Pěstujeme banány v domácích podmínkách

Banánovníky jsou statné byliny pocházející z jihovýchodní Asie. Postupně se rozšířily do tropů a subtropů celého světa. Ne od všech banánovníků, kterých je přes 70 druhů, se dočkáme plodů lahodné chuti. Pěstují se však jako okrasné rostliny ‒ se svými dlouhými lesklými listy se stanou nepřehlédnutelnou dominantou obývacího pokoje.

Banánovníky jako užitkové i okrasné rostliny

Banánovníky patří k největším bylinám rostlinné říše. Mohlo by se zdát, že to jsou stromy, avšak nenechte se mýlit ‒ jejich stonek není dřevnatý, nýbrž dužnatý. Největší z nich se tyčí do výše téměř 16 metrů a jeho listy jsou dlouhé až 3 metry. Ve výšce se tak dělí o prvenství s bambusem. Plody banánovníků jsou oblíbené po celém světě. Pojídají se ty zralé, sladké, které obsahují vitamíny a vlákninu. Jiné se vaří, pečou nebo se z nich vyrábí mouka. Škrobovité plody, určené k výrobě mouky, se nazývají plantainy.

Banánovník je jedna z nejpěstovanějších rostlin na světě. Nejstarší písemná zmínka o banánech pochází z období před více než 2 500 lety. První plantáže zakládali osadníci v Novém světe na samém počátku 16. století. Ale banánovníky se záměrně pěstovaly mnohem dříve. Dnes je banánovník v centru pozornosti šlechtitelů a po celé oblasti tropického i subtropického pásu je pěstováno široké množství kultivarů. Využívají se i banánovníkové listy ‒ jako krmivo nebo se z nich získávají pevná vlákna.  

V bytových podmínkách lze pěstovat zakrslé druhy banánovníků. Patří k nim druhy Musa velutina, banánovník pocházející z Indie, který dočasně snese teplotu i pár stupňů nad nulou. Dalším pěstovaným druhem je velmi okrasný banánovník růžový (Musa ornata) se skvrnitými listy. Nejčastějším banánovníkem, který zdobí pokoje, je Musa Cavendishii (také Musa acuminata). Pro jeho nízký vzrůst se mu říká Dwarf Cavendish. Banánovníky se prodávají jako malé sazeničky, vysoké asi 30 centimetrů. Při správné péči dorostou během dvou let do celkové výšky přibližně 1, 5 metrů. I v prostředí vašeho domova mohou plodit.

Vysazování a půda

Při sázení banánovníku počítejte s tím, že kořeny potřebují prostor. I ty nejmenší banánovníky, dorůstající výšky lehce přes metr, budou jednou potřebovat nádobu o objemu aspoň 40 litrů. Půda pro pěstování banánovníku musí být humusovitá, výživná, dobře propustná a o neutrálním pH. Nejlepší je do substrátu pro pokojové rostliny přidat trochu rašeliny a písku. Na dně květináče musí být vrstva drenáže, aby banánovníku neuhnívaly kořeny.

Banánovník by se měl přesazovat každé 2 až 3 roky, i když u větších forem postačí kompletní výměna půdy jednou za 5 let. Když je banánovník vzrostlý, stačí vyměnit pouze svrchní část půdy. Banánovník se množí vegetativně. Z oddenku se oddělují dceřiné odnože, které lze dále přesadit a pěstovat.

Můžete se pokusit vypěstovat banánovník i ze semen. Semena banánovníků mají tvrdý obal a klíčí dlouhou dobu ‒ jeden až pět měsíců. Než je dáte naklíčit, doporučuje se rozrušení tvrdé slupky pilníkem. Poté se dva dny nechají bobtnat ve vodě a vysazují se asi 2 centimetry hluboko. A pak nezbývá než čekat.

Nároky na světlo a zálivka

Banánovník potřebuje ke svému zdárnému růstu velké množství světla a tepla. Ideální je jeho umístění na jižní stranu. Teplota pro pěstování by se měla pohybovat mezi 20 až 25 stupni Celsia. Dobře mu bude třeba poblíž topení. Pozor na vedra a přímé slunce. Banánovníku také rozhodně neprospěje průvan.

Banánovníky vyžadují bohatou zálivku, protože skrze velkou listovou plochu odpařují značné množství vody. Zalévejte je proto dvakrát až třikrát týdně odstátou vodou pokojové teploty. Pokud banánovník omylem přelijete, nechte substrát úplně vyschnout a po tuto dobu banánovník ošetřujte jen vodou z rozprašovače. Není-li banánovník dostatečně zaléván, začnou jeho listy blednout. Naopak, pokud banánovník přelijete, listy zhnědnou a může začít uhnívat oddenek. Přihnojujte hnojivy s obsahem dusíku a draslíku. Přes zimu hnojení vynechte a snižte i zálivku.

Na plantážích vykvétá banánovník zhruba po 10 měsících, jako pokojová rostlina za 2 až 3 roky. Květy banánovníku jsou většinou růžové a silně voní. Plody vyrostou zhruba 2 až 4 měsíce po odkvětu. Banánovník můžete nechat přezimovat na zasklené terase, kde je teplota mezi 10 až 20 stupni Celsia. Mrazuvzdorné odrůdy lze přes léto vynést na zahradu. Umísťujete-li banánovník v létě na balkon, pozor na vítr, aby nepoškodil listy. Proti škůdcům je poměrně odolný. V podmínkách bytů ho mohou banánovník napadat houbové choroby, svilušky nebo červci.