Spánkem trávíme téměř většinu života, neměli bychom tedy spát pohodlně? Špatná matrace nebo polštář může snížit kvalitu spánku a způsobit ranní bolesti. Nebo v nás invaze pylu, prachových roztočů a zvířecích chlupů vyvolá alergickou reakci v okamžiku, kdy se potřebujeme odebrat do království snů. Věda naštěstí nelenila a vrhla se do objevování nových pomůcek pro spaní bez kýchání a bolestí.
Je pro bolavá záda nejlepší tvrdá matrace?
Je na čase přehodnotit tradiční názory na lůžka pro bolavá záda. Ukazuje se, že nejvíc prospívají středně měkké matrace.
Tři ze čtyř neurochirurgů, kteří se specializují na operace páteře při krutých bolestech zad, si podle průzkumu myslí, že tvrdá matrace je pro bolavá záda nejlepší. Pokud se vás váš lékař bude snažit přesvědčit, že nejlepší postel je tvrdá jako skála, řekněte mu, že v jedné španělské studii zahrnující 313 osob s bolestmi zad středně měkké matrace ulevovaly od bolestí v noci, ráno i celý den.
Celých 77 procent osob udávalo zlepšení na tvrdé posteli, ale 85 procent se cítilo lépe při spaní na trochu měkčí matraci – navíc další den cítili o 40 procent méně bolestí. Proč? Jak se někteří odborníci domnívají, středně měkké matrace poskytují lidem se ztuhlými svaly a klouby lepší oporu. Naopak mimořádně tvrdá matrace neumožní ramenům a kyčlím pohodlně se zabořit a páteř zůstává ohnutá v nepřirozené pozici.
Vyplatí se investovat do drahých matrací?
Drahé matrace nabízejí nejrůznější vymoženosti, od dvojitých vnitřních per po samotvarující pěnový materiál; postel ve střední cenové relaci ale může být stejně pohodlná.
Jestli jste někdy navštívili prodejnu matrací, možná jste se cítili jako v autosalonu plném prodavačů, kteří se snaží vás vzít na zkušební jízdu. Na matracích se dá dobře vydělat, každý výrobce vás proto chce přesvědčit, že nabízí mimořádný produkt s jedinečnou schopností vylepšit váš spánek – samozřejmě za nemalou cenu. Navzdory vychvalovaným vnitřním pérům, viskoelastickým polyuretanovým pěnám, latexu a vzduchem plněným komůrkám je nejlepší matrace ta, na které se vám dobře leží. A to je velice individuální. I když někteří odborníci tyto drahé moderní matrace doporučují, zvlášť při bolestech zad, žádná z nich se neukazuje v hodnocení zákazníků jako jednoznačně nejlepší.
Tip: Chcete-li si vybrat nejlepší matraci, vezměte si na sebe pohodlné oblečení a boty, které můžete snadno zout, a navštivte obchod s matracemi. Na každé si poležte 15 až 20 minut: 5 minut na každém boku, 5 minut na zádech a 5 minut na břiše.
Novou matraci budete nejspíše potřebovat, je-li stávající starší než 10 let (nebo 5 až 7, jestli je vám více přes 40 – svaly a klouby se s věkem mění, budete tedy možná potřebovat jinou oporu) či když je proležená. Spí se vám lépe na hotelové posteli? Další důkaz, že vaše matrace potřebuje vyměnit za novou.
Pomůže vám vhodný polštář k lepšímu spánku?
Správný polštář může přispívat k lepšímu spánku i příjemnějšímu pocitu po probuzení. Musíte jich ale vystřídat více, něž najdete takový, který se hodí k vaší tělesné konstrukci.
Až 80 procent dospělých zažilo někdy v životě bolesti šíje – v důsledku zranění svalů, artritidy, osteoporózy nebo prostě jen opotřebení způsobeného špatným držením těla nebo věkem. Dobré zprávy? Výsledky několika studií ukazují, že polštáře pod šíjí mohou od bolestí ulevit, přestože možná budete muset vyzkoušet několik typů, než najdete ten pravý. Někdy vypadají jako obyčejné polštáře s prodloužením pro šíji a horní část páteře; jindy jde o válečky nebo obdélníkové polštáře s prohlubní pro hlavu a pevnější oporu šíje. Některé jsou z pěnové gumy, jiné jsou naplněné vodou, vzduchem, pohankou a jinými materiály.
Poskytují antialergické matrace a povlaky úlevu od příznaků astmatu a alergie způsobené prachem?
Samotné povlaky vás nezbaví živočichů, kteří způsobují dýchací obtíže. Na roztoče budete potřebovat komplexní strategii.
Mikroskopickým prachovým roztočům se dobře daří tam, kde je vlhko a dostatek odumřelých buněk, které neustále odpadávají z našich těl a jimiž se živí. Mezi jejich nejoblíbenější útočiště patří polštáře a matrace. Pro miliony lidí alergických na roztoče je tak klidný noční spánek pouhým snem. Investovat do antialergických povlaků na lůžkoviny a matrace však zdaleka nestačí. Podle několika studií nijak nesnížily kýchání, rýmu ani slzení, které alergii na roztoče provázejí.
Povlaky se mohou osvědčit jako součást celkové strategie, do které patří praní lůžkovin každý týden ve vodě teplé 55 stupňů Celsia, snížení vlhkosti vzduchu pomocí klimatizace či vysoušeče, nahrazení celoplošného koberce v ložnici malými koberečky, které se dají vyprat, a dřevěná křesla potažená kůží nebo koženkou místo textilního čalounění, v němž se roztočům dobře daří.