Nepodceňte pojištění vašeho bytu a majetku

Máte útulný a komfortně zařízený byt? A máte ho pojištěný? Přibližně polovina Čechů ano, ale přibližně třetina pojištěných má pojištění lidově řečeno na nic. Část má pojištění zastaralé s průměrnou délkou pojistné smlouvy 8 let, část vybrala nesprávný pojišťovací produkt a nemálo pojištěných vyplnilo chybně údaje o sobě nebo nemovitosti. Havárie si však nevybírají a mohou z útulného bytu udělat vodou nebo ohněm poškozený holobyt. Jak pojistit byt správně?

Vyberte vhodný produkt

Při pojištění majetku se zaměřte na výběr správného produktu. Právě chybný výběr pojištění patří mezi nejčastější chyby. Největší záměny se týkají pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Zatímco ochranou domácnosti pojistíte vnitřní vybavení bytu, nábytek, oblečení, cennosti a další věci, pojištěním nemovitosti chráníte skelet včetně střechy a všechny pevné součásti. Někdy bývají součástí pojištění nemovitosti i vestavěné skříně nebo kuchyňská linka, pročtěte si proto podrobně obchodní podmínky.

Před podpisem překontrolujte údaje

Zní to jako banální rada, ale opravdu si dobře přečtěte nejen obchodní podmínky, ale také vyplněné údaje v pojistné smlouvě. Kromě správného vyplnění jména nebo data narození dochází k časté záměně čísel v adrese, týká se to hlavně evidenčního a orientačního. Další chybou je nízká pojistná částka nebo vysoká spoluúčast. Riziku podpojištění při pojištění bytu a domácnosti se vyhnete v případě sjednání pojištění pouze na základě výměry v m², naopak spoluúčast si můžete nastavit při online sjednávání.

Svůj majetek si evidujte

Pračka stála asi 15 tisíc, máme jí asi tak 2 roky? Předejděte nejistotě, vše si evidujte. V případě pojistné události je dobré mít po ruce evidenci nebo soupis vašeho majetku. Také si schovávejte účtenky nebo faktury za zaplacené zboží, není od věci mít i fotodokumentaci celé domácnosti. Hodí se to nejen v případech havárií, ale i při nezvaných návštěvách zlodějů či vandalů jako podklady pro pojišťovnu i policii.