Čerstvé houby každý den. Naučte se jak pěstovat houby doma.

Pěstovat houby není těžké, ale hodně záleží na počasí. V době růstu jsou ideální suché dny s jitry bohatými na rosu. Začněte koncem května či v červnu. Najděte si stromy nezastíněné místo a vyryjte drn o velikosti 30 x 45 cm. Vyberte zem do hloubky 15 cm a otvor vyplňte dobře uleženým koňským hnojem. Na povrch položte houbovou násadu, pak vraťte drn na místo a dobře jej přišlápněte a trochu zalijte. Za ideálního počasí by se houby měly objevit do 12 týdnů. Vyhněte se půdám, se kterými se nedávno hýbalo, nebo které byly ošetřeny chemickými přípravky. Také použití strojených hnojiv úspěšnému pěstování hub nesvědčí.

Co jsou houbové soupravy?

Houboví nadšenci mohou pěstovat své oblíbené houby, aniž opustí dům. U specialistů se dají zakoupit jakési houbové soupravy, které pravidelně plodí po dobu 8 – 12 týdnů. Souprava obsahuje houbovou kulturu, hrubozrnnou zeminu, nádobu na pěstování a sáček směsi rašeliny s křídou nebo rašeliny s vápencem. Podhoubí smíchejte se zeminou a za 14 dní přidejte směs rašeliny. V posledních stádiích růstu trochu zalévejte. Pokud teplota neklesne pod 16 stupňů Celsia, první úroda by se měla sklízet za 8 – 9 týdnů po smíchání podhoubí se zeminou.

Houby z východu

V Japonsku a Číně je nejvyhledávanější houba tzv. šitake, a to jak pro svou chuť, tak i pro vysokou nutriční hodnotu. Tato pochoutka se může pěstovat i doma a z jedné houbové soupravy můžete mít až čtyři kvalitní sklizně. Houževnatec šitake má charakteristickou ořechovou chuť  a zvláště chutný je syrový v salátech.

Vlastní kultivační půda

Pokud se chcete pokusit o něco náročnějšího, než je pěstování hub ze soupravy, připravte si vlastní substrát – dřevěné špalky, pytle s pilinami nebo se slámou, případně kousek trávníku. Pak si můžete opatřit i podhoubí některých exotických hub, které nedostanete koupit.

Pěstování hub na špalcích

K pěstování hub se nejlépe hodí špalky z buku a dubu. Měly by být asi 50 cm dlouhé s průměrem větším než 70 cm. Špalky nařežte v zimě a položte je na plastikovou fólii, rozloženou na zemi na chladném, vlhkém místě. Na jaře do špalků vyvrtejte po délce větší otvory, ty vyplňte podhoubím a zalijte voskem. Podhoubí musí být v teple a vlhku, a proto špalky zabalte do silné vrstvy starých koberců, novin nebo lepenky. Za několik měsíců zkontrolujte, zda se na špalcích neobjevují známky růstu, a hned jak je uvidíte, naskládejte špalky do řady na chladném, stinném místě, třeba pod stromy nebo v garáži či ve sklepě. Pak už jen čekejte na svou první chutnou úrodu pravých domácích hub.

Pěstování hub v pytlích

Jestliže chcete pěstovat houby v pytli s pilinami nebo se slámou, musíte substrát sterilizovat. Na 1 l vody dejte čajovou lžičku dezinfekčního roztoku a v něm pilinový substrát na dvě hodiny namočte, případně substrát smíchejte s vodou a povařte 45 minut v tlakovém hrnci. Pak vodu slijte a substrát nechte vychladnout. Podhoubí přidejte do chladného substrátu a vše důkladně promíchejte. Směs vložte do igelitového pytle, do něhož jste jehlicí nebo hřebíkem propíchli několik otvorů. Pytel zavažte a uložte jej při teplotě 20 – 25 stupňů Celsia, dokud se ve slámě nebo pilinách neobjeví rostoucí mycelium. Pak byste měli pytel přestěhovat na chladné, vlhké a dobře osvětlené místo, kam nedopadá přímé slunce. První sklizeň hub by měla nastat za 2 – 3 týdny.

Jak správně sbírat houby

Když houby sbíráte, vytrhněte je až dole u země nebo je vykruťte, ale nesbírejte samotné kloboučky. Třeně také neodřezávejte – zamezíte tím hnití. Spodní části či jiné zbytky odstraňujte, abyste snížili na minimum riziko plísní, které by dokázaly úplně zastavit růst hub. Pro povzbuzení dalšího růstu plodnic vyplňte všechny otvory substrátem.