Jak vybrat robotickou sekačku pro dokonalý trávník

Je to krásná představa… My sedíme nebo ležíme se sklenicí studené vody s citronem na zahradě a koukáme na to, jak nám malý přístroj jezdí sám po trávě a seká trávu. Nic však není tak jednoduché, jak se zdá a před pořízením takové poměrně nákladné „hračky“ je třeba si srovnat v hlavě několik aspektů a znát všechny podrobnosti.

Robotická sekačka, jinak nazývaná také jako automatická sekačka na trávu. Nelze si představovat, že sekačku pouze zapneme a necháme jí, aby vykonávala svou práci, ale její instalace je vcelku dlouhá a náročná. I tak v dnešní době je větší prodejnost právě těchto sekaček, než klasických, na které jsme byli doposud zvyklí. Momentální trend v zahradničení není však až tak úplnou novinkou, první zmínka pochází již z roku 1969, kdy se na trhu objevila robotická sekačka podobná těm nynějším jak vzhledem, tak výkonem. Nazývala se MowBot.

Taková robotická sekačka může vážit 8-20 kg a o její chod se stará elektromotor. Vpředu je vybavena menšími kolečky pro zatáčení, vzadu většími kolečky s hrubším vzorkem, které jsou určeny do náročného terénu. Robotická sekačka nemá koš na sběr trávy, ale jelikož trávu zastříhává, jemné kusy trávy rozmetává po trávníku, což slouží jako dobré hnojivo našemu trávníku.

Výhody robotické sekačky

  • ušetří čas, pracuje de facto za nás
  • životnost baterie až 7 let

Nevýhody robotické sekačky

  • finanční náročnost
  • nelze použít do všech zahrad (nevyhovují prudké svahy, mokrý a nerovný povrch, velké množství překážek – chodníky, skalky, opadané ovoce)

Co by měla mít kvalitní robotická sekačka při výběru

  1. režim cíleného pohybu (Sekačka disponuje GPS senzorem, kdy si jako první projede prostor, zjistí hranice a možné překážky na cestě, teprve poté začíná sekat. Výhodou je rovnoměrné sečení i včetně hůře přístupných míst.)
  2. schopnost sekat ve svahu (Solidní hodnota sklonu mezi předními a zadními kolečky bývá 30% a výše.)
  3. schopnost projet i užším průjezdem
  4. zabezpečení pomocí PIN kód, bez kterého nezačne fungovat
  5. alarm proti krádeži (Sekačka spustí alarm, jakmile zaznamená, že se nedotýká země.)
  6. ultrazvukový senzor, který varuje před překážkami
  7. dešťový senzor (Robotická sekačka se při zaznamenání deště vrátí zpět do stanice.

Podle čeho sekačku ještě vybírat

Krom výše zmiňovaného, bychom neměli zapomínat ani na parametrické hodnoty. Levnější sekačky posekají trávu vysokou cca 3-6 cm, zatímco ty kvalitnější 1,5-10 cm trávy. Samozřejmě není určená na dlouho neposekanou a neudržovanou plochu. Co se týče šíře sekačky, existují také různé druhy. Do 400 m2 sekané plochy existují sekačky cca 15 cm široké a větší, poté již nad 2 000 m2 lze zakoupit až 55 cm širokou sekačku.

Robotická sekačka se vždy vrací do tzv. základny, což je nabíjecí stanice do zásuvky.

Robotickou sekačku lze získat v rozmezí peněz 15 000 – 65 000 Kč, přičemž podle výsledků a zkoumání se doporučuje minimálně investovat do průměru. Osvědčenou značkou těchto sekaček je Husqwarna, Bosch aj.