Vypěstujte si doma bylinky pro vaření

Bylinky se pěstují především pro kuchyň, ale mnohé z nich jsou současně i atraktivními rostlinami – například brutnák lékařský, tymián a rozmarýn s jejich pestrými květy, šalvěj s purpurovými listy se zlatými nebo šedozelenými okraji, tmavý a jemně nadýchaný fenykl nebo sytě zelená, bohatě kadeřavá petržel.

Plánování výsadby bylinek

Bylinky je nejpohodlnější pěstovat na záhonu poblíž kuchyňských dveří, ale vzhledem k tomu, že většina z nich je středomořského původu, mělo by jít o stanoviště obrácené k jihu a vystavené plnému slunci. Ideální je záhon svažující se k jihu, zvláště pokud jej tvoří lehká, třeba i chudší alkalická půda. V zimě záhon poryjte na hloubku rýče. Je-li zemina těžká, přidejte do ní kbelík rašelinové náhražky nebo kompostu na každý čtvereční metr. Na jaře půdu na jemno pohrabte.

Osazení záhonu si naplánujte tak, aby vyšší rostliny zůstaly vzadu – stálezelený rozmarýn a vavřín, vytrvalý fenykl a dvouletou děhel angeliku. Drobnější rostliny dejte do popředí, kde nebudou zastíněny – stálezelený tymián, vytrvalou pažitku, otužilou dvouletou petržel, majoránku, kterou bychom měli pěstovat jako polo-otužilou jednoletku, a jednoletou saturejku. Mezi nimi můžete pěstovat brutnák lékařský a kopr, stálezelenou šalvěj, balšám, česnek, mátu a pelyněk, dvouletý kerblík a bazalku.

Rozmnožování bylinek

Trvalky a dvouletky vysévejte brzy zjara a polo-trvalky později, až když pomine nebezpečí mrazíků. Vysévejte je do řádků vzdálených asi 25 cm a do hloubky asi 1 cm. Rostliny během růstu protrhávejte, aby nebyly příliš husté. Semena petržele klíčí velmi pomalu, může jim to trvat i měsíc nebo šest týdnů. Abyste klíčení urychlili, namočte je před setím na 12 hodin do vody. Některé z rostlin si můžete předpěstovat doma a na příslušné venkovní místo je pak přemístit na jaře jako sazeničky.

Můžete si koupit malé vytrvalé rostlinky pro výsadbu na jaře nebo na podzim. Také si je mlžete předpěstovat ze semínek vysetých na jaře na zvláštní záhonek na semenáčky a na podzim je přesadit na stálé místo. Jestliže už trvalky pěstujete, můžete je rozmnožit tím, že je rozdělíte a znovu zasadíte buď na jaře nebo na podzim.

Keříkové rostliny – rozmarýn, tymián, bobkový list, šalvěj – můžete pěstovat z 10 – 20 cm dlouhých řízků připravených z dřevnatých částí, které se řežou od července do září. Vsadíte je do půdy na vyhrazeném záhonku nebo do pařeniště, kde vám zakoření a na jaře příštího roku je budete muset vysadit ven.

Péče o záhon s bylinkami

Udržujte záhon vypletý. Keříkovité rostliny zkracujte každý rok, aby byly husté. Bujné trvalky, jako jsou například máta a balzámovník ohraničte dlaždicemi nebo kovovým pásem na lemování záhonů, který zasunete do hloubky 35 cm. Můžete je také zasadit do starého kbelíku bez dna, který vsadíte do půdy. Petržel a andělika potřebují víc vláhy než ostatní bylinky, takže je pravidelně zavlažujte, hlavně za suchého počasí. V období růstu mírně přihnojte všeobecným hnojivem.

Jednoleté byliny menšího růstu můžete vypěstovat ze semen koncem léta a přesadit do květináčů, v nichž je necháte přezimovat uvnitř na slunné okenní římse. Také drobné trvalky můžete přesadit do květináčů a nechat je přezimovat uvnitř, abyste měli celou zimu k dispozici vlastní bylinky. Stálezelené rostliny mohou zimu přečkat v květináčích nebo ve vědrech na balkoně nebo na dvorku. Bylinky v květináčích nebo v kbelících přihnojujte každých 14 dní a zavlažujte, kdykoli vám půda připadá suchá.