Obtížnou havěť spolehlivě odpudí i domácí repelenty

Na teplejší část roku se bezpochyby těší většina nás. Delší sluneční svit, teplejší dny i rozkvetlá příroda, to vše láká k tomu, abychom trávili více času venku. Venkovní aktivity, ať již sportovní charakteru nebo pouhé procházky malebnou českou krajinou, však dokážou značně znepříjemnit některé druhy hmyzu a další podobná havěť. Jedná se především o klíšťatamuchničkyovádykomáry a kloše. Ty nám dokážou pobyt v přírodě nejenom značně znepříjemnit, ale některé z nich jsou také přenašeči obávaných chorob.

Není divu, že s počátkem prvních jarních měsíců strmě roste prodej repelentů. Možná vás ale překvapí, že účinný repelent si může každý vyrobit i sám doma. Často to dokonce není nic složitého, složení domácího přírodního repelentu je navíc bez zbytečné chemie a zbytečně tak nezatěžuje přírodní prostředí. Na rozdíl od kupovaných repelentů je však ty domácí zapotřebí aplikovat častěji, klidně i co hodinu.

Účinní bojovníci proti havěti

Hřebíček v lihu

Obsah jednoho běžného balení hřebíčku je třeba nadrtit (například v hmoždíři) a nechat po dobu přibližně dvou týdnů luhovat v 100 ml lihu zakoupeném v lékárně, použít však lze také francovku. Následně se tekutina přecedí přes jemné sítko nebo ještě lépe tkaninu (skvěle poslouží třeba klasická bavlněná plena) a přelije se do rozprašovače.

Nejvíce se tento přípravek osvědčil proti létajícímu hmyzu.

Bylinky v oleji

Další možností je použít při výrobě domácího repelentu olej. Kromě něj budete potřebovat také čerstvé bylinky, doporučují se zejména tyto:

  • tymián
  • levandule
  • rozmarýn
  • mateřídouška
  • eukalypt
  • máta
  • dobromysl

Sáhněte po kvalitním olivovém, případně jiném oleji, který je vhodný na pokožku. Nejprve do nádoby zhruba ze tří čtvrtin vložte čerstvé bylinky, ty poté zalijte olejem. Nádoby dobře uzavřete a nechte na světle (například za oknem), a to klidně až tři týdny. Výsledný olej se scedí a před výpravou do přírody se s ním potírá pokožka.

Tento repelent se nejčastěji používá proti klíšťatům, dokáže však odradit také jinou havěť.

Vařené citrusové plody

Citrusy jsou svou schopností odpuzovat nežádoucí hmyz proslavené, proto rovněž ony jsou oblíbené při výrobě domácích repelentů. Stačí pouze několik rozkrájených citrusových plodů (citronů, pomerančů, grepů a podobně) zhruba hodina povařit na mírném plameni v 500 ml vody. Po vychladnutí se tekutina přecedí, přelije do rozprašovací nádobky a je hotovo.

Citrusy účinně odpuzují především komáry.