Jak nejlépe zabezpečit dům proti zlodějům

Vloupání do bytů či rodinných domů neustále přibývá, zvlášť v letním období. V průběhu loňského roku policie evidovala více než 36 000 vloupání, přičemž škody se vyšplhaly na 1,75 miliardy korun. Přesto lidé stále podceňují prevenci a nemají správně zabezpečená svá obydlí. Jak na to?

Dveře jsou základ

Bezpečnostní dveře by měly být samozřejmostí. Je ale potřeba vybírat dveře certifikované pro III. nebo IV. bezpečnostní třídu a nespokojit se s pouhým tvrzením výrobce, že do této třídy patří. V případě solidní firmy najdete u prodejce příslušné osvědčení. A aby bezpečnostní dveře mohly dobře plnit svoji funkci, musíte je osadit do bezpečnostních zárubní, které jsou z odolnějšího materiálu a vylité betonem. Jejich instalaci je nutné svěřit odborné firmě, která má potřebná školení a pověření výrobce zárubní.

Pořádný bezpečnostní zámek

K bezpečnostním dveřím patří bezpečnostní zámek. Vybírejte ten se stejnou odolností, jakou mají certifikované vaše dveře. Mít odolnější zámek než dveře nedává smysl, což platí i obráceně. Můžete si pořídit i moderní elektronickou verzi zámku ENTR s jednoduchým otvíráním PIN kódu nebo otisku prstů.

Dobrý výhled

Pokud bydlíte v rodinném domě, nezapomeňte na osvětlení před vchodovými dveřmi. Jestliže máte plot, osvětlete také branku, případně i přístupovou cestu. Pokud se bude světlo navíc zapínat pohybovým čidlem, nebude nikdy úplně jasné, jestli jste doma, nebo ne.

Fólie na okno, případně mříže

Přízemní okno představuje pro lupiče jednu z možných vstupních cest. U rodinného domu to platí i pro okna v patře. Nabízí se dvojí řešení: bezpečnostní fólie na sklo nebo klasické mříže. Fólie má výhodu v tom, že není vidět, a nesnižuje tak nijak komfort bydlení. Současně ovšem chrání okno před běžnými způsoby rozbití. Mříže sice rovnou ukazují, že sem se nedostaneš snadno, ale na druhou stranu upozorňují na to, že tady je něco cenného.

Uzamykatelné kliky

Bezpečnostní kliky, které umožňují uzamknout okno zavřené i pootevřené, mají dvojí účel. Pokud máte malé děti, nemohou si díky nim libovolně otevřít okno či balkonové dveře, což zejména ve vyšších patrech oceníte. Zároveň nedovolují otevřít okno či balkonové dveře zvenčí, kdyby v jejich skle vetřelec udělal otvor, kterým na kliku dosáhne. Kliky jsou široce dostupné a jejich ceny jsou již dnes přijatelné.

Bezpečně zavřený balkon

Do řady bytů i rodinných domů se zloději dostali přes balkon. Výrobci dveří však mají řešení i pro tento případ. K mání jsou totiž balkonové dveře se zvýšenou odolností. Odolné materiály, bezpečnostní sklo, kvalitní kování, to jsou jejich součásti. Nedosahují sice parametrů vchodových bezpečnostních dveří, ale zloděje obvykle odradí.

Chytrý zabezpečovací systém

Chcete-li mít skutečnou jistotu, že je vaše obydlí v bezpečí, je vhodné si nechat nainstalovat chytrý zabezpečovací systém, který je buď napojený na váš mobilní telefon, nebo přímo na pult centralizované ochrany některé z bezpečnostních agentur. Dávno už to není je siréna, v současnosti může být jejich součástí kamera i mikrofon, kterým můžete lupiče oslovit, a tak jim připravit pořádný šok.

Domácí trezor

Obzvlášť cenné věci ukládejte do domácího trezoru, který je zabudovaný do zdi nebo připevněný k podlaze. Domácí trezor na cenné drobnosti o rozměrech 16 x 22 centimetrů s digitálním ovládáním stojí méně než 1300 Kč. Na trhu jsou i trezory speciálně připravené na ukládání notebooků. Jejich cena je v porovnání s hodnotou věcí, které do nich můžete uložit, opravdu velmi nízká. Pro co nejlepší funkci si ale trezor nechte odborně instalovat.

Nářadí s ochranou

Kriminalisté často upozorňují na to, že zloději ke vniknutí do rodinných domů zhusta využívají náčiní, které naleznou na jejich zahradách. Nenechávejte proto na zahradě nic, co by mohlo zlodějům posloužit. Pokud takové věci ukládáte do zahradního domku nebo do kůlny, zajistěte je také proti vloupání – i visací zámek můžete pořídit ve vysoké třídě odolnosti.

Pomoc sousedů a opatrnost

Sousedská ostražitost je v boji proti zlodějům velmi důležitá. Dohodněte se se svými známými sousedy a vyměňte si telefonní čísla. Vybírejte si při nepřítomnosti schránky, dávejte si navzájem pozor na neobvyklý pohyb kolem bytu nebo domu. Rovněž doporučujeme obezřetnost na sociálních sítích. Nadšené statusy nebo fotky z dovolené se již nejednou staly pozvánkou zlodějům do prázdného bytu. Opatrnost je nutná i v případě cenností. Nikdy je nedávejte na odiv nebo nevyprávějte neznámým lidem, co doma máte.

Dokumentace

Pro případ, že vás přes všechna opatření vykradou, mějte poznamenané a dobře uložené mimo byt výrobní čísla drahé elektroniky, sekačky, motorové pily a také fotografie šperků a dalších cenných věcí. Podstatně tak zvýšíte možnost, že se policii podaří vaše věci vypátrat.