Elektronický přístupový systém do domu: Pro komfort a zvýšení bezpečnosti

Jak lépe zabezpečit bytový dům a zároveň obyvatelům usnadnit přístup? Patříte-li mezi fanoušky moderních technologií, nemohli jste si nevšimnout, že se vedle vchodových dveří bytovek stále častěji objevují moderní elektronické přístupové systémy. Jde o finančně dostupné řešení, které nabízí spoustu zajímavých výhod. Proč byste nad ním měli uvažovat i vy?

Ještě poměrně nedávno byly „dveře na čipovou kartu“ typické pro místa s požadavkem na vysokou úroveň zabezpečení. V posledních letech se však posouvají do standardního vybavení moderních bytových domů a nahrazují klasické zámky na klíč. Čipová karta je oproti klíči mnohem praktičtější a případná ztráta nepředstavuje velký problém.

Ještě jste se neseznámili?

Pokud o existenci čipového přístupového systému víte, ale nikdy jste se s ním nesetkali v praxi, příjemně vás překvapí jednoduchý koncept používání.

Systém se skládá ze čtečky, která odemkne dveře poté, co k ní přiložíte čip. O uzamčení se starat nemusíte, probíhá automaticky. Kromě čipových karet nachází využití také mobilní telefony s technologiemi NFC a Bluetooth (tzv. mobilní přístupový systém). Pro mnohé uživatele je možnost otevírání smartphonem ještě pohodlnější – zařízení mají vždy po ruce a nemusí se starat o čipovou kartu.

V čem je čipová karta lepší než klíč?

Můžete namítnout, že klíči nehrozí poškození, ovšem poruchy se nemusíte obávat ani u čipové karty. Obvykle jsou velmi odolné a riziko, že čtečka přestane reagovat, je minimální. Samozřejmě se však může stát, že čipovou kartu ztratíte. A právě tehdy poznáte její největší výhodu – správce systému údaje o ztracené kartě vymaže z databáze a zamezí tím, aby měl do objektu přístup případný nálezce. Vy dostanete kartou novou, aniž by byla zapotřebí výměna zámku a duplikace klíčů pro všechny ostatní obyvatele.

Jinými slovy: případná ztráta čipové karty nepředstavuje žádnou komplikaci. Provozovatel objektu nemusí měnit zámek a ztrácet čas kontaktováním oprávněných osob za účelem předání nových klíčů. Tato situace se přitom může opakovat i několikrát do roka.

Jednoduché uživatelské rozhraní

Správce elektronického přístupového systému nemusí mít obavy ze složitého uživatelského rozhraní. Blokace a přidávání nových čipových karet jsou velmi snadné procesy, které se odehrávají v rámci přehledné aplikace. Zvládne to každý, i „technický antitalent“.

Integrace s dalšími moduly

Elektronický přístupový systém do domu lze napojit na další systémy – například na kamerový systém (CCTV), díky kterému lze získat absolutní přehled nad pohybem osob v objektu. Již samotná přítomnost kamer odradí naprostou většinu potenciálních zlodějů. Zároveň usnadní vyšetřování případného vloupání či krádeže.

Chcete se o elektronickém přístupovém systému dozvědět více? Bližší informace najdete na www.ima.cz.