Vintage styl Vám připomene dětství na vesnici!

Každý z nás určitě trávil prázdniny u babičky a to obvykle na vesnici. Při vzpomínce na večery s horkým kakaem a čerstvě upečenou buchtou nás zahřeje u srdce. Chcete si tyto vzpomínky pevně uchovat nebo je předat svým dětem? V tom případě si zařiďte interiér ve venkovském stylu!

Vintage styl, jinak také venkovský styl, je harmonickou kombinací retra a moderního stylu. Inspiruje se ve 20. – 60. letech minulého století, to znamená, že je velmi variabilní a Vy si můžete vybrat, které desetiletí Vám nejvíce vyhovuje a podle toho se v interiéru řídit. Pro venkovský styl je typické, že vytváří sladěnou kombinaci starých a nových věcí, starým věcem tedy vdechuje nový život.

Základ Vintage stylu

Hlavními znaky venkovského stylu jsou útulnost, romantika, příjemná atmosféra a harmonie. To jsme přece cítili i u našich babiček. Vše bylo nádherně zdobené, vyřezávané či vzorované, ale zároveň harmonické. Základní barvy, které byste měli ve venkovském interiéru používat jsou šedá, hnědá a béžová. Pokud potřebujete místnost trochu rozzářit, pak volte doplňky v pastelových odstínech růžové, zelené, žluté či modré. Dominantním materiálem je samozřejmě dřevo, dále také sklo a kov. V minulém století byly velmi populární tapety, které by neměli chybět v žádném vintage interiéru. Skvělou volbou jsou například tapety s květinovými vzory. Nemáte rádi tapety? Nevadí, pokud si i přesto chcete oživit stěny, můžete použít dřevěné obložení.

Nábytek a doplňky

Nábytek by měl být především elegantní a pohodlný. Chybu neuděláte s různými komodami či s kabinety. Pro nábytek ve venkovském stylu je typické romantické zdobení a především bílá barva. V každé místnosti by měl být výrazný kus nábytku či doplněk, který zaujme na první pohled a podle něj by se mělo odvíjet zařizování zbytku místnosti.

Ve venkovském stylu nešetřete s doplňky. I ty nejdrobnější detaily jsou velmi důležité a ovlivňují romantickou atmosféru venkovského interiéru. Typické jsou různé přehozy, závěsy, dekorační polštářky, ozdobné rámy či porcelánové nádobí.

Tipy na interiér ve venkovském stylu

Obývací pokoj

Dominantou obývacího pokoje by měla být pohovka. Záleží na Vás, zda zvolíte modernější variantu jako na obrázku, nebo dáte přednost starším pohovkám na nohách a pohodlným křeslům. Sedací soupravu můžete oživit dekoračními polštářky, přehozy či dekami. Obývací stěna by měla být podobná skříňkám na kuchyňské lince. Jak vidíte na obrázku, nábytek nemusí být nutně jen bílý. Můžete využít pastelových barev, které do místnosti vnesou svěžest. Pokud nemáte rádi světlý nábytek, tak můžete samozřejmě využít klasickou dřevěnou stěnu.

Kuchyně

Při pohledu na venkovskou kuchyň byste měli mít pocit, že jste zase malým dítětem a ocitli jste se v babiččině kuchyni. V tom Vám nejlépe pomůže kuchyňská linka s velkým množství skříněk, zásuvek a poliček, které nádherně doplní zdobená držadla. Romantickou atmosféru podtrhnou květiny či bylinky.

Ložnice

Také jste vždy záviděli velké zdobené postele, které měly princezny ve svých zámeckých ložnicích? Přesně takové se nejvíce hodí do vintage stylu. Postel by měla být hlavní dominantou celé ložnice a zdobit by ji měly ideálně alespoň tři potahy. Zapomeňte na jeden velký polštář a ozdobte postel dekoračními polštářky. Útulnou atmosféru doplňte různými komodami a svíčkami.

Koupelna

Investovali jste hodně sil do ostatních místností? Nevadí, koupelna ve venkovském stylu by měla být jednoduchá a útulná. V koupelně můžete využít výš zmiňované dřevěné obložení, které místnost zútulní. Pro venkovský styl jsou typické zdobené věšáky, které můžete využít právě v koupelně. Pokud se jedná o vanu, ta by měla být hodně zaoblená. Výrazným prvkem v koupelně může být zrcadlo v ozdobném rámu, které koupelně dodá romantickou atmosféru.