Minimalismus v interiéru

V poslední době je minimalismus velice oblíbený nejen v bydlení, ale také v oblékání nebo jako životní styl. Je jednoduchý, nadčasový a dokonale designově řešený. V bydlení vyniká vzdušnými a čistými prostory, jednoduchými liniemi a minimem dekorací. Z toho důvodu není minimalismus vhodný pro každého, může totiž působit chladně a neútulně. Pro člověka, který upřednostňuje jednoduchost, účelnost a nerad žije v prostorech zahlcených věcmi, je však minimalismus ideálním řešením.

Jedním ze základních principů minimalismu je kvalita. Nábytku a doplňků v minimalisticky laděném interiéru bude méně, o to by však měly být kvalitnější. Důležitá je volba materiálů – stroze a neútulně vyhlížející prostory lze zpříjemnit dřevěnými prvky, například podlahou, kde je možné využít jak masivního dřeva, tak jeho kvalitních napodobenin. Pokud by prostor přesto působil příliš chladně, je možné ho zútulnit vhodnou a vkusnou volbou textilií, kobercem nebo polštářky. V minimalismu se často využívá jednolitých, hladkých ploch, které působí kompaktně v celém interiéru. Nejčastěji zvolenými materiály je již zmíněné dřevo, pak také kov, sklo, keramika a plast. Pro narušení sterilního dojmu lze pracovat s kombinacemi materiálů nebo jejich texturami.

Pro dosáhnutí celkového dojmu jednoduchosti, světla a prostoru je velmi důležitá volba barev. Základní barvou je bílá, protože prostory opticky zvětšuje, působí čistě a klidně. Není však nutné se striktně držet pouze bílých, šedých a černých tónů, neboť v takto laděném interiéru by dokázal žít málokdo. Zútulnit takto chladné prostory dovedou zemité barvy, například hnědá nebo béžová. V každé místnosti by měly být použity maximálně tři barvy – jedna neutrální, jedna jemná a jedna výraznější, tu je možné využít v drobných prvcích a doplňcích. K minimalismu sedí i dynamické geometrické prvky, neměly by se však objevovat příliš často.

V minimalismu je kladen důraz zejména na funkčnost prvků, jejich dekorativní účel bývá potlačen. Nábytek by měl být jednoduchý, s hladkými plochami a bez zbytečných zdobných prvků. Zároveň by v místnosti nemělo být nábytku příliš mnoho, ideální je kolem každého kusu nechat alespoň trochu volného místa, čímž je podpořena vzdušnost prostoru. Co se týká dekorací, lze interiér doplnit i jimi – ovšem zůstává pravidlo: méně je více. Zajímavá váza a dvě až tři svíčky mohou podpořit útulnost interiéru. Stejně tak není potřeba mít v místnostech obrazy a zarámované fotografie, jeden velkoformátový obraz nebo jedna fotografie budou bohatě stačit. Skvěle do minimalistického interiéru zapadají pokojové rostliny, ovšem nemělo by jich být příliš mnoho a je také třeba počítat s jejich barevností, která figuruje na barevné paletě každé místnosti.

Ačkoliv má minimalismus stanovené základní prvky, může si je každý do jisté míry přizpůsobit podle sebe. Interiér by totiž neměl být zařízen pouze striktně podle určitého stylu – měl by především odrážet osobnost člověka, který v něm žije.