Co znamenají sanační práce?

Pokud bydlíte v rodinném domě, využíváte garáž nebo jezdíte na víkendové dny na chalupu, pak je možné, že jste se již s pojmem “sanace zdiva” nebo “sanační práce” setkali. Pokud přesto ne, vězte, že patříte k té spokojenější skupině. Jestliže jste totiž sanace zdiva museli řešit na vlastní kůži, určitě víte, proč tak bylo a kde se nacházel problém.

Proč sanace zdiva?

Sanace zdiva je soubor řemeslných a zednických prací aplikující se na zdivo, které je poškozeno vnitřní či venkovní vlhkostí. Zdivo, které není ošetřeno proti vzlínání vlhkosti nebo proti průniku vlhkosti z vnější strany, je velmi náchylné na tyto stavy a je pouze otázka času, kdy se absence izolace na zdivu projeví či sníží samotný komfort bydlení.

Hydroizolační vrstva je právě ta vrstva, která má za úkol případnou vlhkost zachytit a nepustit ji dále. Je to vrstva, která by ve strukturách zdiva neměla nikdy chybět. Ne všechny objekty však touto vrstvou disponují. Buď zde zcela chybí (týká se zejména starších objektů), její aplikace není profesionálně provedena, či samotná vrstva není kvalitní.

Při sanaci zdiva se právě tato izolační vrstva za pomocí různých metod (injektáž zdiva, podřezání zdiva, svislá hydroizolace, …) do zdiva dodatečně dodává a vytváří tak účinnou bariéru, která spolehlivě veškerou vlhkost zastaví.

Kdy a jak na sanace zdiva?

Čím dříve, tím lépe. Čím dříve totiž rozpoznáme, že je s naším zdivem něco v nepořádku, tím snadnější bude jeho náprava. Někdy může vlhkost prostoupit až do vnitřních omítek, kdy se na stěnách začnou objevovat plísně a mapy soli. Stav zdiva z pohledu obsahu vlhkosti lze také zjistit pomocí specializovaných měřících přístrojů, které na základě fyzikálních vlastností dokážou zavčas odhalit problém.

Do sanačních prací bychom se určitě neměli pouštět sami. Jedná se totiž o vysoce specializované práce, které v některých případech mohou mít vliv i na statiku objektu. Proto je lepší povolat profesionály, kteří mají praktické i teoretické zkušenosti a mnoho úspěšných realizací.