Budujeme zahradní jezírko svépomocí

Zahradní jezírko dodá vaší zahradě skutečný nádech přírody a zvýší schopnost relaxace na maximální možnou úroveň. Klapání vody a mihotající ryby pod hladinou dokáží uklidnit i ty nejvytíženější workoholiky.

Když se rozhodnete vybudovat si na zahradě jezírko svépomocí, musíte počítat s tím, že tato práce může být namáhavá a je dobré si tedy sehnat pár pomocníků.

Výběr místa pro jezírko a počáteční problémy

Jezírko umístěte daleko od převislých stromů a keřů. Mají-li vodní rostliny dobře růst, potřebují hodně světla. Také vybírání listí na podzim, které, jestliže se neodstraní, zetlí a znečistí vodu, může být časově náročné. Dokonce i stálezelené rostliny mohou shazovat listy. Listy jiných keřů, necháte-li je ve vodě zetlít, vylučují zase toxické látky, které škodí rybám i jiným vodním živočichům. Kromě toho mohou kořeny některých dřevin prorazit fólii, tvořící dno jezírka.

Tvar jezírka by se měl shodovat se stylem vaší zahrady. Blízko domu je ideální geometrický tvar s jednoduchými rovnými liniemi, například čtverec nebo obdélník. Dále od domu může být vhodnější asymetrický tvar s lehkými křivkami.

Jezírko, v němž chcete chovat také ryby, by mělo být uprostřed hluboké alespoň 80 cm. Tak zůstane voda na dně jezírka v zimě nezamrzlá a ryby najdou bezpečné útočiště. Při hloubení okrajů nezapomeňte vytvořit asi 20 cm hloubku a 30 cm širokou terásku, kde budete pěstovat pobřežní vodní rostliny. Teráska by měla být kolem celého jezírka nebo na jedné či dvou stranách. Ve větších a hlubších nádržích se může udělat druhý stupeň, který by měl být širší a asi 30 cm hluboký. Jak zem vybíráte, oddělujte na zvláštní hromady spodinu, která má světlejší barvu, a ornici, která je tmavší. Spodiny se zbavte a ornici uložte ve volné části zahrady. Příští zimu ji můžete přidat na záhony.

Oblouky jezírka vytvoříte pomocí zahradní hadice, kterou položíte na zem a přemisťujete tak dlouho, až se vám tvar zalíbí. Hadici na určeném místě přidržujte dřevěnými kolíky. Pak rýčem nebo jiným ostrým nástrojem vyznačte do trávníku nebo půdy obvod jezírka. Bude-li dno tvořit nějaký ohebný materiál, dělejte oblouky pozvolné, protože byste z něj ostré rohy nevytvořili.

Při budování jezírka ve svahu je nejlepší koupit hotový bazének ze skelného laminátu. Horní hrana by měla být v úrovni země, spodní se musí podložit nízkou zídkou z cihel či kamenů. Přesvědčte se, že všechny mezery pod bazénkem jsou vyplněny pískem nebo zeminou,. Jinak může po naplnění bazénku laminát hmotností vody popraskat.

Chcete-li umístit vodní nádrž do dolní části svahu, buďte opatrní. Dusičnany z půdy se mohou splavovat do jezírka o voda brzy zezelená. Korýtko z plastu ve spodní části svahu je nejlepší způsob, jak tomu předejít.

Umístíte-li jezírko do trávníku, bude potřebovat dlážděný okraj. Dlažba by měla být mírně pod úrovní trávníku, aby do ní nenaráželo ostří sekačky. Při plánování tvaru jezírka nezapomeňte do plochy zahrnout i šířku dlážděného okraje.

Jak začít se stavbou zahradního jezírka

Trvanlivost bazénků i fólií závisí na tom, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Bazénky z plastů jsou levnější, ale vydrží jen několik let. Sklolaminátové nádrže jsou dražší, ale měly by vydržet nejméně 10 let. I fólií existuje několik typů – butylanová, EPDM, LDPE, PE a PVC. Butylan se vyrábíze syntetické gumy a je z nich nejlepší. Měl by vydržet 50 let a většinou má záruku na 20 let. Fĺie EPDM je velice pevná, ale není tak pružná jako butylan. Fĺie LDPE se prodává v několika různých sílách: nejsilnější typ se skládá z více vrstev. Fĺie vyrobené z LDPE by měly mít záruku 10 let. Polyetylen (PE) je slabý a jako fólie pro dlouhodobě založené jezírko se nehodí. Může se však použít při založení bažinné partie. PVC je poměrně silný a je asi o polovinu levnější než butylan. Silná a pevná fólie z PVC by měla vydržet až 15 let.

Výpočet velikosti fólie

Pro výpočet spotřeby z fólie si změřte nejdříve jámu pro jezírko tam, kde je nejdelší a nejširší. K oběma naměřeným hodnotám připočtěte dvojnásobek maximální hloubky. Tak získáte výslednou délku a šířku fólie na překrytí okraje jezírka a na vytvoření kapes pro pobřežní rostliny.

Fólii pokládejte za slunečného počasí. Teplem je materiál ohebnější a lépe se s ním zachází.

Napouštění jezírka

Fólii přetáhněte přes jámu a zatěžkejte ji kameny. Po celém obvodu by měla přesahovat nejméně 15 cm. Jezírko naplňujte hadicí, a jak se hladina bude zvyšovat, opatrně fólii skládejte nebo urovnávejte do zakřivených ploch. Musíte-li kvůli tomu vstoupit do jezírka, sundejte si boty, abyste fólii nepoškodili.

Vodu v jezírku je nutné pravidelně doplňovat, zvláště v létě, kdy se jí hodně odpaří. Je-li to možné, nepoužívejte vodu z vodovodu. Nejlepší je dešťová voda ze sudu. Sud postavte na místo výše položené, něž je jezírko, nebo jej podložte cihlami, abyste z něj mohli vodu stočit hadicí. Doplňujete-li vodu ze zahradního kohoutku, kde je velký tlak, zmenšete nárazy vodního proudu a volný konec hadice vložte do vědra, případně navlečte na konec hadice starou ponožku a připevněte ji gumičkou. To zmírní proud vody a zabrání zvíření bahna.

Zakrytí okrajů

Pokud budujete okraj jezírka z dlažebních desek nebo kamenů, pokládejte je tak, aby přesahovaly okraj fólie asi o 5 cm a schovaly ji tak pod sebou. Dlažba ochrání fólii před poškozením i před sluncem, které zkracuje její životnost. Při výběru materiálu na okraj jezírka si zjistěte u výrobce – z bezpečnostních důvodů – zda vlhký povrch nebude klouzat.