Venkovní rolety – pomocník se zatemněním i tepelnou izolací

Příznivci žaluzií a venkovních – nebo také předokenních – rolet vedou často v internetových diskuzích i nad džbánkem piva vášnivé spory, které si v ničem nezadají s debatami přívrženců různých politických stran nebo sportovních klubů. Chcete-li se i vy v tomto sporu orientovat, právě pro vás je určen následující text, ve kterém jsou stručně shrnuty základní vlastnosti venkovních rolet.

Design a montáž

Předokenní rolety jsou tvořené lamelami uloženými v roletovém boxu. Pokud plánujete pořízení venkovních rolet již v průběhu stavby domu, je to ideální situace, neboť máte možnost instalovat box jako tzv. zaomítaný. Pokud budete venkovní rolety montovat na již existující stavbu, nezbude než realizovat dodatečnou montáž tzv. přiznaného boxu, počítat přitom musíte s mírným zhoršením světlosti okna.

Z vnějšího pohledu vypadají venkovní rolety v zataženém stavu téměř jako neprostupný pancíř (nedejte se ale zmást, ačkoliv venkovní roleta může náhodného nenechavce odradit, nejedná se o skutečný bezpečnostní systém). Z toho plyne i jedna z výhod, kterou předokenní rolety mají oproti žaluziím, kterou je dokonalé zatemnění, na druhou stranu postrádají variabilitu žaluzií, které lze naklánět v celém rozsahu úhlů od 0° do 90°.

Odstínění tepla a další vlastnosti

Odraz tepelných paprsků od venkovních rolet je prakticky stejně účinný jako u žaluzií. V zimním období zase poměrně dobře brání proudění chladného vzduchu a podílejí se tak na tepelné izolaci domu či bytu.

Velkou výhodou rolet, např. v porovnání s venkovními žaluziemi, je prakticky nulová hlučnost. Vyberete-li si motorový pohon, získáte navíc pohodlné ovládání. Motory se dnes vyznačují velmi dobrou životností a výrobci ve většině případů garantují až 70 000 vytažení a stažení. Venkovní rolety rozhodně nabízejí některé zajímavé vlastnosti. Jestli jsou však tím pravým i pro vás, musíte rozhodnout vy sami.