Psychologie barev a jejich využití v interiéru

Vnímání barev je dozajista velmi subjektivní. Zatímco na jednoho člověka působí určitá barva energicky, na druhého může působit melancholicky. Každou barvu také vnímáme jak samostatně, tak v kontextu s okolím a ostatními barvami. Vnímání barev pro jednotlivé příležitosti je také ve velké míře dáno kulturou. Aby nám v domě bylo příjemně, musíme zjistit, jak dané barvy působí především na nás a myslet na to, jaké dojmy v nás mají barvy vyvolat.

Zelená
Zelená je barva naděje, harmonie a klidu. Její světlé tóny působí uklidňujícím a tichým dojmem. Příliš světlá či sytá zelená však může naopak působit jedovatě. Tmavší tóny vyvolávají dojem lehce tajemný a ochranitelský. Zelená barva se hodí zejména do ložnice.

Modrá
Modrá barva symbolizuje inteligenci, klid, mír a důvěru. Světlé tóny modré připomínají oblohu a působí vzdušně a podporují intelektuální myšlení a rozjímání. Tmavě modrá může působit melancholicky a rozjímavě, je také barvou spokojenosti a klidu. Světlé tóny modré se hodí do ložnice, nejlépe v kombinaci s tlumenými tóny teplejší červené. Modrá se dále hodí do jídelny a koupelny, kde však může samotná či v kombinaci s bílou působit příliš chladně, není tedy na školu její chladnost „rozbít“ například dřevěným nábytkem nebo barevnými doplňky.

Červená
Červená barva je pro lidské oko nejzajímavější barvou. Poutá na sebe pozornost, je to barva dynamická, symbolizuje vášeň, sílu a touhu. Hodí se do kuchyně či obývacího pokoje, pro zjemnění výsledného efektu může být použita v kombinaci s chladnějšími tóny nebo bílou. Dobře také působí místnost v neutrálních barvách s výraznějšími červenými doplňky.

Žlutá
Žlutá je barva radosti, přátelství a naděje. Hodí se do všech místností, které potřebují „oživit“ – kuchyň, chodba, předsíň nebo koupelna. Žlutá také povzbuzuje myšlení a kreativitu, není tudíž špatnou volbou do dětského pokoje. V kombinaci se šedými tóny působí organizovaně a inteligentně, což lze ocenit například při použití této kombinace pro pracovnu.

Oranžová
Oranžová se může pochlubit širokou škálou odstínů, od tlumených a světlých až po syté a hravé. Meruňkové a tlumenější odstíny oranžové v kombinaci s bílou se hodí pro ložnice a koupelny, naopak výrazné tóny lze výborně využít v jídelně, neboť podporují chuť k jídlu.

Hnědá
Hnědá je klidná a zemitá barva. Sama o sobě může působit konzervativně a uzavřeně, avšak v kombinaci se světle oranžovou, krémovou nebo bílou bude nenucená a přirozená. Hnědý nábytek či doplňky mohou opticky rozbít místnosti chladných barev, např. koupelnu laděnou do modrých odstínů.

Šedá
Šedá barva se výborně hodí jako neutrální podklad k výrazným doplňkům. Působí inteligentně a pořádně, lze využít její široké škály odstínů v kombinaci se sytými barvami, jako je červená, žlutá nebo tyrkysová.

Fialová
Fialová je kombinací modré a červené barvy. Její světlé odstíny působí křehce a romanticky, ty tmavší naopak smyslně a tajemně. Světlé tóny se hodí do ložnice nebo koupelny v kombinaci s hnědým nábytkem a bílými doplňky, tmavší lze využít v jídelně spolu s krémovou, bílou nebo světle žlutou.