Jak oživit byt zelení

V současné době je obohacování interiéru živými rostlinami velmi populární zejména kvůli výhodám, které to přináší pro zlepšování podmínek s ohledem na čistotu vzduchu a estetiku. Přírodní prvky můžete do interiéru bytu vnést několika způsoby, které kromě klasických pokojových rostlin zahrnují také účelné pěstování užitných rostlin (bylinek, drobné zeleniny), či velmi dekorativní zelené stěny, jež jsou pokročilým technologickým prvkem dodávajícím místnosti velmi svěží a moderní vzhled.

Pěstování pokojových rostlin

Pokojové rostliny jsou standardním doplňkem domácnosti, liší se od sebe různou velikostí, tvarem, květenstvím či náročností na údržbu. Vždy však bytu dodávají určitý přírodní prvek, jež navíc pomáhá čistit klima domácnosti. Máte-li malý byt, je ideální pořizovat rostlinky méně náročné na prostor. Vhodné jsou drobné byliny s malými lístky a tenkými stonky, které vydávají příjemně čerstvou zemitou vůni a vyžadují více zavlažování. Do větších bytů se hodí kombinace s velkými sukulenty. Jako pokojové rostliny můžete navíc pěstovat speciální odrůdy, které mají léčivé účinky. Při správné péči a odpovídajícímu umístění se v bytě dobře daří třeba rýmovníku, či rostlině Aloe vera.

Bylinky a zelenina

Kromě běžných i unikátních pokojových rostlin můžete doma úspěšně dopěstovat také řadu bylin a plodících rostlin, které využijete v kuchyni.

Pěstování na balkoně

Pro větší plodivé byliny (zelenina) není interiér bytu úplně vhodný a je potřeba je umisťovat minimálně na balkon, protože zpravidla potřebují alespoň část dne přímé slunce. Tyto se sází sezónně a během růstu vyžadují mnohem více péče a také častější hnojení. Pokud máte balkon a rozhodnete se vytvořit si tam malou zahrádku, můžete si pořídit vermikompostér – je to výhodné řešení, jak se zbavit přebytečného organického odpadu a zároveň získat velmi kvalitní hnojivo pro vaše rostlinky. V současné době jsou vermikompostéry vyráběny v kompaktních designech s čistou údržbou a je možné je mít bez problémů v interiéru.

Pěstování v místnostech

Nedisponujete-li balkonem, a přesto byste rádi doma vypěstované produkty, nabízí se vám několik možností. Na parapetu lze vypěstovat drobnější rostlinky, jako je koření nebo jahodník. Klíčové je vybírat rostliny s mělkým kořenovým systémem. Kromě nich lze v místnostech pěstovat také keříkové odrůdy tropického ovoce. Jejich výnos nebude veliký, ale krásně doplní interiér a současně zlepší celkové mikroklima pokoje.

Systémy pro domácí pěstování rostlin

Jste-li milovníkem rostlin, ale máte doma velmi omezený prostor, je vhodné poohlédnout se po speciálních systémech, které vám umožní pěstování velkého množství na poměrně malé ploše. Ideální je v tomto případě využití svislých ploch. Prvním krokem rozhodnutí o přivedení zeleně do vašeho bytu je tedy výběr typu rostlin.

Systémy pro pěstování rostlinek na balkóně

Rozhodnete-li se pěstovat plodivé rostliny na balkóně, optimální je pořízení samozavlažovacích květináčů, které jsou méně náročné na péči a současně poskytují dostatečnou hloubku pro sázení. Velikost květináče nebo truhlíku vybírejte podle typu rostlin – zelenina s hlubším kořenovým systémem bude vyžadovat vysoké truhlíky. Pokud pěstujete rostliny, které neženou příliš do výšky, můžete si na ně pořídit regálovou sestavu, která umožní vyskládání truhlíků nad sebe, čímž se velmi ušetří prostor.

Systémy pro zeleň v interiéru

Omezení, které pro pěstování přináší interiér lze překonat různými způsoby. Květináče s variabilní květenou můžete rozestavit na každou volnou plochu, případně si vytvořit policový či regálový systém z různých materiálů, kde si květiny a byliny pohodlně rozestavíte. Jen dávejte pozor, do jakého prosvětlení jsou rostliny určeny. Chcete-li pěstovat různé bylinky, které využijete v kuchyni, lze je pěstovat ve speciálních závěsných kapsářích, do nichž se nasype půda. Bylinky budete mít vždy po ruce a ušetříte spoustu místa.

Zelené stěny

Pokud je vaším cílem pouze zlepšit mikroklima a ovzduší v interiéru, existuje ještě možnost vytvoření tzv. zelení stěny. Zelené stěny jsou pokročilým vertikálním pěstebním systémem s dekoračním charakterem. Jedná se o sestavu podkladu s vlastním zavlažováním, na němž jsou vysázeny různé trvanlivé rostliny. Jejich životnost je velmi dlouhá a údržba snadná. Pro kvalitní zelenou stěnu je potřeba ovšem vyhledat profesionální firmu, která ji zrealizuje.