Mobilní montovaný dům (mobilheim) – moderní bydlení za zlomek ceny

I když samotný název mobilní dům může evokovat představu lehce přemístitelného bydlení na pokraji obyčejnosti, v případě těch kvalitních montovaných je opak pravdou. Moderní montované lehce přemístitelné dřevostavby jsou dnes stavěny tak kvalitně, že se v nich budete cítit stejně útulně a bezpečně jako v klasickém zděném domě. Co víc, kvůli vlastní střeše nad hlavou se už nemusíte doživotně zadlužovat. Výčet výhod, které tyto stavby přinášejí, tímto však zdaleka nekončí.  

Mobilní montovaný dům je stavení stojící na pevných základech v podobě základové desky, pásů anebo patek, stavba zateplená, vytápěná a napojená na potřebné inženýrské sítě. Stavba plnící veškeré požadavky na moderní bydlení, čímž se oprávněně stává předmětem stavebního řízení ve věci nikoliv stavebního povolení, ale pouze územního rozhodnutí či rozhodnutí o umístění stavby, a to zejména díky velikosti zástavbové plochy, která bývá obvykle max. do 90 m2. Přesto, že je stavba posuzovaná tak, aby byla v souladu se stavebním zákonem a požadavky § 156 a zákona č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky, stavební řízení bývá ukončeno mnohem rychleji, než v případě stavebního povolení. To přivítáte zejména v urychlení nastěhování se do nového.

5 zásadních důvodů, proč si lidé kupují mobilní montované domy

1. Cena

Lidé volí mobilní montované domy zejména z toho důvodu, že jsou cenově doslova všem dostupné. Ty nejlevnější se dají pořídit už od 150 tisíc korun. Za opravdu kvalitní a moderní bydlení v montovaném domě pak utratíte okolo 500 tisíc korun. Na trhu nemovitostí jsou však k sehnání i opravdové dizajnovky s větší užitnou plochou (okolo 70 – 90 m2), za ty už zaplatíte něco přes 900 tisíc korun.  Tak či onak, pořizovací cena takovýchto obydlí je stále nesrovnatelná s klasickými rodinnými stavbami. Mobilním domů nyní přeje i současný blázinec na hypotečním trhu. Lidé zjišťují, že nemusí léta šetřit na 10 – 20 % vlastních zdrojů a následně se zadlužovat na dalších 20 let, když mohou bydlet levně, ihned, a to na stejné úrovni jako lidé v 3 milionovém zděném rodinném domku, navíc však bez stresů a utahování opasků.

2. Minimalismus

Přichází se také na to, že k životu již nepotřebujeme dům s pěti ložnicemi, sklepem, prádelnou, obrovskou kotelnou. Lidé začínají být znechuceni vládnoucím konzumismem. Co se týče dispozic, dnes se ve výstavbě preferuje především obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou, vše s přímým vstupem na zahradu skrze velkoformátové prosklené plochy. Jeden pokoj pro rodiče, jeden pro děti, sociální a technické zázemí. To vše podtrženo prostornou terasou. Základem všeho je pak velká zahrada s možností přistavení parkovacího stání. Vše toto vyjmenované dokáže splnit i mobilní montovaný dům.

3. Environmentální aspekt

S nadměrným konzumismem lidstva je spojena také řada globálních problémů. Řešením je pořizování bydlení ze stavebních materiálů, jejichž výrobou nebylo příliš zatíženo životní prostředí. Bydlení, jehož stavba i následná likvidace budou téměř bezodpadové a provoz nenáročný. Tenké obvodové zdi mobilních montovaných domů jsou často stavěny z OSB desek a zateplovacích materiálů, díky čemuž vzniká energeticky nenáročný dům. Dále pak dům pevný, odolný a bezpečný.

4. Svoboda

Máte-li levné bydlení s nenákladným provozem a nejste-li díky němu na dlouhou dobu zadluženi, můžete si dovolit cestovat a trávit čas i mimo tento svůj osobní prostor. Cestování, zážitky, poznání a naplněný život, to jsou výhody k nezaplacení, výhody, které umí poskytnout jen mobilní montovaný dům a to téměř všem. Dojde-li na stěhování, odpadají potíže s prodejem domu a hledáním nového bydlení. Mobilní dům si jednoduše necháte převézt tam, kde vás zrovna příležitosti zavanou. Mobilní dům už se nemusí bát pořídit ani lidé z panelových bytů, v kterých dnes už jen marně hledají soukromí, přírodu a finanční nezávislost.

5. Rychlost

Mobilní dům bývá již často z velké části předpřipraven ve výrobních halách a poté je jeřábem dopravován na pozemek, kde se v řádu několika pár dní dokončuje a zprovozňuje. Případně jsou v teple a suchu předpřipraveny jeho jednotlivé části a ty pak následně montovány přímo na staveništi. Poté lze už ihned plnohodnotně a spokojeně bydlet.

Mobilní montované domy jsou pouhým řešením nezávislého a kvalitního bydlení. To, zda bude této příležitosti využito, závisí pouze a jen na prioritách, potřebách a ohleduplnosti k životnímu prostředí každého z nás.