Jak si zařídit bydlení v industriálním stylu

Už Vás nudí klasické styly bydlení, kde dominuje především útulnost a velké množství doplňků? Pokud se nebojíte trochu netradičních prvků, pak je industriální styl právě pro Vás. Věřte, že s tímto stylem bude Váš byt či dům opravdu originální. Industriální styl není totiž v České republice moc populární a to kvůli jeho strohosti a pocitu prázdnosti. Jak vytvořit krásné bydlení inspirované průmyslem se dozvíte v tomto článku.

Jak již bylo výše řečeno, industriální styl je inspirován především průmyslovými objekty. Začal vznikat ve 20. století, kdy se průmysl začal přesouvat mimo velkoměsta a původní továrny na okrajích zůstaly prázdné a začaly chátrat. Ve chvíli, kdy se začalo rozhodovat o jejich osudu, nejčastěji se jednalo o jejich zbourání, si jich začali všímat architekti a návrháři. Tím položili základy pro vznik industriálního stylu.

Podstata industriálního stylu

Při vzniku industriálního stylu bylo důležité zachování původní architektury. Začaly tím tedy vznikat lofty, což jsou velké průmyslové prostory nabízející luxusní bydlení. Industriální styl je ale využitelný i v malých bytech. Pomůže Vám k optickému zvětšení místností a to díky absenci vnitřních stěn.
Obrovskou výhodou je nenákladnost tohoto stylu. Nemusíte shánět drahé kusy nábytku, pro industriální styl se skvěle hodí nábytek z bazaru či vlastnoručně vyrobený. Při zařizování dbejte na to, abyste místnosti nepřeplnili velkým množstvím nábytku a doplňků. Pro industriální styl je typický minimalismus a praktická využitelnost a to by mělo být rozhodující při výběru nábytku. Zapomeňte na závěsy nebo koberce, ale pokud nutně chcete někde koberec, dejte přednost spíše menšímu běhounu. Hlavními materiály industriálního stylu jsou kov, dřevo, sklo a kámen. V každé místnosti by měla být alespoň jedna stěna cihlová či z hrubě obroušeného dřeva.

Ložnice

Je pro Vás prioritou útulná ložnice? I v industriálním stylu je to možné, pokud vyberete ty správné kusy nábytku. Hlavním prvkem by měl být kov, který se dá krásně využít u postele. Kovová kostra nad postelí Vám vytvoří hlavní prvek celé industriální ložnice a potom už s kovem můžete šetřit. Postel skvěle doplní dřevěné hrubě obroušené noční stolky, na kterých budou vynikat menší kovové lampičky. Nezapomínejte na jednu stěnu, která by měla být dřevěná či cihlová. Ta bude vypadat nejlépe za čelem postele.

Obývací pokoj

U zařizování obývacího pokoje si můžete opravdu pohrát. Nabízí se zde nespočet možností, jak si ho vybavit v industriálním stylu. Jednou z možností může být hlavní stěna pokrytá tabulovým povrchem, která nemusí být jen ozdobou, ale také prakticky využitelná. Můžete si na ní psát vzkazy či nechat děti malovat. Pohovka by měla být v neutrálních barvách jako je šedá, hnědá či černá. Prosvětlit ji můžete dekoračními polštářky ve světlých, ale stále neutrálních barvách. Konferenční stolek by neměl být moc velký ani moc vysoký. Industriálního stylu dosáhnete dřevěným stolkem s kovovými kolečky. Není třeba hledat nějakou drahou komodu. Na trhu najdete krásné kovové komody či původní kartotéky, které skvěle podtrhnou celý koncept Vašeho obývacího pokoje. A co s osvětlením? V běžné prodejně s nábytkem již seženete lampy a lustry inspirované filmovým osvětlením či lampy na takzvané “trojnožce”.

Kuchyně

V úvodu bylo uvedeno, že k industriálnímu stylu patří odkryté trubky a to skvěle dodržíte při zařizování kuchyně. Nezakrývejte trubku od digestoře a máte položený základ pro kuchyni v industriálním stylu. Kuchyňskou linku pořídíte většinou na speciálních webech s industriálním nábytkem. Výhodou je, že se většinou vyrábí na míru, takže do její podoby můžete do určité míry zasahovat.
Jídelní stůl vybírejte ten nejjednodušší. Zajímavě vypadá například stůl s kovovou kostrou a dřevěnou deskou. Při výběru židlí buďte kreativní a nehledejte čtyři ve stejné barvě. Kovové židle se prodávají v různých barvách a nebo si je můžete nabarvit sami.

Koupelna

Koupelna je asi nejjednodušší místností po zařizování. Hlavním prvkem by měla být vana. Je na Vás zda jí postavíte jen tak do prostoru a nebo se budete držet klasiky a postavíte jí ke zdi. Zapomeňte na klasické dlaždice a koupelnu obložte dlaždicemi připomínajícími cihly. Umyvadlo můžete mít například na kovovém podstavci.

Závěrem

Industriálního stylu se opravdu nemusíte bát. Nemusí být nutně strohý a chladný. Pokud chcete prosvětlit místnosti, tak můžete použít i barvy. Vybírejte ale ty, které byly typické pro továrny, tedy červenou, žlutou, modrou či zelenou.
Pokud máte rádi originalitu a zároveň chce ušetřit na rekonstrukci svého bydlení, tak je industriální styl přímo pro Vás.