Jak správně pracovat s olejovou lazurou

Dřevo vykazuje při správné péči velmi dlouhou životnost. Co to ale vlastně ta „správná péče“ je? K čemu slouží olejová lazura na dřevo?

Co je olejová lazura a proč ji používat

Olejová lazura představuje spolehlivý způsob, jak dlouhodobě ochránit dřevo. Tento přípravek velmi účinně odpuzuje vodu a eliminuje i negativní vliv UV záření. Povrch je rovněž chráněn proti povětrnostním vlivům a účinně tak bráníme napadání materiálu houbou nebo plísní.

Zásadní rozdíl mezi olejovou lazurou a tou klasickou tkví hlavně v úspoře. A to jak času, tak i peněz. Profi olejovou lazuru stačí nanést pouze v jediné vrstvě, zatímco u těch běžných to mohou být až vrstvy tři. Nedejte se tak při nákupu zmást tím, že cena olejové lazury při porovnání v obchodě vyjde na jedno balení o něco dráž.

Jak se lazura aplikuje

Olejová lazura se i srovnatelně jednoduše natírá, k aplikaci použijeme štětec nebo váleček. Dodržet musíme pouze to, aby byl před aplikací povrch suchý a čistý. Tuto lazuru nemusíme dále ředit, stačí pečlivě rozmíchat.

Nanášíme přípravek v takovém množství, aby nám zůstala souvislá vrstva. Ta by se měla vsáknout do přibližně půl hodiny. Ochranná funkce nátěru nám zůstává i při jedné vrstvě absolutně zachována.

Zbytek, který se po oněch zhruba třiceti minutách nevpije, můžeme otřít. Nátěr nemá tendenci v průběhu aplikování k zasychání. Jakmile se vsákne, již nám nehrozí olupování nebo praskání. Dřevo může díky použití lazury „dýchat“.

Lazuru je možné použít pro ošetření dřeva v interiéru i v exteriéru, a to i na dřevo čerstvé (nesušené) včetně toho exotického. Byť s exteriérovou lazurou se setkáte v globálu asi častěji, protože dřevo ve venkovních podmínkách přirozeně podléhá mnohem výraznějšímu opotřebování.

Po aplikaci lazury

Lazura na dřevo je postavena na čistě přírodním základu v podobě olejů, typicky to bývá olej slunečnicový nebo třeba sojový. Ty se do dřeva nasáknou, proto mu mohou poskytnout vysokou úroveň ochrany. Zároveň lazura nijak razantně nemění původní podobu dřeva, ale naopak zvýrazní jeho přirozenou kresbu.

Pokud dodržíme výše uvedené zásady, můžeme očekávat, že obnovení lazurového nátěru bude v exteriéru nutné po zhruba čtyřech až pěti letech. Záleží to ale přirozeně z velké části na tom, čemu bude vlastně ošetřený předmět vystaven.

U lazur v interiéru je situace pochopitelně odlišná, jediné ošetření nám může zajistit ochranu dřeva i po desetiletí vzhledem k tomu, že materiál je daleko výrazněji chráněn.

Protože ve složení dominují přírodní složky, nemusíme se obávat s ní ošetřit ani například také dětské hračky či nábytek, olejová lazura je stoprocentně zdravotně nezávadná.

Obnovovací nátěr lze poté už provádět na původní vrstvu. Jinak se postup aplikace neliší, to znamená, že můžeme nanášet bez obrušování dřeva. Podstatné je opět pouze důkladné očištění povrchu, než začneme pracovat.

Autor: www.oleje-osmo.cz – prodejce olejů a lazur na dřevo Osmo