud budete mít vše dopředu rozmyšlené, tak budete méně ve stresu v průběhu stavby.

Výhody

 • nebydlíte “po někom”
 • nehrozí Vám skryté problémy domu
 • vzhled, velikost i rozvržení domu podle Vašeho vkusu
 • možnost ovlivnění samotné stavby

Nevýhody

 • vysoká cena
 • časová náročnost
 • hodně dokumentace a běhání po úřadech

Rekonstrukce staršího domu

Je pro Vás novostavba moc nákladná, ale přesto se nechcete vzdát vlastního bydlení v rodinném domě? V tom případě je pro Vás nejlepší volbou koupě staršího domku, který si upravíte podle sebe. Největší výhodou jsou ušetřené finance za pozemek, které můžete investovat do rekonstrukce.
Při výběru domu se zaměřte hlavně na to, kdy byl postaven a kdy byl naposledy rekonstruován. Dům z počátku minulého století by Vám přinesl více potíží než potěšení. Dále se dívejte také na nejdražší prvky domu, tedy na střechu, okna, plot a fasádu. Pokud tyto věci budou v havarijním stavu, tak se Vám pak vyplatí spíše novostavba. Při výběru staršího domu je problémem to, že majitelé, ale i realitní kanceláře zatajují důležité informace jako například neustálou vlhkost či rozvody elektřiny v havarijním stavu. Pokud nejste úplný znalec v oboru stavebnictví, tak t nemusíte na první pohled poznat. Při prohlídce domu sledujte, zda se někde nenachází plíseň, nevyčnívají kabely nebo zda není vidět skrz střechu. Tyto věci Vám dobrovolně neřekne majitel nemovitosti ani realitní makléř. Pokud si toho všimnete sami, tak už Vám podají podrobné informace a na základě toho byste měli vyhodnotit, zda se jedná o vyřešitelné problémy. Máte někoho známého v oboru stavebnictví či realit? V tom případě máte vyhráno! Neváhejte vzít tohoto známého s sebou na prohlídku, může totiž objevit něco, čeho byste si nevšimli.
Vybrali jste dům, půjčku máte schválenou a nyní je na řadě rekonstrukce. Začněte tím, že si jednu místnost uděláte tak, aby Vám sloužila jako ložnice i obývací pokoj. V této místnosti budete totiž bydlet po dobu rekonstrukce. Stejně jako u stavby domu, tak i u rekonstrukce je důležité promyslet, jak bude probíhat a kolik finančních prostředků máte. Vždy začněte střechou a okny, pokud je to potřeba. Teprve až potom zvelebujte interiér. Tam byste měli začít se zdmi a podlahami.

Výhody

 • nižší náklady
 • menší časová náročnost
 • zajímavé architektonické prvky z minulých let

Nevýhody

 • skryté nevyřešitelné problémy domu
 • nemůžete si zvolit velikost a rozložení
 • bydlíte po někom
 • častější opravy

Autor: Bc. Lenka Holubová