Jak na dokonalou skalku

Úžasným oživením vaší zahrady jsou jistojistě nádherné skalky. Rozzáří ji a přidají jí na eleganci a nádheře. Vytvoří tak skvělé místo na relax a načerpání sil. Na zahradě, které vládne skalka je najednou veseleji, lépe se v ní odpočívá a dobíjí energie.

Zakládání takové skalky není vůbec složité. Popravdě řečeno, zvládne to i naprostý začátečník v oblasti zahradničení. Skalku můžete doplnit i drobným jezírkem, které jí dodá korunu. Uvidíte, že se vám vaše skalka bude tak líbit, že neodoláte a rozšíříte ji.

Jak začít?

Zakládání skalky trvá dlouho a je to náročná práce. Určitě to nestihnete za jeden den. Je třeba si na to vyčlenit dní více. Nejlepší je začít s výběrem vhodného místa. Pokud možno, mělo by to být ve svahu, aby skalka vypadala přirozeněji a lépe se vám dělala. Pokud na zahradě nemáte žádný přírodní svah, je třeba nějaký základní navršit. Není třeba velkého kopce. Stačí menší vrstva hlíny, kterou později zvětší samotné kamení. První skalka by přeci jen neměla být velká. Místo by také mělo být slunečné, ale je v pořádku i polostín.

Místo, které jste si vybrali je třeba zbavit plevele, aby vám později neprorůstal skrze kameny, odkud už by jste ho těžko dostávali. Vybranou plochu je třeba rozrýt a zbavit ji veškerého plevelu, samozřejmě i s kořínky. Pro jistotu na vybrané místo ještě použijte povolené herbicidy.

Jaké kameny?

Na fázi práce s kameny je vhodné vzít si rukavice. Předejdete tak různým šrámům a oděrkám.

Je důležité nebrat žádné oblé kameny, které na skalkách nevypadají přirozeně. Berte spíše přirozeně nalámané. Vhodné kameny lze najít v lese či si připlatit a nechat si je dovézt z lomu, Někteří mají takové štěstí, že jim stačí pouze několikrát kopnout a vhodné kameny naleznou přímo na svojí zahradě. Vybírejte pouze jeden druh kamenů, aby byla skalka jednolitá.

Balvany pokládáme na plocho. Aby byla zachována iluze přirozeného vzhledu je třeba nějakou část kamenů zapustit do země. Díky tomu budou stabilnější a celkový vzhled bude estetičtější. Pokládejte balvany tak, aby mezi nimi byly velké mezery, do kterých pak zasadíte skalničky.

Jaké rostliny?

Ze začátku je dobré zasazovat nenáročné rostliny. Později, až si zvyknete na přítomnost skalky ve vaší zahradě, můžete přistoupit k rostlinám náročnějším.

Za nenáročné rostliny lze považovat mateřídoušku, kosatce, rozrazil, prvosenky, karafiáty skalkové, opuncie nebo pryskyřník. Můžete mezi ně zasadit i nějaké skalkové listy. S nimi bude vaše skalka stále plná života, i když rostliny už budou odkvetlé.

Až již budete připravena na rostliny náročnějšího rázu, je dobré zasadit například turan, lomikámen, len, chudinu, tařičku, cymbálek či netřesk.

Berte ohledy také na potřeby jednotlivých rostlin, jako třeba, jestli vyžadují spíše sušší prostředí nebo prostředí slunečnější. Skalku je možné barevně sladit podle barvy jednotlivých květin.