Vypěstujte si vlastní hroznové víno

Vinná réva je odolná vytrvalá rostlina, jež snáší teploty až do minus 20 stupňů C; dlouhodobé nižší teploty ji ovšem zahubí.

Nejkvalitnějším dezertním hroznům se většinou příliš nedaří  venku při neustále se měnícím letním počasí a lépe prospívají ve sklenících. Některé odrůdy dezertního hroznového vína však nesou v jižních oblastech bohatou úrodu. Révy na výrobu vína se pěstují venku.

V dobré sezoně může réva pnoucí se po zdi nebo ve skleníku vyprodukovat 7 – 10 kilogramů hroznů, nebo i víc.

Venku pěstovaná réva

Pokud je to možné, vysazujte vinnou révu na chráněné, slunné místo u jižní zdi. Ke zdi upevněte podpůrné dráty 30 cm od sebe a 10 cm od zdi, opatřené vinařskými očky – ve specializovaných obchodech jsou k dostání zvláštní pozinkované svorky s kroužkem.

Kupujte rok starou vinnou révu a vysaďte ji v období mezi říjnem a březnem. Vinná réva vám poroste v jakékoli dobře odvodňované půdě. Před výsadbou půdu obohaťte zahradním kompostem nebo uleženou mrvou – asi 10 litrový kbelík na metr čtvereční. Na plochu čtverečního metru dále přidejte 100g všeobecného hnojiva.

Pro každou rostlinu vykopejte díru o něco hlubší a širší než její kořenový systém. Révu vysazujte ve vzdálenosti 1,2 m od sebe a 20 cm od zdi.

Po zasazení seřežte révu nad očkem asi 15 cm nad zemí. V prvním létě nechte růst jen pět prvních výhonů, všechny ostatní co nejdříve zaštípněte. Během první zimy seřízněte nejsilnější výhon asi na polovinu, ostatní čtyři seřízněte úplně. V průběhu druhého léta upevněte všechny postranní výhonky k podpůrným drátům. Když jsou dlouhé asi 60 – 90 cm, uštípněte jim vrcholky. Hlavní výhon nechte růst.

V zimě upravte hlavní výhon do konečné výše, které chcete dosáhnout. Pokud je stále ještě krátký, ponechte ho bez úpravy. Všechny postranní výhonky seřízněte nad druhým očkem.

Brzy na jaře vyrazí z každého očka krátký výhon plodonosného obrostu. Na všech postranních výhonech seřízněte slabší plodonosné i všechny další přebytečné výhonky. Ostatní výhonky připevněte k podpůrným drátům.

Když se v časném létě na všech plodonosných výhonech vytvoří hrozen květů, seřízněte tyto výhony dva listy za hroznem. Brzy poté, co se začnou vytvářet hrozny, ustřihněte nůžkami všechny malé, přehuštěné plody uprostřed trsů. Každý rok v zimě, časně zjara i v létě prořezávejte.

Vinná réva ve sklenících

Vinná réva určená k pěstování ve sklenících se může zasadit na kraji záhonu mimo skleník a poté protáhnout štěrbinou dovnitř. To vám usnadní zavlažování.

Skleníkovou vinnou révu sázejte brzy na podzim. Před výsadbou natáhněte po celé délce skleníku podpůrné dráty ve vzájemné vzdálenosti 30 cm a 45 cm od skla. Připevněte je k rámu skleníku za vinařská očka.

Připravte si záhon ze tří dílů písčitohlinité půdy a jednoho dílu uležené mrvy. Révu sázejte ve vzdálenosti 1,5 m od sebe. Po vysazení ji seřízněte nad očkem, ponechte pouze 15 cm nad zemí nebo ve skleníku, pokud jsou kořeny venku. Pečujte o ni stejně jako o révu pěstovanou na zdi.

Koncem zimy začněte ve skleníku přitápět na teplotu asi 7 stupňů C. Na jaře teplotu zvyšte na 16 stupňů C v noci a na 18 – 21 stupňů za denního světla.

Za teplého počasí vinnou révu vždy důkladně zavlažujte a výhony denně postřikujte, aby bylo ovzduší vždy vlhké. Skleník dobře větrejte.

Jakmile se začnou vytvářet hrozny, přihnojujte révu tekutým hnojivem.