Šetříme místo v dětském pokojíčku, aneb ponechte dítěti prostor na hraní

Dětský pokojíček je zejména místem pro hru a zábavu. Jeho nepostradatelné vybavení však možnost hry a zábavy omezuje, zejména pokud zasahuje do hrací plochy. Při zařizování dětského pokojíčku je nutné zachovat prostor na práci, spánek, ale i zábavu. Jinak by dětský pokoj nemohl být dětským útočištěm. Jak tedy pokojíček zařídit, abychom ponechali co možná největší hrací plochu a zároveň nešetřili na nábytku? Existuje pár řešení, které nejsou na finance nijak náročné.

Hrací plocha je tolik důležitá! 

Hrací plocha v dětském pokojíčku je tolik důležitá! Kdyby se mělo dítě pohybovat mezi nábytkem, nebylo by to to pravé ořechové, proto je potřeba klást důraz na zachování hrací plochy. Dítě v pokojíčku potřebuje především postel, psací stůl a šatní skříň – to vše lze zařídit tak, aby nábytek byl efektivním a pomohl vám zachovat co největší prostor. Vhodně zvolené doplňky už budou jen třešničkou na dortu toho všeho. Chápejte, bez dostatečně velké plochy dítě nemůže jezdit ralley, nemůže se účastnit star wars bitev, ani nemůže jít s kočárkem na procházku. Za co by pak dětství stálo?

Začněme od nábytku! 

Je důležité se na prostor koukat hned na začátku, kdy dětský pokojíček zařizujeme. Volba základního nábytku totiž může ovlivnit jeho pozdější uspořádání a úsporu místa. Slyšeli jste například o multifunkčních postelích? Zejména rozměrově menší pokojíčky je uvítají. A co postele vyvýšené, patrové postele, dětská šatní skříň s posuvnými dveřmi, kapsáře, poličky a nástěnné regály? To všechno a mnohem více může v pokojíčku dětí ušetřit spoustu cenného prostoru.

Multifunkční postele

Když výrobci nábytku vymysleli multifunkční postele, okouzlili jimi spoustu rodičů, kteří řeší problém s nedostatkem místa v pokojíčku jejich dětí. Multifunkční postele jsou řešené tak, aby všechen nebo větší část nábytku byla umístěna na jednom místě a zabírala co nejméně podlahové plochy. Multifunkční postele nabízejí mnohdy vyvýšenou dětskou postel, šatní skříň, psací stů, poličky a regály v jednom. Do postele se děti dostanou po schůdcích nebo žebříku a pod ložnou plochou je zpravidla umístěn psací stůl, poličky a regály. V boku postele je často situována šatní skříň. Multifunkční postele jsou tak určené do malých pokojíčku, kde dětem uspoří podlahovou plochu. Pro jejich praktické řešení jsou rodiči často vybírány i do velkých a prostorných pokojíčků. Zmínit zde musíme i fakt, že lze psací stůl v mnoha případech vysunout a opět zasunout. Úspora místa je tak značná!

Vyvýšené postele

I vyvýšené postele dosáhnou velké úspoře místa. Jak už z názvu vyplývá, jsou vyvýšené postele o něco vyšší než postele klasické a to z jednoho praktického důvodu. Pod ložnou plochou je  prázdný úložný prostor nejčastěji využíván na boxy s hračkami nebo je pod postelí situována dětská skříňka a šuplíky. I vyvýšené postele mohou obsahovat poličky u ložní plochy. Všechny dětské postýlky, které jsou výše nad zemí obsahují bezpečnostní zábranu.

Poschoďové/patrové postele

I poschoďové postele nabídnou znatelnou úsporu místa, zejména tehdy, pokud pokojíček obývají dva sourozenci. Dvě klasické samostatné postýlky by na podlahové ploše pokojíčku zbytečně zabraly spoustu místa, co tak umístit postýlky nad sebe? Ano to je možné jen u poschoďových postelí, ložné plochy jsou tak umístěny vodorovně nebo vertikálně pod sebou. Mimo jiné spát na poschoďové posteli je pro děti takové dobrodružství!

Další úsporu místa v pokojíčku může zajistit dětská šatní skříň se zásuvnými dveřmi a nábytek, který lze skládat na sebe.

Poličky a závěsné regály 

Značné úspory podlahové plochy dosáhneme zejména tím, že úložný prostor na ni nebude stát. Jednoduše jej umístíme na stěnu. K tomu poslouží zejména poličky a závěsné regály, které splní svůj úložný účel, aniž by museli stát na zemi. Důležité je zde zohlednit výšku dítěte. Bude pro věci na poličce často sahat nebo na ně vystavíte hračky, s kterými si už nehraje? Zde musíte myslet především na bezpečnost a poličku umístit do takové výšky, aby na ni dítě snadno dosáhlo a nemuselo pro účel používat rozviklanou židli nebo stohy knih. Kolikrát dětskou mysl napadne, že vůbec nejlepší je na postel si postavit židli. Tohle ale může skončit při nejmenším pořádnou boulí na čele.

A pak jsou tady malí pomocníci

Uspořit prostor jde i pomocí malých a ne příliš drahých řešení. Řeč je zejména o kapsářích, dětských truhlách na hračky, dětském sedacím nábytku s prostorem pro uložení věcí. Hravou variantou jsou i cenově zanedbatelné papírové boxy, které mohou být umístěny na horní ploše šatních skříní. Co si zaslouží zmínku jsou však kapsáře, které umisťujeme na stěnu, k dětským postelím, na dveře šatní skříně i na dveře do dětského pokojíčku.

Tak vidíte, dětský pokojíček lze hravě zařídit tak, abychom dětem ponechali tak důležitou hrací plochu. Tu můžeme doplnit i dětským hracím kobercem. Ten nabízí hravé motivy – infrastruktura silnic a měst zobrazená na kobercích nebo skákací panák děti podnítí k nové hře. Maminky tak budou mít jistotu, že si jejich dítě hraje na teplé ploše. Hrací plocha? Pro dítě velmi důležitá!