Praskly vám trubky a troufáte si na opravu svépomocí? Přečtěte si, jak na to!

Prasklá vodovodní trubka či protékající spoj není nic příjemného a rozhodně se nabízí mnohem příjemnější způsoby, jak trávit den, než ztrácet čas a nervy opravou. Pokud však z nějakého důvodu nechcete volat instalatéra, aby vám potrubí opravil a možná i zažehnal mnohem větší problém již v zárodku, jistě se vám budou hodit následující rady. Jak potrubí efektivně opravit, nám prozradili instalatéři z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Proč k poškození potrubí došlo?

Snad nejčastější příčinou poškozených trubek je opotřebený materiál, na kterém se podepsal zub času či mráz. Opravy vodovodů obvykle provádí majitelé starších objektů, ale výjimkou nejsou ani poruchy v novostavbách – třeba když kutil nešika potrubí omylem navrtá.

Někdy je bohužel nezbytná kompletní výměna trubky. Jde o časově náročný proces, jehož nedílnou součástí je i vybourání několika metrů zdiva. A ještě hůř jsou na tom lidé, kteří musí měnit sádrokartony. Ovšem někdy stačí opravit dané místo.

Jak elegantně opravit poškozenou trubku?

V prvé řadě musíte zjistit, kde přesně voda teče. V případě trubky vedoucí mezi radiátory je hledání protékajícího místa otázkou chvilky, ovšem praskliny ve zdech mohou vyžadovat takřka detektivní práci. Pokuste se co nejrychleji lokalizovat mokrý flek na zdivu, respektive místo, odkud se voda šíří do okolí.

Zkušený instalatér Brno připomíná, že před opravou je nutné uzavřít přívod vody a otevřít kohoutky. Skvělým pomocníkem může být vazelína, kterou vtlačíte do děravého místa a utěsníte pomocí pruhu látky či speciální instalatérské lepicí pásky. Máte-li k dispozici dvousložkový epoxidový tmel nebo epoxidovou pryskyřici, neváhejte je použít.

Při rychlé opravě trubek vlastními silami přijde vhod také opravná objímka neboli cípant. Využití nachází v rámci opravy trubek z širokého spektra materiálů – od PVC přes ocel a nerez až po litinu. Cípant dobře těsní a odolá vysokému tlaku.