Jak pečovat o bazén? Udržujte vodu v bazénu křišťálově čistou

V parných letních dnech každý z nás vyhledává příjemný stín, chladivý nápoj a to nejlepší mokré ochlazení v podobě osvěžení v řece, přehradě, na koupališti a úplně ideálně ve svém vlastním bazénu. I když je to zaručeně levnější varianta – zvláště u početnějších rodin – než denní návštěva koupaliště, i napuštění bazénu něco stojí, a hlavně chvíli trvá. Jak tedy pečovat o vodu v bazénu, aby její kvalita byla příjemná nejen na koupání, ale také dlouho vydržela?

Samotné správné napuštění je základ

Napouštění bazénu se může zdát prostou věcí. Ale i na takové banalitě závisí kvalita vody, kterou si do bazénu pustíme. V žádném případě není vhodné podlehnout zaručeným „radám“ odborníků a napustit bazén dešťovou vodou, v bláhové víře, že bazénová filtrace si už poradí. Napouštění vody do bazénu z vodovodního řádu má pro záruku čisté vody také svá pravidla. Aby jste se vyhnuli rezavé a zakalené vodě, bazén napouštějte nejlépe přes noc, v pracovní dny a po několik dní postupně. Když totiž stejný nápad dostane více vašich sousedů, zapříčiní to zvýšený tlak v potrubí, který odtrhává usazeniny a vy pak budete investovat nemalé prostředky a svůj čas do vyčištění špinavé vody, a není vůbec jisté, že se vám to podaří. Dost možná tak budete muset vodu vypustit a napustit novou. Pokud chcete mít napuštěný bazén bez problémů a ihned, požádejte o dovoz vody v autocisterně vodárenskou společnost. Sice si něco připlatíte, máte však záruku křišťálové vody bez potíží. Bazén můžete napustit také vodou ze studny, nejlépe s ověřenou zárukou nezávadnosti.

Zastřešení bazénu není luxus, můžete si je pořídit i vy

Většina lidí, když uvidí zastřešený bazén, pomyslí si, no jo boháči, ti na to mají. Ano, zastřešení bazénů zapuštěných v zemi je příjemné, snadno ovladatelné a ne zrovna zadarmo, ovšem vy si můžete pořídit i zastřešení cenově dostupnější pro svůj nadzemní bazén. Zastřešení bazénu chrání vodu před padajícím listím, eliminuje hmyz, špínu i prach a vás může ochránit před přímým sluncem. Snadno se instaluje, přestěhuje a také složí, pokud už jej nechcete používat. Vyrábí se v různých tvarech, barvách, velikostech a dokonce i s možností odnímatelných bočních stran.

Výhody zastřešení bazénu:

  • chrání před nečistotami
  • prodlužuje koupací sezónu
  • snižuje odpařování vody
  • nedochází k přílišnému ochlazení nahřáté vody přes noc
  • udržuje teplejší vodu a můžete se tak koupat i v nevlídném počasí
  • zvyšuje bezpečnost domácích mazlíčků a především dětí
  • přenosné varianty vynikají variabilitou – mohou sloužit i jako zastřešení posezení

Krycí plachty i v solárním provedení

Krycí plachta vyniká svou ochranou proti spadanému listí, nečistotám a hlavně žíznivému hmyzu. Ochrání i před kyselým deštěm, který by vám sice doplnil vypařenou vodu, ale narušil PH příjemné ke koupání. V provedení připomínající bublinkovou fólii s názvem solární plachta pak vodu ve vašem bazénu dokáže i zahřát a zamezit jejímu ochlazování v chladnějších dnech a hlavně večerech. Pomáhá také bránit přirozenému odpařování vody.

Od bazénové síťky až po vodní vysavač

Děti jistě zabaví, když jim dáte bazénovou síťku a mohou si zahrát na malé rybáře a sbírat z hladiny nečistoty. Na ty podvodní, usazené na dně a způsobující nepříjemné klouzání u dna můžete použít bazénový vysavač:

  • mechanický s připojením na filtraci, vyžaduje obsluhu
  • poloautomatický s připojením na filtraci bez nutnosti obsluhy
  • plně automatický stačí ponořit do vody a pracuje zcela samostatně

Dokonale vyčistí dno bazénu i jeho stěny od nánosů řas a polo či automatický můžete nechat pracovat třeba přes noc.

Bazénové filtrace

Dokáže dokonale křišťálově průzračně vyčistit každou kapku vody ve vašem bazénu.

Dělí se na :

  • pískové pracují na principu koloběhu vody v přírodě, kdy všechny nečistoty prochází přes speciální filtrační písek, který je nutno v doporučenou dobu měnit
  • kartušové, která je složená z papírového filtru ve tvaru válce a čerpadla, které žene vodu přes filtr a tím se čistí. Kartušové filtrace jsou vhodnější do menších bazénů, jsou levnější, než však tak výkoné jako pískové

Bazénová chemie

Může se zdát, že to je hotová alchymie. Pokud však použijete správné prostředky od kvalitních a renomovaných výrobců, věřte, že získáte nejen čistou, ale hlavně bezpečnou a zdravotně nezávadnou vodu ke koupání. Důležité je samozřejmě také správné dávkování a dodržování návodu na konkrétním výrobku, ať už ve formě prášku, granulí či tekuté. Rozhodně nedávejte na dobré rady svých známých, a raději svůj bazén i své zdraví svěřte certifikovaným výrobkům.

Ať už bazénové chemii:

  • chlorové
  • bez chloru
  • chlorové tablety do plováků
  • speciální řady určené k projasnění vody, proti řasám, desinfekční i k udržení správného Ph a dokonce přímo určené i k zazimování bazénu

A díky speciálnímu příslušenství obsahující i testovací proužky, kapkové testery k určení Ph či tvrdosti vody, si vy i vaše děti můžete zahrát na malé chemiky