Skandinávský styl: moderní, ale přesto útulný!

Skandinávský styl, někdy nazývaný jako severský, se rozšířil v druhé polovině 20. století a to díky putovní výstavě “Skandinávský design”. Tento styl zaujal tisíce obyčejných lidí, ale i architektů po celém světě a to svou praktičností a univerzálností. Postupně se začal rozšiřovat a nyní ho najdeme skoro v každé zemi.

Jak už název stylu vypovídá, pochází ze severních zemí jako je Norsko, Finsko a Dánsko. Pro tyto země je typické převážně chladné počasí a vyspělost. A to se odráží i v jejich interiéru.
Základním pravidlem skandinávského stylu je, aby byl interiér jednoduchý, minimalistický, ale hlavně funkční. Jsou pro něj typické čisté a jemné linie a v interiéru by měl být cítit smysl pro detail. Při zařizování interiéru dbejte na to, aby byl prostor provzdušněný, světlý a bez zbytečných příček.

Barvy a materiály

V interiéru by měly dominovat především světlé barvy. Pokud teprve začínáte se skandinávským stylem, začněte nejdříve v univerzálních barvách jako je bílá, šedá, černá a hnědá. Až budete mít tento základ, můžete interiér trochu oživit například světle modrou či pastelovou růžovou.
Nejtypičtějším materiálem je přírodní dřevo, především to světlé. Pokud máte radši tmavší dřevo, není problém. Designéři moc nedoporučují využívat zároveň světlé a tmavé dřevo. Působí to nesourodě a cílem skandinávského stylu je především harmonie.
Dřevo ale není jediným materiálem, který můžete použít. Do interiéru můžete zařadit také kov, sklo, kámen či kůži a v jakých podobách se tam materiály objeví, záleží pouze na Vaší fantazii.

Doplňky

Skandinávský styl je v oblasti doplňků velmi univerzální. Potřebujete interiér trochu oživit, protože Vám světlé barvy úplně všude nevyhovují? Žádný problém. Do interiéru můžete zařadit pár doplňků v pestřejších barvách, ale dejte si pozor, abyste to s nimi nepřehnali.
Stejně jako industriální styl, tak i skandinávský styl Vás nezruinuje. Do interiéru se skvěle hodí jak nové moderní doplňky, tak i nějaké starožitnosti z bazaru. dominantou by měly být textilie, jako jsou deky, přehozy či polštářky.
Při zařizování interiéru nešetřete s osvětlením. Prostor by měl být světlý a dostatečně osvícený. Kromě lustrů a lamp můžete také využít kovové svícny.

Jak si zařídit byt ve Skandinávském stylu?

Ložnice

Líbí se Vám skandinávský styl, ale nechcete mít ložnici pouze ve světlých barvách? Pa ji samozřejmě můžete oživit vzorovanou tapetou, kterou volte s přírodním motivem a v barvách typických pro skandinávský styl. Pokud zvolíte výraznou tapetu, zbytek ložnice zařizujte jednoduchým nábytkem. Dřevěná postel s modrým přehozem vnese do místnosti svěžest a bílé závěsy zase romantickou atmosféru.

Obývací pokoj

Při zařizování obývacího pokoje si můžete opravdu vyhrát. Začněte nejprve podlahou a stěnami. Ty by měli být v univerzálních barvách, abyste následně mohli volit jakékoliv doplňky. Podlahu volte spíše dřevěnou, skvělou volbou jsou parkety.
Pohovku a obývací stěnu volte také v univerzálních barvách a rozjasněte ji barevnými doplňky. Skvěle bude vypadat červená deka na pohovce či červená váza na obývací stěně. Chcete-li do svého obývacího pokoje zařadit trochu z industriálního stylu, tak můžete. Nejlépe bude vypadat lampa na trojnožce.

Kuchyně

Místnost převážně ve dřevě? To by měla být právě kuchyně. Dokonalou harmonii Vám vytvoří kombinace bílé barvy a světlého dřeva. Přijde Vám to nudné? Opět si ji můžete oživit doplňky. Červená váza či květináč budou úplně stačit.

Koupelna

Skandinávský styl je především o dřevěných prvcích, ale co když nechcete mít dřevo v koupelně? Nevadí, můžete mít klasické dlaždice v přírodních odstínech. Koupelnu Vám rozjasní výrazná předložka před vanou či toaletou.